Velký úklid skleníku: Proč je třeba důkladně vyčistit nádoby i skla?
21. 11. 2017

Velký úklid skleníku: Proč je třeba důkladně vyčistit nádoby i skla?

Pokud ve skleníku necháme použité nádoby, mohou se posléze stát zdrojem chorob. Je čas vzít do ruky kartáč a ocet. Také skla je dobré umýt, zvláště pokud skleník slouží i v zimě a v předjaří.

Pořádné vydrhnutí prospěje nejen všem pěstebním nádobám, ale také všem postřikovačům, aby nepřenášely spory plísní způsobující padání semenáčků ani další nemoci. Neměli bychom zapomenout umýt skleník také zvenku – to je obzvlášť důležité v době, kdy ubývá světlo a kdy možná budeme navíc připevňovat zimní izolaci.

KOřenové baly letniček, které dosloužily, vyjmeme, nádoby a celý skleník vyčistíme

Jak postupovat?

  • Prohlédneme nádoby. Někdy můžeme praskliny a rozbité velké hliněné květináče opravit pevným vodovzdorným lepidlem a zvenčí je zpevnit pevným drátem. Polámané, popraskané a křehké plastové květináče však raději vyhodíme. Dřevěné truhlíky a bedničky můžeme snadno opravit latěmi (například ze starého plotu nebo palety).
  • Květináče a truhlíky důkladně vydrhneme v teplé mýdlové vodě s přídavkem vhodné dezinfekce – například octa. Použijeme k tomu tuhý kartáč, abychom se dobře dostali do rohů a štěrbin, kde se často schovávají škůdci. Z hliněných květináčů není nutné seškrabovat vápnité usazeniny, odstraníme ale všechny stopy zelených řas.

 

Květináče se dobře myjí v kádi octové vody

  • Dříve než květináče zabalíme a uložíme (podle velikosti), důkladně je osušíme. Hliněné a plastové nádoby ukládáme odděleně.
  • Dřevěné truhlíky natřeme zředěnou dezinfekcí nebo impregnací.
  • Plastové jmenovky můžeme používat opakovaně. Pokud je namočíme do nádoby se zředěným bělidlem, snadno je pak očistíme drátěnkou. Nakonec je opláchneme a necháme oschnout.
  • Nakonec můžeme celý prostor skleníku dezinfikovat pomocí sirných knotů nebo sirných svící.

 

Skleník může sloužit i v zimě, skla však musí být čistá

Čistá skla

Pokud budeme skleník používat i v zimě a v předjaří, měli bychom důkladně vyčistit i skla nebo polykarbonáty. I zimující rostliny potřebují dostatek světla, a pokud budeme pěstovat časný salát, právě dostatek světla zabrání hromadění nadbytečných dusičnanů. Práci velmi usnadní a urychlí teleskopické stěrky na mytí onen, případně elektrický čistič oken, který funguje podobně jako stěrka, ovšem vodu rovnou odsává.

Autor Miloš Kučera.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS