třezalkový čaj

Třezalka, přírodní antidepresivum

Třezalka je plná slunce a dobré nálady. I řada současných studií doložila, že tato bylinka může při mírných formách deprese nahradit antidepresiva. Kromě toho, že tiší pocuchané nervy, je přínosná i při nachlazení, povzbuzuje metabolismus, podporuje činnost jater…

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Stále uznávanější léčivá rostlina může být při mírnějších depresích účinná skoro stejně jako speciální léky, aniž by byla návyková. Oproti mnohým jiným uklidňujícím bylinkám má navíc tu výhodu, že nervový systém sice utišuje, ale nevyvolává ani nejmenší ospalost. Třezalka také povzbuzuje metabolismus, krevní oběh i vylučování žluče. Působí celkově hojivě a dezinfekčně, při nachlazení potírá bakterie i viry a osvědčuje se i při těžkých chřipkách a únavovém syndromu. Třezalkový olej je zase výborným prostředkem hojícím popáleniny.

třezalka tečkovanátřezalka tečkovanáAutor: Archiv ireceptar.cz

Užívaná část

Sbíráme nať – přesněji její svrchní část (20-30 cm) v období květu v průběhu celého léta. Sušíme ji důkladně a uchováváme na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.

Účinné látky

Kvetoucí nať obsahuje až procento silice s flavonovým glykosidem hyperosidem, dále rutin, qercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin, pryskyřici.

třezalkový čajtřezalkový čajAutor: Archiv ireceptar.cz

Podávání

Nálev připravený z polévkové lžíce sekané natě na půl litru vody popíjíme během dne. Účinnou formou je také tinktura. U jedinců citlivých na sluneční záření může třezalka vyvolat záněty kůže.

Výskyt

Třezalka je domovem v Evropě, Asii i severní Americe. U nás ji najdeme na slunných stráních od nížin až do hor. Průsvitné tečky na listech jsou žlázky s olejem, černé tečky obsahují červené barvivo.

Akční letáky