obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Syté barvy a hebkost sametu: Kvetoucí gloxínie jsou ozdobou pokoje

Gloxínie působí, jako by byly plyšové. Sametové jsou jejich listy i veliké květy, které mohou být růžové, červené, fialové s bílým lemováním, plnokvěté. Mezi dobou kvetení a růstu však musí hlízy odpočívat.

Zvonovité, sametově hebké, až osm cm široké květy gloxínií mají krásné, syté barvy. Pěkné jsou i tmavozelené listy, které tvoří květům pozadí. Gloxínie (Sinningia) pocházejí z tropických lesů Brazílie a jejich křížence lze poměrně snadno pěstovat jako nádherné pokojovky, a to v nespočtu kultivarů. Můžeme koupit nakvetlé rostliny, ale také hlízy, ze kterých si gloxínii poměrně snadno vypěstujeme.

Gloxínie (Sinningia) Gloxínie (Sinningia) Zdroj: Shutterstock.com / Monarexx

Pěstování

Pokud si domů přineseme hlízu gloxínie, zasadíme ji jen mělce, aby vrchní část (okrouhlá prohlubeň a její okraje) byla zeminou sotva pokrytá. Pro jednu hlízu postačí květináč o průměru 16 cm. Poté ji začneme pozvolna zalévat.

Gloxínie mají rády rozptýlené světlo, přímé slunce jim nesvědčí. Nejlépe rostou a kvetou v propustném, avšak humózním substrátu s přídavkem kvalitního, vyzrálého kompostu nebo listovky a perlitu. V době růstu a květu substrát udržujeme vlhký a do zálivky přidáváme hnojivo pro kvetoucí pokojové či balkónové rostliny.

K zalévání používáme vlažnou vodou, nejlépe dešťovou – rostliny nemají rády vápník. Při zálivce se vyhýbáme hlíze, především v její svrchní prohlubni by voda neměla zůstávat.

Prospěšná je vyšší vlhkost vzduchu, ale rosení, vzhledem k sametovému povrchu, rostlina ráda nemá. Vhodnější jsou zvlhčovače vzduchu nebo mlhovací fontánky v její blízkosti.

Gloxínii může uškodit průvan či náhlé změny teplot. Můžeme ji letnit v polostínu, ale jen na chráněném, závětrném místě.

Gloxínie (Sinningia) Gloxínie (Sinningia) Zdroj: Shutterstock.com / DedMityay

Roční cyklus hlíz

Poté, co na jaře či v létě po týdny vytrvale kvetou, rostliny zvadnou, seschnou a zatáhnou se do hlízy. Je to jejich přirozený cyklus a odpočinek potřebují. Sesychající rostlinu postupně přestaneme zalévat. Hlízu nakonec vyjmeme, opatrně očištěnou vložíme do lísky a uložíme na tmavé místo s teplotou mezi 10-15 °C. Na jaře ji opět zasadíme do nového substrátu.

Akční letáky