Schizandra čili klanopraška: Jak pěstovat exotickou léčivou liánu?
28. 2. 2016

Schizandra čili klanopraška: Jak pěstovat exotickou léčivou liánu?

Plody schizandry jsou pro své léčivé a povzbuzující schopnosti čínskou medicínou ceněny již tisíce let. Zázračně zdravé ovoce pohledné liány klanoprašky si můžete vypěstovat i doma.

Schizandra čínská neboli klanopraška čínská (Schizandra chinensis) pochází z Číny, Japonska a jižního Sachalinu. V tradiční čínské medicíně jsou její plody pro výjimečně koncentrovaný obsah zdraví prospěšných látek používány již tisíce let. Klanoprašku lze poměrně snadno pěstovat i u nás.

Co dokáže klanopraška?

Bobule schizandry obsahují ovocné cukry, vitamin C (21 mg%) a značné množství éterických olejů a minerálů. I to by pro prospěch zdraví stačilo, navíc je však schizandra známá svým tonizujícím efektem, díky obsahu specifické látky, schizandrinu. Kromě harmonizace a povzbuzení celého organismu schizandrin příznivě působí při onemocnění ledvin, zlepšuje ostrost vidění a ozdravuje játra. Uvolňuje duševní napětí a zmírňuje depresivní stavy.  Je vhodná při únavě, přepracovanosti a psychickém a fyzickém vypětí. Pomáhá i diabetikům a revmatikům. Bobule mají osvěžující chuť a voní po pryskyřici.

zralé plody klanoprašky čínské

Jak zrají zdravé bobule?

Voskovité, narůžovělé nebo žlutavé květy mají velmi příjemnou citronovou vůni. V některých letech na rostlině převažují jen samčí květy, jindy samičí nebo současně samčí i samičí. Proto je třeba pěstovat vždy více rostlin.  Po opylení se tvoří až osm centimetrů dlouhá hroznovitá květenství, z nichž se vyvine až čtyřicet sytě červených, měkkých bobulí. Schizandra plodí čtvrtý až pátý rok po výsadbě. Bobule zrají v srpnu až v září. Skliďte je včas, aby nepřezrály.

Pěstování

Při vhodné péči rostliny na jednom místě prospívají i více než dvacet let

  • Pokud vaše zahrada neleží v teplé oblasti, vysaďte schizandru na výhřevné místo u jižně orientované zdi.
  • Jako popínavá rostlina potřebuje oporu (drátěnky či pergoly) a dostatek prostoru.
  • Sazenice vysazujte do řad tak, aby mezi sebou měly odstup nejméně jeden metr.
  • Rostliny vyžadují spíše lehčí a propustnou půdu s dostatkem živin.
  • Do hlubokých jam přidejte proleželý kompost.
  • Schizandra miluje slunce, ale kořenový systém je vhodné přistínit, aby se kořeny nepřehřívaly.
  • V suchých teplých dnech je pravidelně zalévejte.
  • Pravidelné hnojení  je důležité i proto, že koření mělce a nemohou tedy živiny čerpat z hlubokých zásob.
  • Na jaře můžete ořezat letorosty na dva výhony, podobně jako u révy vinné.
  •  Dospělé rostliny přežijí i mráz, mladé a často i starší sazenice je však nutno před mrazy chránit (například zakrytím slámou). 

Zpracování

Bobule můžete  zamrazit, sušit při teplotě do 30 °C či zavařovat do kompotů, připravit z nich džem, likér, víno. Rovněž se proslazují (kandují), z kůry a listů rostliny se připravuje nálev.

plody klanoprašky se podobají rybízu

Sušené bobule v cukru

Dozrálé bobule se promyjí na sítech, osuší, zbaví se stopek. Bobule zvažte a přidejte k nim dvojnásobné množství cukru. Vše dokonale promíchejte, směs nasypte do zavařovacích sklenic, které uzavřené a krátce sterilizujte, aby se chytila víčka.

Schizandrová šťáva s cukrem

Bobule promyjte na sítech, oddělte stopky a vymačkejte šťávu. Přidejte dvojnásobek cukru a směs pomalu vařte, dokud se cukr nerozpustí. Poté šťávu pomocí trychtýře nalijte do zavařovacích sklenic a krátce sterilizujte, aby se přichytila víčka. Šťáva je výborná s minerálkou nebo v čaji.

Přírodní šťáva

Zralé bobule se promyjí ve vodě a vymačká se z nich šťáva. Vzniklý mošt můžete přefiltrovat přes plátno do menších lahví s víčky. Sterilizujte čtvrt hodiny při 85 °C.  Podávat ji můžete ve vodě i v čaji.

Lihový extrakt

10 g sušených bobulí bez stopek naložte do 500 ml 70% alkoholu. Nádobu dobře uzavřete a měsíc je nechejte macerovat. Denně užívejte dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho až dvou měsíců. Po kúře je vhodná měsíční přestávka.

Pro Receptář speciál Jarmila Teplíková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Tipy

(VWPsQNuvWkvE9YTuVVSsQNu), 7. 1. 2018, 08:57

Čerstvě utržené zelené výhonky (části liany)s listy přidávám do čajových směsí. Dřevnaté větvičky používají v Přerově k aromatizaci pálenky. I tyto části rostliny obsahují léčivé látky.

Dobrý den, prosím, kde seženu sazenice a kdy je vhodné je vysadit? Děkuji. PS

dotaz

(VWPsQNueWkvoQNs6JyvjFo), 18. 4. 2015, 16:12

Prosím o info je lycium barbarum - goji česky kustovnice čínská nebo klanopraška?mám v tom zmatek:-( má to být goji,ale vypadá jako klanopraška? a jakou chut´ mají plody?

RE: dotaz

(bob), 23. 7. 2015, 13:21

Je to goji nebo česky kustovnice. Klanopraška je schizandra, má také červené plody, ale je pnoucí.

schizandra

(VWPsQNurZ.AuRYTuVVSsQNu), 4. 6. 2014, 09:41

Kde se dá koupit rostlina
děkuji

dotaz

(VWPsQNuDW_vC2Zl6JT0yQNs6JyvjFo), 10. 8. 2013, 18:56

Dobrý den, mám dotaz na kvetení a plody schisandry. Při kvetení jsem čekal hrozen květů, ale byly jenom jednotlivé kvítky , které odkvetly a z mnoha desítek květů nic nebylo. Rostliny mám cirka 5 let a kvetly již vícekrát a nikdy nic z toho nebylo. Uvítám jakoukoliv radu zda něco nedělám špatně, nebo jaké mám udělat opatření aby rostliny začaly plodit. Děkuji.

RE: dotaz

(Dana), 5. 10. 2015, 07:52

Zkuste vydržet. Mám rostlinu na zahradě již několik let /asi 6-7/. Minulý rok jsem již její pěstování vzdávala a pohrozila jsem jí, že ji vykopu a půjde na smetiště. Také měla jen sem tam pár kvítků a plody žádné. Letos se ale květy obalila a dočkala jsem se i plodů. Tak snad to bud příští rok ještě lepší. Mimochodem chuť asi jako citron s rozmarýnou- nic moc, ale je zdravá.

schizandra

(VWPsQNuK4fBxRYSSweHrR8enVvbjcL4Vj7aPZYTw), 16. 11. 2012, 10:35

Jsem sice kosmetička, ale léčivými rostlinami se zabývám dlouhodobě. Účinky schizandry mám opravdu ověřené a můžu říct, že mít takovou rostlinu na zahradě, je poklad. Zákaznicím, které si nejsou jisté, doporučuju třeba stopbacil vyrobený taky částečně ze schizandry. Je to skvělý pomocník na imunitu a to je dneska sakra zapotřebí. Jinak doma mám asi pětiletou rostlinu a protože se budeme stěhovat, přemýšlím co s ní, asi bych ji prodala. Až to bude akutní, určitě sem dám inzerátek ;-)

RE: schizandra

(VWPsQNurZ.AuRYTuVVSsQNu), 4. 6. 2014, 09:43

kde se dá rostlina koupit? děkuji

schizandra

(Pavel), 11. 12. 2011, 18:43

Dotaz Při léčeném vysokém tlaku lze užít . Prý snižuje nadměrné pocení.

Schizandra

(VWPsQNuwdbpuRYTuVVSsQNu), 27. 8. 2011, 14:48

Dobrý den,měla bych takový možna hloupy dotaz.Pěstuji schizandru,mam 4 kusy vysazeně na slunci jak je psano metr od sebe.Ovšem jako opěru mam kamennou zeď a asi to neni nejlepši volba-nevi.Ale muj dotaz se je ohledně listu teto byliny-začaly mi z pulky od špičky schnout skore všechny listy a ja bohužel nevim zda je to normalni či nikoli,ale asi to bude problem. mate někdo stejny problem a znate i nějake řešeni.Děkuji E.

schizandra

(VWPsQNuCWmrjeP41QbAkQNs6JyvjFo), 8. 8. 2011, 20:50

Dobrý den! Pěstujeme na zahrádce schizandru přesně dle podmínek popsaných v návodech, rostlina opravdu nádherně vzrostla. Ale nyní jí začaly blednout listy a postupně listy osychají do hněda od špičky. Rostlina je stále živá a roste dál. Zvážili jsme nedostatek hnojiva nebo plíseň, hnojení se neprojevilo pozitivním účinkem. Nyní vybíráme prostředek proti plísni. Byli bychom velmi vděčni za radu. Děkujeme a zůstáváme s vřelými pozdravy. K s rodinou

pěstování

(Jana), 12. 1. 2011, 11:13

kupovala jsem nedávno schizandru balenou http://devotionshop.cz/detail/smart/vyziva-tela-a-ducha/schizandra/ a z balíčku pár bobulek zasadila. Včera se objevily první klíčky, tak snad se mi podaří z toho něco vypiplat, jinak na výdrž třeba při učení je to skvělá věc, dát si sem tam lžičku. Chuť mi dělala ze začátku problémy, ale asi už jsem si zvykla.

Sdělte mi prosím kde lze tuto rostlinu zakoupit.Děkuji.

RE: schizandra

(VWPsQNueWkvyQNs6JyvjFo), 8. 6. 2010, 21:50

Rostlinu jsem před lety objednával v subtropickém zahradnictví kruh v Jilemnici. S pozdravem Mário

RE: schizandra

(VWPsQNuw7erxQNs6JyvjFo), 16. 8. 2013, 10:12

Schizandru jsem kouila v zahradnictví Starkl. Mám ji na kovové pergole, na sluneční straně. Výborně roste, po třech létech zakvetla i obrodila. Květy krásně voněly,hlavně v podvečer. Ovoce ještě není moc ale mi chutná, doufám že po létech se to zlepší.Jinak sbírám listy a suším na čaj, výborné.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS