15. 1. 2010

Sladký tomel, neboli kaki či churma: Jak jej jíst a pěstovat?

Tomel, známý také pod názvem kaki, je lahodné, slaďounké ovoce výrazné barvy a vanilkové vůně. Je však třeba jej konzumovat dostatečně zralé, jinak jeho chuť nevynikne. Dováží se zdaleka a nechává dozrát. Pokud si přejete kaki vyzrálé na slunci, nezbývá, než si vypěstovat vlastní.

Domovinou tomelu japonského (Diospyros kaki) je Asie. Strom vyniká dekorativním vzhledem: má lesklé, tmavozelené listy, a z nenápadných květů dozrávají zářivě oranžové, jedlé a výtečné plody ve tvaru rajčete s výrazným kalichem. Tomel má navíc i tvrdé, velmi kvalitní dřevo, připomínajícím eben.

Ovoce ze země vycházejícího slunce

tomel

Tomel, kaki, či churma, jak znějí různé názvy stejného druhu, je skvělé subtropické ovoce, u nás zatím méně známé, i když se postupně v obchodech a na tržištích objevuje. Například v Japonsku je tomel třetím nejoblíbenějším ovocem po citrusech a jablkách.

 • Při plné zralosti chutí připomínají meruňky s příměsí jemné dušené karotky, jsou však ještě sladší, se zajímavou vůní po vanilce.
 • Dorůstají do průměru pěti až osmi centimetrů.
 • Dužnina obsahuje velké množství vitaminu C a až 20% cukrů.

Kaki je dobré pouze zralé

i

Pojídání tomelů se doporučuje lidem s nemocnými játry a ledvinami.

Toto exotické ovoce se k nám dováží z Japonska, Číny, Kalifornie ši Španělska. Plody na export se musí česat ještě nezralé, aby snesly dalších mnoho tisíc kilometrů transportu. Při dopravě se nesmí otlačit, zralé by přepravit nešly. Jenže v nedozrálém stavu jsou ještě trpké a nechutné. Proto pokud je zakoupíte ještě nezralé, uložte je při pokojové teplotě na misku či košík a počkejte, až dužina na omak změkne. Trvá to přibližnědva týdny, pak můžete ovoce s chutí konzumovat.

 • Plod rozřízněte a dužninu vybírejte ji malou lžičkou. Sladkou chuť výborně osvěží a doplní několik kapek citrónové nebo limetkové šťávy.
 • Tomel se konzumuje čerstvý, ale i sušený i proslazovaný.
 • Je vynikající do ovocných salátů, kde jej můžeme pokapat rumem. Může také doplnit zmrzlinové poháry, moučníky.

sušené kaki

Pěstování kaki v Česku

V Česku lze tomel pěstovat jako přenosnou rostlinu: od jara do podzimu na zahradě, v zimě v chladné místnosti, případně celoročně v nevytápěném skleníku. Ideální zimovaní teplota se pohybuje kolem 1°C.

Ačkoli se jedná o subtropickou dřevinu, je vůči krátkodobým mrazům odolná. Dřevina má velké množství druhů i kultivarů:

 • I silné, ale krátké mrazy přečká bez úhony tomel obecný (Diospyros lotus) a větší tomel viržinský (D. virginiana).
 • Existují i rovněž odolné a otužilé odrůdy „pravého tomelu“,  D. kaki, naroubované na podnoži D. Virginiina.

Zvláště keřové formy v teplejších oblastech našeho státu prospívají celoročně venku. Proti déletrvajícím, silným mrazům je snazší je přikrývkou či zábalem ochránit, nežli vzrostlejší stromy.

Tomelu svědčí:

 • propustná půda
 • mírná, ale častá zálivka
 • slunné místo
 • pravidelné přihnojování

Tomel lze vypěstovat i ze semen plodu. Vysévají se do propustné, vlhké, výživné a mírně kyselé půdě a nechají vzejít při pokojové teplotě. Ovšem vzešlé rostliny menusí mít tak dobré vlastnosti, jako naroubované.

Pro Receptář speciál Jarmila Teplíková, spoluautor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Ovoce kaki kupuji řadu let,ale vždy jsme je konzumovali (po dosažení zralosti) stejně jako jablko, tedy se slupkou.Dokonce při jedné degustaci v obchodním řetězci měli letáčky a i zde bylo uvedeno, že i slupka je dobrá (což je pravda) a obsahuje spoustu vitamínů.Je to pravda? Chápu, že jsou lidé, kteří si loupou jablka i hrušky a ti budou loupat také samozřejmě kaki. Ani konzumace slupek u tohoto ovoce však nepůsobí žádný zažívací problém.

nemůže mi někdo poradit kde bys sehnala keř kaki churma,.,.,

Kde koupit???

(VWPsQNu_cbxjFm4Umbm~g), 28. 3. 2010, 18:39

Už dlouho sháním naroubovaný stromek kaki. Moc bych ho chtěla pěstovat na zahradě. Prosím poraďte mi kde se dají koupit?

RE: Kde koupit???

(VWPsQNuB-.m~eYSx47bO), 25. 11. 2014, 20:25

U Starkla

RE: Kde koupit???

(VWPsQNuzWgnjEKAd4frjeP4sIhIjeN4sI7bMQMvaVWR), 23. 8. 2010, 08:35

V pátek jsem byla na Floře v Olomouci a jedna zahradnická firma je tam prodávala.

Tomel -kaki

(ienx1Z4UH7a-r7jj-on), 12. 2. 2010, 19:06

Stromek na zahrade vysazeny mi loni pri -20°C ze shora zmrzl, le na jare vyrasil ze stepence 2silnejsi a 2 slabsi vetvicky. Ty jsem na zimu obalila, ale nevim jak ho mam nyni tvarovat...jako ker? Ponechat vsechny vetve? Jsem docela bezradna, vsude nachazim jenom vseobecne rady na pestovani Tomelu -kaki. Prosim oradu, ma-li nekdo skusenosti s pestovanim tohoto stromku. Diky moc.

(Milada), 16. 10. 2008, 09:09

Toto ovoce je u nás k dostání už vcelku běžně, Rusové tomu říkají chruma nebo kaki-churma. Když je správně zralé, tedy dost měkké, opravdu to chutná podobně meruňkám. Výborné do ovocných salátů.

Když jsme byli s manželem pracovně v Rusku, jmenovitě v Orenburgu, kupovali jsme si toto ovoce na kila. Prodávalo se tam pod názvem churma a bylo za pakatel, a vždy v té správné zralosti. U nás se dostane taky koupit, ale je to většinou zřejmě ovoce podtržené a není tudíž možno docenit lahodnou chuť. Překvapilo mě, že lze pěstovat i u nás a musím se o pěstování pokusit. Děkuji za informaci.

RE: Jitka Pokorna

(ienx1Z4UH7a-r7jj-on), 12. 2. 2010, 19:12

Tomel muzete objednat na www.sieberz.cz. Zasilaji velmi pekne rostliny, velmi kvalitne zabalene. Mam s nimi dobre skusenosti.

RE: Jitka Pokorna

(automat), 15. 9. 2010, 17:09

ale to je náhodička,to není reklama že ne)))))

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS