Stromek v květináči udělá dobrou službu.
Zdroj: Shutterstock.com

Vánoční stromek, zelený kamarád: Jak ho pěstovat v květináči?

Pro pěstitele a milovníky rostlin je stromek v květináči skvělé řešení. Jak ho vybrat a jak se o něj starat, aby vydržel mnoho let? A co s ním, když příliš vyroste?

Pěstovat svůj vlastní vánoční stromek, který můžete na Vánoce vzít na chvilku domů, ozdobit a zase vrátit na zahradu, je  moc pěkná představa. Však se vánoční stromky v kontejnerech těší stále velké oblibě. Je ale třeba dobře vybírat a pak jim poskytnout vhodnou péči, jinak více sezón nevydrží.  

Základem je zdravý, poctivě zapěstovaný stromek z kvalitního zahradnictví nebo školky. Na trhu se bohužel vyskytovaly i stromky narychlo vsazené do nádob těsně před Vánocemi. Tento „podvod“ nelze na první pohled odhalit, brzy se však projeví – stromek obvykle nemá šanci přežít delší dobu. Stromek v kontejneru je navíc větší investice, než stromek řezaný, a jen když opravdu vydrží více let, jedná se o řešení i ekonomické.

Stromky musí být při prodeji umístěny v chladu Stromky musí být při prodeji umístěny v chladu Zdroj: Shutterstock.com / Chamille White Sníh jehličnanům nevadí, náhlé změny teplot ano Sníh jehličnanům nevadí, náhlé změny teplot ano Zdroj: Shutterstock.com / Chantal de Bruijne

Základním vodítkem pro výběr je fakt, zda je stromek pěstovaný v nádobě při prodeji umístěn v chladu. V zimě má období vegetačního klidu, ke kterému nezbytně potřebuje chlad. I samotný pobyt v teple po čas svátků je pro něj riskantní, ale pokud nepřesáhne únosnou dobu, zvládá jej bez úhony. Když je však v teple umístěn již při samém prodeji, jsou jeho vyhlídky špatné.

Stromek pěstovaný v květináči jako vánoční má jednu jedinou nevýhodu – v teplém a útulném prostředí si jej nemůžeme užívat příliš dlouho. V zimě je naprogramovaný k vegetačnímu klidu, který nezbytně potřebuje. Pokud je přerušeno delším teplem, stromek po opětovném přemístění do zimy uhyne, neboť začne předčasně rašit. A ani trvalé umístění v teple není řešením, neboť to jehličnan z našeho klimatického pásma dlouhodoběji nesnese.

Živý stromek v pokoji

Stromek v květináči, ať již se jedná o nejčastější smrk pichlavý, nebo douglasku či jedličku, vydrží v teple bez úhony pouze tři dny. Záleží samozřejmě i na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Na chladnějším místě, kde teploty nepřekračují 20°C a vlhkost vzduchu přesahuje 50%, vydrží i týden.

  • Postavte jej  co nejdále od topení.
  • Dobře jej zalévejte a nejlépe několikrát denně roste, aby netrpěl dehydratací.
  • Prospěje mu i zvýšená vlhkost, která se bude uvolňovat z misek naplněných vodou a umístěných pod ním. Můžete po nich nechat plout květy, vyplnit je oblázky, takže budou zároveň pěknou dekorací. Na štědrý večer pak mohou po hladině plout tradiční svíčky v ořechových skořápkách.
  • Stromek můžete také ochladit troškou sněhu, který položíte do květináče. Poslouží zároveň jako krásná, i když velmi pomíjivá ozdoba.
  • Stromek samozřejmě lze ponechat i venku před oknem, ať již na balkóně či zahradě, a ozdobit přímo tam.

Příprava na štědrý den: nezbytná aklimatizace

Pokud byste stromek ze zimy, zvláště pokud mrzne, přemístili rovnou do pokojové teploty, byl by to pro něj nebezpečný šok.

  • Potřebuje aklimatizaci, alespoň týden či lépe dva, na bezmrazém světlém místě. Ideální je najít více míst s odstupňovanou teplotou.
  • Při přechodu zpět do zimy ten samý postup zopakujeme v opačném sledu.
  • Pokud venku silněji mrzne, raději počkejte a na přechodném místě jej ponechejte déle.

Co se stromkem v létě?

Nejen zeleň, ale i šišky jehličnanů zdobí zahradu Nejen zeleň, ale i šišky jehličnanů zdobí zahradu Zdroj: Shutterstock.com / Serenko Natalya

Pokud je stromek v nádobě pěstován celoročně, potřebuje zálivku i přihnojení. Na trhu jsou i hnojiva určená specielně pro jehličnany.

Mimo vánoční svátky je pro stromek nejlepším místem zahrada. Zde jej můžeme zapustit do země i s kontejnerem a na jaře ho přesadit do o číslo větší nádoby.

Zapuštěná nádoba nejen dobře vypadá, ale tolik se v létě nepřehřívá, v zimě zase nepromrzne.

TIP REDAKCE: Z větvičky svého stromku si můžete řízkováním poměrně snadno vypěstovat vlastní novou sazeničku.

Akční letáky