Modré růže jsou originální
Zdroj: Shutterstock.com / Daodina

Existují modré růže? Nenaleťte trikům prodejců

Koupili jste  někdy modrou růži? Skutečná kvetoucí modrá růže je velkou vzácností, květy prodávané v květinářství jsou malým trikem, který dokážete napodobit i v domácích podmínkách.

„Okolo Hradce, v malé zahrádce, rostou tam tři růže...“ Červenou a bílou možná u Hradce potkáte, modrou určitě ne. Přesto se dají snadno koupit ve větších květinářstvích. Kde se tyto tajemné krasavice berou? A existuje skutečně modře kvetoucí růže?

Opravdové modré růže jsou vzácné

Skutečně modře kvetoucí růže se v přírodě nevyskytuje, o její vyšlechtění se s velkým úsilím pokoušeli vědci i zahradníci po mnoho let. Vypěstovat růži s modrým květem se po dlouhém a namáhavém výzkumu nakonec podařilo před deseti lety japonským genetikům ve spolupráci s australskými biotechnology. Barva korunních plátků této růže odrůdy Applause vznikla vnesením genu odpovídající za syntézu delphinidinu, modrého barviva. Ten vědci extrahovali z macešek a vytvořili pomocí něj geneticky modifikované růže. Tyto unikátní květy je zatím možné pořídit pouze ve vybraných květinářství v zahraničí a jejich cena se pohybuje kolem 500 korun za kus.

Proč se v přírodě nevyskytují?

Barevnost květů je způsobena barevnými pigmenty ze skupiny anthokyanů. V přírodě je jich známo přes dvě stě a u květin se vyskytují hlavně tyto tři: oranžovo červený pelargonidin, karmínový cyanidin a fialově modrý delphinidin. Odstín modrého barviva je závislý na pH tekutiny uvnitř vakuol buněk v korunních plátcích květu. Sytě modrou barvu má jen v zásaditém prostředí, v kyselém barvivo dosahuje různých odstínů červené. Růže mají smůlu, jejich vakuoly obsahují právě kyselý roztok, a tak musí mít spíše červenou, růžovou či žlutou barvu. Kromě toho, růže neumí syntetizovat delphinidin, proto nejsou nikdy modré. Ani geneticky modifikované růže nejsou sytě modré, výsledná barva je pastelově modrá s fialovým nádechem.

V květinářství jsou barvené

Sytá modř květů z květinářství je výsledkem barvení původně bílých nebo krémových růží. Ty hned po sklizni míří do modré lázně. Konce stonků jsou ponořeny do speciálního roztoku s barvivem, které putuje cévním systémem rostliny až do listů a květů. Nejintenzivnější výsledek barvení je patrný na původně světlém květu, který získá překrásnou modrou barvu.

Obarvené květy si můžete připravit i doma. Nejlépe se na to hodí karafiáty nebo růže, dál budete potřebovat inkoust nebo potravinářské barvivo a vhodnou nádobu. Do vody rozmíchejte barvivo, stonek seřízněte a nechte květinu přes noc nasávat. Stonek můžete i rozříznout na části každou dát do jiné barevné lázně, získáte tak mnohobarevné květy.

Akční letáky