Pěstování cuket: výsev a výsadba, hnojení a ochrana
9. 5. 2015

Pěstování cuket: výsev a výsadba, hnojení a ochrana

Cukety jsou vděčnou plodovou zeleninou. Nemají velké nároky na pěstování, přitom plodí bohatě a vytrvale. Mladé cuketky různých barev i tvarů mají všestranné uplatnění v teplé i studené kuchyni. Pěstování se vyplatí.

Cukety, takzvané letní tykve, jsou opravdu plodné. Jediná rostlina vás zásobí surovinou pro mnoho zdravých, lehkých a lahodných obědů či večeří. Na osobu obvykle postačí jedna až tři rostliny. Ty však potřebují dostatek místa, neboť listy jsou velké a růst velmi bujný.

Cukety se sytě zelenými listy a velkými, žlutými květy působí až překvapivě dekorativně. Kdo nemá zahradu, může rostlinu pěstovat i na balkóně či terase ve velké nádobě, kde ostudu neudělá. Květy však potřebují opylení hmyzem, včely a další opylovači k nim proto musí mít přístup. Pokud jej jich nedostatek, je třeba samičí květy s pomocí samčích opylovat ručně.

Z velkého množství odrůd můžete vybírat podle chuti i zraku. Cukety mohou být sytě i světle zelené, jasně žluté, proužkované, podélné i kulaté…

sazenice cuket

Výsev semen a výsadba sazeniček

Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na výhřevném, chráněném stanovišti. Na týden až tři před výsevem či výsadbou můžete přikrýt záhon černou fólií, díky čemuž se půda prohřeje. Půdu je vhodné obohatit uzrálým kompostem (přibližně 3cm silnou vrstvou, nebo pár lopat ke každému hrůbku). Některé cukety se plazí po zemi, jiné mají keříčkovitý vzrůst, nebo se dobře pnou i po opoře, například po síti.

 • i

  Osvědčená je výsadba do černé mulčovací netkané textilie, které brání v růstu plevelům a pomáhá prohřívat půdu.

  Semena lze ven vysévat nejlépe počátkem května, do řádků ve vzdálenostech 50-100 cm jednotlivě, nebo do hrůbků po třech, přičemž po vyklíčení se ponechává dále růst pouze nejsilnější rostlina. Když semínka před výsevem namočíte, vyklíčí dřív.
 • Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi. Kořínky potřebují dostatek prostoru, květináčky o průměru nejméně 10 cm. Ven se vysazují až v druhé polovině května, výsadbě by mělo předcházet postupné otužování.   

Zálivka, hnojení, mulčování

Když rostliny začnou nasazovat plody potřebují dostatek vláhy a výživy.

cuketa

 • Za suchého počasí je proto zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou.
 • Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík.
 • Pokud nejsou rostliny od počátku pěstovány v mulčovací textilii, je vhodné půdu pod nimi mulčovat organickým materiálem. Vrstva by však neměla být příliš silná, aby se pod ní neukrývali slimáci a aby nezahrnula krček rostlin.
 • Rostoucí plody je vhodné podložit suchým mulčovacím materiálem (slámou, pilinami), nebo prkénkem, dlaždicí a podobně, aby na vlhké zemi neplesnivěly.

Sklizeň

Cukety by se měly sklízet, když dorostou délky od 7 do 15 cm, nejvýše pak 20 cm. Menší plody jsou křehčí a lahodnější, a o dostatečný objem úrody se včasnou sklizní nepřipravíte. Když na rostlině žádné plody neuzrají, nasazuje plody nové a nové, aby zajistila semena pro příští generaci.

 • i

  Plody je třeba sklízet v rukavicích a dlouhým rukávem, protože lodyhy i listy rostlin jsou často posety ostny nebo tuhými chlupy.

  Cukety od rostliny odřízněte ostrým nožem, na plodu ponechte několik cm dlouhou stopku, vydrží pak v chladu kvalitní několik dní.
 • Sklizeň u později vysetých rostlin může probíhat až do podzimu. Při poklesu teplot pod 4°C však plody teplomilných cuket ztrácejí na kvalitě a mívají poškozenou slupku. Je třeba je sklidit včas, případně rostliny chránit netkanou bílou textilií.

Mladé cukety jsou výtečné nejen v teplé kuchyni, na smažení, zapékání i fritování, ale i za syrova do zeleninových salátů.

cukety se hodí do zeleninových salátů

Choroby a škůdci

Cukety jsou k chorobám poměrně odolné, ale za horkého a suchého počasí je někdy může napadnout plíseň okurková. Rostliny špatně rostou a na listech se objevuje šedavý povlak. Prevencí je pravidelná zálivka a stále mírně vlhká půda, a samozřejmě i celkově dobrá kondice rostlin. V případě výskytu je třeba odstranit napadené listy. Lze zasáhnout fungicidy nebo přípravky na přírodní bázi (rostlinné oleje), které odolnost proti plísním rovněž zvyšují.)

Na květech a mladých plodech si rádi pochutnávají slimáci.

Mšice, které samy o sobě mohutné rostliny příliš neohrožují, mohou mezi rostlinami šířit nebezpečné onemocnění, virovou mozaiku, jež se projevuje žlutými skvrnami na listech i plodech, zkroucenými listy a pokřiveným, zakrnělým růstem. Proti tomuto viru neexistuje účinná pomoc a nezbývá než napadené rostliny okamžitě zlikvidovat. Některé odrůdy jsou vůči tomuto onemocnění odolnější.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Cuketa na semeno

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 7. 3. 2018, 15:55

Dobrý den, prosím o radu. Nechala jsem ve sklepě cuketu, ted uz v ni ale byla dira, zacina hnit, tak ji chci zpracovat, ale chci z ni seminka. Co s nimi mam zatim delat? Na sazeni je jeste brzy. mam je dat do lednice ci sklepa, nebo preci jen namocit a uz zasadit?Dekuji za radu.

RE: Cuketa na semeno

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 3. 2018, 16:46

Dobrý den, semínka cuket se pro předpěstování sazenic obvykle sejí až počátkem dubna, protože sazenice lze ven vysadit až v druhé půli května a rostou poměrně rychle. Pokud byste postupovala takto, semena je vhodné očistit, nechat oschnout a skladovat na suchém místě až do výsevu. Pokud jich je hodně, můžete si také udělat test klíčivosti (nechat je den dva ve vlažné vodě a pak na vlhké utěrce v teple klíčit) abyste věděla, jak na tom semínka jsou. Je ale možné je zasít už teď a po vzejití sazeničky přemístit na světlé, ale chladnější (bezmrazé) místo, kde porostou pomaleji a do května příliš nepřerostou.

Cuketa

(VWPsQNuEWkxjeN4sQmnjFm4Umbm~g), 4. 8. 2017, 13:07

Dobrý den, letos jsem vyzkoušela 2 odrůdy cuket.. Osobně se mi zdají žluté cukety odrůdy Goldena výbornou volbou co se týká chuti.. V příloze posílám foto naší sklizně.

cuketa

(q8AkQMQ6JTXkQmV6hUvm1YsVVt%), 1. 7. 2017, 13:02

dobrý deň, moja mama pestuje cukety na balkóne v kvetináči ale všetky kvety sú plané, tak isto to bolo aj minulého roku. Môžete mi poradiť prečo a čo s tým?

Dobrý den. Mám dotaz. Nemám slepičince na hnojení cuket a dýní. Můžete mi poradit čím hnojit? Můžu Kristalon start? Nebo co mě poradíte? Díky Marcela

Dobrý den! Pěstuji dýni Hókaidó a v letošním roce se nedaří. Na nasazených plodech (zhruba 2-5 cm) se udělají hnědé skvrny, později celá dýně zhnědne a upadne. Není to hniloba. Dýně pěstuji ve velkých nádobách i na kompostu. Posílám obrázek. Prosím o radu, kde dělám chybu a o jakou chorobu se jedná. Děkuji

Letos poprvé pěstuji 2 cukety. Mám je ve velikém květináči. Bohatě kvetou,nasadí na plod, ale ten skoro hned žloutne.V květináči je substrát s těmi mikro..., zalévám skoro denně a už jsem je zalila slepičím hnojivem, protože kompost nemám. Co dělat aby se mi dařilo-děkuji poraďte, Inka

RE: Cuketa

(iiiiiii), 7. 2. 2017, 09:08

ok

RE: Cuketa

(porDRYSSq8Ak-~l6jWmKD), 15. 7. 2013, 13:51

Já pěstuji cukety letos poprvé na černé folii(jinak byly normálně na záhoně bez fólie)na podzim zryjeme a pohnojíme,na jaře vysadíme a já nic jiného k tomu nedávám,ale dá se dnes už koupit slepičinec,hnůj také.Mám tolik plodů na jedné sazenici a dále další rostou i když tomu moc nedávám,chce to tedy hodně zálivky,protože je to vodnatá rostlina.

Pestovanie cukety

(VWPsQNuBVvbjcLd6JTmMGYYwbkvxRYTuVVSsQNu), 4. 7. 2013, 20:21

Dobry den, prosim Vas o radu pri pestovani cukety. Tento rok mi uz pár cukiet zo dna na den uschlo. Mali nahodenych hodne kvetov a aj 3-5ks asi 5cm plodov. Vypada to ako by bol odlomeny koren asi 2cm nad zemou.
Ďakujem za radu
S pozdravom
Ďurina

RE: Pestovanie cukety

(porDRYSSq8Ak-~l6jWmKD), 9. 7. 2013, 08:08

Zdravím nemáte náhodou uhryzané kořínky od hlodavců??tím by se i vysvětlovalo to uschnutí také se nám to stává!!Letos nám zničili loni kupovanou jabloň.

Dotaz

(porDRYSSq8Ak-~l6jWmKD), 30. 4. 2013, 11:49

Krásný den,pisatelka Alice píše ,že se zbavili plísně ( přírodní fungicid Polyversum),jenom by mne zajímalo kdy se ten postřik má aplikovat a jestli se mohou plody sklízet hned nebo je tam nějaká doba čekání děkuji.

tykev

(y8quRYSSG8uBQmT6hUqu5f4uK7N_), 14. 8. 2012, 12:40

Dobrý den,
mám dotaz ohledně tykví-dýní. Jsou tedy všechny jedlé vč.okrasných? Četla jsem ve Vašem článku, že nejsou tak chutné, ale poživatelné jsou.
děkuji a s pozdravem Zahrádková Radka

RE: tykev

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 14. 8. 2012, 13:25

Dobrý den, nejedlé ba dokonce zdraví škodlivé by opravdu neměly být žádné, ani okrasné kultivary. Ale co do chuti můžu opravdu doporučit spíš dýně pěstované pro konzumaci, napříkald hokaidó jsou výtečné a přitom i pěkně vypadají. S pozdravem Jana Bucharová

RE: tykev

(y8quRYSSG8uBQmT6hUqu5f4uK7N_), 15. 8. 2012, 09:58

Děkuji za odpověď:-). Máme jinak vysazené cukety, kterým se daří. Tyto rostlinky byly nedobrovolné, proto tápu, co to asi tak je. Koupili jsme si s přítelem směsi popínavých letniček a asi před sáčkováním semínek špatně uklidili:-)
hezký den Radka Z.

plísně jsme se zbavili

(Alice), 21. 5. 2012, 14:06

Cukety jsou v jídelníčku naší rodiny velmi oblíbené, navíc na zahrádce opravdu hezky vyniknou. Léta jsme se však potýkali s plísní, avšak vloni jsme vyzkoušeli přírodní fungicid Polyversum a sklizeň byla výborná! Postřik jsem provedla raději vícekrát a vyplatilo se!

Kvety u cuket

(Lenka), 13. 6. 2011, 10:23

Dobrý den,
vysadila jsem letos na zahradě cukety. Před pár dny začaly kvést, květ ale vždy vydrží zhruba týden a pak upadne. Je to tak správně?
Děkuji.

RE: Kvety u cuket

(q8AkQMQz~_ysQmU6Pwxy.YsVVt%), 8. 5. 2012, 17:28

dobrý den květy na dlouhé stopce jsou plané a já je vylamuji, budoucí plod poznáte -je to jako tyčinka ,která zesiluje a na konci je květ.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS