Letní řez ovocných stromů podpoří úrodu: Odstraňte vlky
10. 7. 2017

Letní řez ovocných stromů podpoří úrodu: Odstraňte vlky

Právě teď nastává nejvhodnější doba, abyste ze starých jabloní a hrušní odstranili vlky – stromům tím prospějete a úroda bude sladší. Přinášíme videonávod, s jehož pomocí řez zvládne každý.

Staré jabloně mají jedinečný půvab. V létě navíc poskytují stín, a žádný slunečník nenahradí chladivou korunu stromu. Na zahradě bychom si je proto měli hýčkat, i když mají léta své největší plodnosti za sebou. Přesto lze jednoduchým zásahem úrodu podpořit. Starým stromům by mohla nešetrná, razantní prořezávka ublížit. Ovšem letní odstranění vlků jim naopak prospěje, provzdušní korunu, je prevencí houbových chorob. A nám přinese úrodu větších sladších, kvalitnějších plodů. Proč je právě léto nejvhodnější dobou pro odstranění vlků vysvětlí oblíbený zahradník Vlastimil Šindelář v následujícím videu. A také vám názorně předvede, jak postupovat:

Výhody letního řezu

Řez ovocných stromů si často spojujeme spíše se zimním obdobím. Jádroviny, tedy jabloně a hrušně, můžeme opravdu prořezat v létě i v zimě – i když vlky, jak vysvětlil v ukázce Vlastimil Šindelář, je výhodnější odstraňovat v létě. Ale u peckovin, třešní, višní, rynglí, švestek, je vhodný pouze letní řez, nejlépe po odkvětu. A i ten by měl být minimální – dbát je třeba především na výchovný řez po vysazení. A počítat s přirozeným vzrůstem daného stromu. Například třešeň je krásný, mohutný strom, čehož můžeme využít ke svému prospěchu - nemá smysl se z ní snažit vytvořit zákrsek. Podobně i stará vzrostlá jabloň nám toho daruje mnohem více, než jen své plody.

 Posezení pod starou jabloní

Výhodou letního řezu je také to, že strom lépe regeneruje, netrpí klejotokem – rány se snáze zacelují, a také neplýtvá energií na růst větví, které by byly na jaře nakonec stejně odstraněny.

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Instruktážní videa k péči o zahradu

(VWPsQNuwd8OjFm4Umbm~g), 21. 8. 2018, 11:38

Instruktážní videa, která poradí jak na péči o zahradu jsou super, ovšem nechápu, proč mi k zajímavým a výborným radám odborníka tvůrce videa přimíchává nesmyslný zvukový smog v podobě jakéhosi stupidního "hudebního podbarvení", které ve výsledku pouze snižuje srozumitelnost podaného výkladu a k významu sděleného obsahu ani k tematickému zaměření videa ničím nepřispívá.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS