obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Travní sekačky testované v dešti; srovnání strojů čtyř značek

Postavili jsme vedle sebe dva levnější a dva dražší modely rotačních sekaček a vyzkoušeli jsme je na suché trávě, za deště a na přerostlé trávě. Každý ze strojů nás upoutal některou svou provozní předností.

Honda Izy HRG 536 C7 VYEA

Záběr 53 cm, galvanizované plechové šasi, mulčování Wersamow s plynulým přepínáním, koš 61 l, dva přesazené žací nože, sečení se spojkou a brzdou BBC, pojezd variátorem s plynulou změnou rychlosti 0—4 km/h, motor Honda GCV 160E, autosytič, hmotnost 34,5 kg, cena 22 990 Kč.

Hodnocení odborníků

Konstrukce i sekací vlastnosti jsou na vysoké úrovni, jednodílnou rukojeť lze přestavět rychle, výška sekání se netradičně nastavuje na každém kolečku zvlášť.

  • Ocenili jsme bohatou základní výbavu a systém přepínání sběru a mulčování.

Pojezd obstarává hydrodynamická variátorová převodovka s komfortním ovládáním dvoukřídlým ovladačem Smart Drive, plochy pro dotyk prstů jsou měkčené.

Honda Izy HRG 536 C7 VYEA Honda Izy HRG 536 C7 VYEA Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výrobce udělal dobře, že hnací prvky z vyšší řady skloubil s jednoduššími modely. Velmi dobrá výbava je tak dostupná širší skupině uživatelů.

Sekačce nechybí spojka nože, takže motor startuje bez jakéhokoliv přitlačení hrazdy. Start je lehký, ale po startu mírně zakolísají otáčky. Silnou stránkou motorů GCV je tradičně tichý chod a výborná spotřeba.

Na suché i vlhké trávě sekačka plnila koš bezproblémově i díky možnosti regulování rychlosti pojezdu. Ani na mokré trávě za deště se neprojevily slabiny.

Vyšší cena odpovídá uživatelskému komfortu a vysoké kvalitě sečení.

Hodnocení laiků

Vypadá obyčejně, ale sečení si člověk užívá, vše je jednoduché a vcelku přehledné.

  • Líbí se nám možnost regulovat rychlost pojezdu, nebo odpojit nůž a motor ponechat v chodu při nižších otáčkách, když potřebujeme vyprázdnit naplněný koš. Nemusíme pořád dokola motor startovat, i když to jde dvěma prsty.

Honda izy - sběr trávy do koše nebo výhoz z boku Honda izy - sběr trávy do koše nebo výhoz z boku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Skvělá je uzávěra vyhazovacího kanálu, sekačku přestavíme ze sběru na mulčování během okamžiku, nepotřebujeme žádný klín.

STIGA Turbo 55 S B

Záběr 53 cm, hliníkové šasi, mulčovací vložka, koš 70 l, žací nůž s uchycením k unášeči přes třecí podložku, žací výška 30—80 mm, pojezd 4 km/h, motor Briggs & Stratton 750 EX Series, objem 161 cm³, autosytič, hmotnost 39 kg, cena 18 990 Kč.

Hodnocení odborníků

Z hliníkových slitin jsou šasi i disky kol, výšku sečení lze nastavit na devět poloh, což je nevídané, rukojeť je staršího typu, ale řešená dobře.

STIGA Turbo 55 S B STIGA Turbo 55 S B Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K převodovce pojezdu je snadný přístup, jen škoda, že výrobce nezakrytoval prostor kolem unášeče nože; kontrola hnacího řemene je sice snadná, ale prostor se zanáší rostlinnými zbytky.

Sečení mokré a přerostlé trávy naplnilo koš zhruba ze čtyř pětin, což je uspokojivé. Na suchém porostu bylo sečení velmi přesvědčivé a koš byl naplněn celý.

  • Sekačku hodnotíme jako vydařenou. Cena odpovídá využitým materiálům, vlastnosti jsou na úrovni. Vzhledem k prověřené a starší koncepci lze odhadovat delší celkovou životnost.

Stiga - žací nůž Stiga - žací nůž Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laiků

Snese i hrubší zacházení, tedy častější využívání. Přesto, že jsou zadní hnaná kola menší než u jiných sekaček, dobře se s ní jezdí i mezi keři.

Weibang WB 536 SKL

Záběr 53 cm, plechové šasi, boční výhoz a mulčování, žací nůž s uchycením k unašeči přes třecí podložku, koš 70 l, žací výška 30—70 mm, čtyřrychlostní variátorová převodovka; motor Kohler Courage XT7 OHV, objem 173 cm³, hmotnost 45 kg, cena 11 690 Kč.

Hodnocení odborníků

Ovládání otáček motoru a řazení rychlostí je umístěno vedle sebe na panelu, přičemž změna se provádí dvěma páčkami se středními ovládacími silami.

Weibang WB 536 SKL Weibang WB 536 SKL Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • U sekačky je velmi šikovným prvkem nůž s vyhazovacími lopatami namontovaný přes třecí podložku. Stroj je tak chráněn před většími škodami při nárazu na kámen nebo podobné předměty.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Díky nižším otáčkám je sekačka hlučná méně než konkurenční výrobky a motor nabízí velkou porci síly i netradiční zvuk.

Při sečení suché, vlhké nebo i přerostlé trávy se koš plní zcela, při vyšším porostu jen zpomalíme pojezd. Chválíme také obří vyhazovací kanál a přední ocelový nárazník.

Sekačka je zpracována poctivě.

Hodnocení laiků

Neuvěřitelně bytelný stroj, nemusíme se bát zajíždět až k obrubníku, protože díky nárazníku se šasi nepoškrábe. Ani mokrá a přerostlá tráva sekačku nezastavila.

Weibang WB 536 SKL Weibang WB 536 SKL Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Oceňujeme čtyři rychlosti pojezdu.
  • Při prvním startu ovšem motor klade větší odpor.

VeGA 752 SH DOV

Záběr 51 cm, plechové šasi, boční výhoz a mulčování, žací výška 25—75 mm, koš 70 l, zadní hnaná kola Ø 280 mm, pojezd 4 km/h, motor Briggs & Stratton 750 EX Series, objem 161 cm³, autosytič, hmotnost 36 kg, cena 10 990 Kč.

Hodnocení odborníků

Po složení rukojeti lze sekačku rychle naložit do kufru osobního auta, aniž bychom se ušpinili, stroji nechybí elegantní plastový přední nárazník s integrovaným madlem pro manipulaci.

VeGA 752 SH DOV VeGA 752 SH DOV Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přesuny s vypnutým motorem jsou jednoduché díky velkým zadním kolům. I pracovní plocha rukojetí je příjemná na dotek díky měkčení, hrazdy netlačí do rukou, nechybí ani panel na odložení nápoje.

Suchá i velmi mokrá tráva naplní koš úplně, a to i při použití univerzálního nože a vcelku svižnějšího pojezdu.

Dobře se nám sekalo na větších souvislých plochách, sekačku zřejmě ocení především středně nároční uživatelé.

  • Motor snese nejtvrdší měřítko, stále jde o jeden z nejlepších sekačkových motorů na trhu.

VeGA 752 SH DOV VeGA 752 SH DOV Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hodnocení laiků

Sekačka má logické rozmístění ovládacích prvků, je radost sekat větší plochy i objíždět překážky. Když tráva hodně vyroste, použijeme boční výhoz. Motor je tichý a vcelku spořivý. 

Foto autor

Akční letáky