Melouny ze semínka: Vypěstujte si plody sladké jako léto samo
11. 3. 2018

Melouny ze semínka: Vypěstujte si plody sladké jako léto samo

Šťavnatý a sladký vodní meloun, nebo voňavý cukrový meloun patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Pěstovat je můžete i na zahradě. Vysazují se až v květnu, nyní nastává čas na předpěstování sazenic.

sazenice melounuDaří se jim především v teplých oblastech, ale v posledních letech dozrávají i v chladnějších polohách. Důležitá je nejen celková poloha zahrady, ale i výběr co nejteplejšího, slunného a před větrem chráněného místa. Melouny můžete pěstovat i ve skleníku či pod fólií.

Výsev a předpěstování sazenic

Sazeničky je třeba předpěstovat, a to v průběhu března, nejpozději počátkem dubna. Melouny zasejte do prostorných květináčů, kde budou mít sazenice dostatek místa. (Pokud je nejprve zasejete do úspornějších sadbovačů, při přesazování je třeba s nimi zacházet velmi opatrně). Aby semena vyklíčila, potřebují nejméně 20 °C, bez nočních poklesů. Proto s pěstováním začněte v teple domova. Při 20 °C vyklíčí přibližně za týden, při 30 °C dokonce za tři dny. Poté můžete sazenice přenést do skleníku či pařeniště, jen nesmí zmrznout. Až do květnové výsadby je můžete pěstovat i doma, potřebují však co nejvíce světla.Melouny můžete úspěšně pěstovat na vyvýšeném záhoně

Výsadba a pěstování

Sazeničky se vysazují v květnu, když pomine nebezpečí mrazíků. Půda by měla být obohacená kompostem a tudíž bohatá na humus. Melouny můžete vysadit na mírně vyvýšené kupky zeminy – zajistí dobrý odtok vody od rostliny, která je náchylná k zaznívání krčku, půda se navíc snáze prohřeje. Výhodné jsou i vyvýšené záhony. Teplotu zvýšíte i s pomocí černé fólie, kterou na záhon položíte měsíc před výsadbou. Teplo v půdě poté udrží vrstva mulče, nastlaná kolem sazenic. Zároveň brání vysychání půdy a přispívá k tvorbě humusu, což melounům svědčí.

Melouny potřebují prostor – sazenice vysazujte v metrových rozestupech, pokud výhony navedete na opory. Pokud je necháte plazit po zemi, lepší je dvoumetrový rozestup.

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS