Štěrk je výborný kryt povrchu záhonu, v podstatě představuje formu mulče. Stejně jako kůra nebo štěpky omezuje růst plevelů. Řada trvalek snadno podléhá houbovým chorobám z nadbytku vlhkosti, pokud jsou však vysazeny do štěrku, kámen udržuje jejich kořenový krček relativně v suchu a rostliny jsou pěkně chráněné. K mnoha rostlinám, jako jsou třeba traviny nebo nízké jehličnany, se štěrk velmi dobře hodí i vizuálně, protože navozuje atmosféru domácího prostředí. Zakrslé borovice kleče nebo suchomilné traviny na štěrku vypadají mnohem přirozeněji než v kůrových závějích.
Světlý štěrk rovněž odráží dobře světlo, zlepšuje vsakování vody a opticky zvětšuje danou plochu. Štěrkové záhony jsou ideálním řešením i tehdy, když nemáme na péči o zahradu příliš moc času. Díky štěrku můžeme skoro zapomenout na rutinní okopávání a odplevelování a ušetřený čas věnovat odpočinku nebo příjemnému posezení s rodinou a přáteli.
Jaké rostliny do štěrku zasadit?
Středomořské byliny jako je levandule (Lavandula), svatolína (Santolina chamaecyparissus), šalvěj (Salvia officials), mateřídouška obecná (Thymus vulgaris), pelyněk (Artemisia), routa (Rtymianuta graveolens).
Mnohé trvalky jako je šanta (Nepeta), divizna (Verbascum), juka (Yucca) a samozřejmě většina půdopokryvných skalniček, např. hvozdík (Dianthus), lomikámen (Saxifraga), netřesk (Sedum), pochybek (Androsace).
Co se týče jehličnatých dřevin, tak se štěrk dobře hodí ke všem jalovcům (Juniperus) a nízkým borovicím, jako je borovice kleč (Pinus mugo).
Z travin na štěrku krásně vyniknou kostřavy (Festuca), ozdobnice (Miscanthus) a ostřice (Carex).
Typ štěrku
V ideálním případě vybereme jeden druh štěrku nebo kamínků, které potom používáme na celé zahradě. K rostlinám se nejlépe hodí kamínky velké 1-2 cm. Nabídka je docela široká, nejčastěji se setkáme s jemným omletým kačírkem, ale najdeme i štěrk s kamínky s ostrohrannými hranami. Štěrk nejčastěji vybíráme podle barvy, nejlépe většinou vypadají teplé okrové odstíny. K moderním výsadbám dobře ladí břidlice a štěrk v šedém tónu. Opatrní však budeme u růžového štěrku - ten bývá v povědomí spojem spíše s hřbitovními cestičkami, jimiž se dříve často vysypával.
Drobné kamínky můžeme doplnit i většími kameny, které alespoň z třetiny zapustíme pod povrch terénu, aby vypadaly přirozeně. Typ velikost a barva by měla odpovídat i barevnému ladění domu, plotu a fasády.
Příprava záhonu a výsadba
Aby náš štěrkový záhon vypadal dobře, je potřeba vše dopředu důkladně promyslet. Vždy vypadá lépe, pokud vyčleníme větší plochu, přes kterou bude možné také volně přecházet. Stávající terén dobře zryjeme a odstraníme případný travní drn. Pokud je pozemek mokrý a jílovitý, je nutné věnovat přípravě o to větší péči. Zeminu odstraníme až do hloubky půl metru a z hrubého štěrku vytvoříme drenážní vrstvu. Na ni navrstvíme kvalitní substrát, který překryjeme geotextilií. Teprve na povrch geotextilie přijde štěrkový kryt, který by měl být alespoň 10 cm vysoký. Geotextilie není pod štěrkem vidět a podobně jako kůrový mulč plní dvě zásadní funkce – brání promíchávání zeminy a štěrku a současně nedovolí prorůstat vytrvalým plevelům. Rostliny vysazujeme až do hotové plochy. Postupujeme tak, že je nejprve podle osazovacího plánu rozložíme na štěrkovou plochu a poté je postupně vysazujeme. Nejprve odhrneme štěrk, nožem vyřízneme ve fólii tvar kříže, fólii rozhrneme a vyhloubíme jamku. Zasadíme rostlinu, kořeny zasypeme substrátem a zalijeme je. Poté fólii přiložíme zpět a zahrneme ji štěrkem. Tento postup je trochu pracnější a zabere víc času, ale výsledek rozhodně stojí za to. Vysazovat můžeme i bez geotextilie, pak se ale nevyhneme občasnému pletí. V tomto případě je potřeba o něco navýšit štěrkovou vrstvu a podle potřeby ji doplňovat.
Foto: Autorka a Shutterstock.com