Pravý zlatý déšť - štědřenec odvislý.
Zdroj: Sergej Razvodovskij / Shutterstock.com

Štědřenec, pravý zlatý déšť, zasype květnovou zahradu zlatými květy

Pokud chceme zahradu při podzimních výsadbách obohatit o zajímavou rostlinu, dobrou volbou je štědřenec. Dlouhé hrozny žlutých květů vytvářejí oslňující zlatý déšť, u vzrostlé dřeviny je efekt ohromující.

Zlatý déšť což je lidový název (převzatý z němčiny – der Goldregen) právě a jen této dřeviny, ačkoliv běžně se tak u nás říká i zlatici z rodu Forsythia.

Pravý zlatý déšť

Složení motýlovitého květu štědřence Složení motýlovitého květu štědřence Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) patří mezi nejkrásnější keře. Statné, opadavé, vícekmenné keře nebo menší stromy mají hladké, beztrnné větve se zelenou na letorostech a s šedohnědou borkou na starších kmíncích. Opravdový zázrak jsou však efektní motýlovité, zlatožluté květy vyrůstající v převislých hroznovitých květenstvích dlouhých až 30 cm (u kultivaru L.x watereri ´Vossii´ dosahuje květenství délky dokonce až 50 cm a hrozen má až 80 květů). Hlavní doba kvetení je druhá polovina května.

Lusky štědřence jsou jedovaté. Lusky štědřence jsou jedovaté. Zdroj: Sulla Mino / Shutterstock.com

Plody jsou zelené tenké zaškrcované lusky 5–8 cm dlouhé, stříbrně chlupaté s úzkým křídlatým okrajem. Ale pozor! Všechny části rostliny jsou jedovaté, zvláště lusky se semeny, i nezralé.

Pěstování

  • Volíme slunné až polostinné místo, ve stínu štědřenec špatně kvete.
  • Roste v každé zahradní, středně těžké, propustné, na vápník bohatší půdě.
  • V příliš tuhých zimách ve dřevě namrzá, ale z nepoškozené části rychle znovu doroste.
Štědřenec - zlatý déšť Štědřenec - zlatý déšť Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sázíme mladé rostliny s dvěma až třemi výhony nejlépe pěstované v kontejneru. Vysokokmenné stromky štědřence s kmenem vysokým až dva metry, dvakrát až třikrát přesazované, vysazujeme zásadně s dostatečně velkými zemním balem a s co nejméně poškozenými kořeny.

Štědřenec jako stromek

Kmenný tvar štědřence pěstujeme nejlépe z vrcholového pupenu, méně vhodná je metoda střídavého řezu.

  • Vyrůstající postranní posilovací obrost na kmínku zaštipujeme a postupně silnější obrost vyřezáváme na větevní kroužek.
  • Po dosažení výšky nad 2 m koncem léta hladce vyřežeme zbývající obrost u kmínku. Ve výšce korunky ponecháme pouze postranní výhony, které mají vytvořit základ budoucí koruny stromu.
  • Postranní výhony tvořící základ korunky zakrátíme tak, aby byly růstem podřízeny hlavní ose kmínku. Na vysokokmenném tvaru totiž lépe vynikají nápadná, převislá, hroznovitá květenství.
zkracování letorostů štědřence zkracování letorostů štědřence Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řez je vhodný pouze u mladých sazenic

Štědřence řežeme v prvních dvou letech, abychom vytvarovali korunu, pak už – pokud to není nutné – neřežeme vůbec. Zmlazování přestárlých rostlin není vhodné, protože po hlubokém řezu již neobrostou novými výhony, naopak seřezané větve napadá dřevokazná houba, která vniká do dřeva a způsobuje odumírání celých větví.

kresby autor

Akční letáky