„Chtěla jsem manželovi ušetřit čas i úmornou práci s rotační sekačkou, a tak jsem sama přišla s návrhem, abychom si pořídili zahradní traktor," svěřuje se Jitka se svou zkušeností. „Když jsme pak krásný stroj připomínající pouťové autíčko prvně vyzkoušeli, stejně jsme do rozlehlého sadu museli vyrazit z hráběmi a ty tři tisíce metrů čtverečních shrabat ručně."

Manžele zaskočilo, že drahý zahradní traktor nesbíral trávu tak, jak si představovali. Zčásti proto, že se s ním pustili do vzrostlých travin; nechávají totiž v sadu vykvést luční kvítí, teprve pak pozemek kosí. Také nevěděli, že transport posečené trávy do sběrného koše může výrazně ovlivnit tvar nože. Ale vezměme to popořádku.

Vyzkoušejte si, co stroj umí

Obecně platí, že zavedení výrobci zahradních traktorů nabízejí širší paletu služeb, například předvedení stroje, dovoz na místo, servis, značkové náhradní díly apod. Vyplatí se před nákupem navštívit značkové prodejny nebo obchod se stroji od několika renomovaných výrobců a porovnávat informace i vstřícnost, které nabídnou. Leccos o zkušenostech zákazníků se dá najít na internetu. Mezi české výrobce zahradních traktorů patří například AGS, Karsit, ze zahraničních se mj. nabízí Honda, Husqvarna, Stiga, Viking (Stihl), Bolens.

Už předem bychom měli mít jasno, co všechno od nového stroje budeme požadovat. Nejen nyní, ale třeba i v budoucnu. V dobrém obchodě by nám měli doporučit nejlepší variantu. Někteří z výrobců dokonce umožňují vyhlédnutý traktor vyzkoušet přímo na pozemku, na kterém bude pracovat.

Stroj bychom také měli koupit v prodejně, která je blízko místa, kde jej budeme používat. Podstatně si tak ulehčíme starosti s transportem na údržbu či případné opravy. Pracovník servisu může také zajet k nám a provést servis či opravu přímo na místě.

Trocha teorie pro účelnou koupi
  1. Malé traktůrky, které mají jeden žací nůž se záběrem od 62 do 90 cm, sběrný koš a jednoválcový motor o nižším výkonu 7 až 11 koňských sil, nahradí kvalitní rotační sekačky s pojezdem. Je na naší úvaze, zda nás stroj se slabším motorem zvládne vozit a přitom ještě kvalitně sekat a sbírat trávu.
  2. Traktůrky se dvěma žacími noži mají větší záběr od 90 do 100 cm, žací ústrojí je již umístěno mezi nápravami, výhoz posečené trávy je buď středový nebo boční, mají sběrný koš, motor má výkon od 12 do 17 koňských sil, lepší modely mají již dvouválcové motory.
  3. Tyto stroje mají záběr kolem 105 cm, mezinápravové žací ústrojí se dvěma noži, výhoz posečené trávy středem, většinou dvouválcové motory s výkonem mezi 15 až 18 koňských sil. Nejprodávanější kategorie.
  4. Záběr sečení kolem 120 cm, vybavení jako předchozí kategorie, silné motory s výkonem 18 až 24 koňských sil.

Ceny zahradních traktorů se pohybují podle typu zhruba od 40 000 do 160 000 Kč

K výkonnějším traktorům lze připojit aktivní a pasivní přídavná zařízení. Aktivní zařízení (zametací kartáč, malá sněžná fréza, rozmetadlo, statické vodní čerpadlo nebo drtič zahradního odpadu) se připojují na předek stroje a jsou poháněny řemenem. Pasivní příslušenství se připojuje vpředu i vzadu (radlice na sníh nebo vozík na odvoz různého materiálu nebo provzdušňovací válce).

Představte si, že kupujete auto!

Zahradní traktor obsahuje spoustu důmyslné techniky, které musí leccos vydržet. Proto se podobně jako při koupi auta zajímejte o to, co se skrývá pod elegantním kabátkem malé čtyřkolky. Tady je nápověda:

Motory: Dvouválce mají výhody

Především u traktorů se záběrem mezi 90 až 100 cm upřednostňujeme stroje s dvouválcovými motory. Jsou méně hlučné a mají větší točivý moment než jednoválce. Traktory pak lépe zvládají sečení přerostlé či vlhké husté trávy. Dvouválcové motory také mají delší životnost.

Moderní motory s rozvodem OHC či OHV mají podle zatížení spotřebu 2 až 3 litry benzinu za hodinu, motory se starším typem rozvodu SV mohou mít spotřebu paliva až o litr na hodinu vyšší – nehledě na jejich vyšší hlučnost a nižší výkon.

Typ převodovky: Tempomat, nebo pedály?

Mechanické převodovky (až šestistupňové) mají klasickou spojku, ale převody se řadí nikoliv za jízdy, ale stroj je nutné zastavit a zařadit zvolenou rychlost. Motory dokážou stroj rozjet z klidu i na nejvyšší rychlostní stupeň. Mechanické převodovky jsou jednoduché a provozně spolehlivé, fungují podobně jako tempomat, kdy na zařazený rychlostní stupeň udržují stálou rychlost, aniž bychom museli držet nohu na pedálu plynu. Stroje s mechanickou převodovkou jsou vhodné na sečení nečlenitých ploch (fotbalové hřiště), kde na začátku práce nastavíme výšku sečení, zařadíme zvolenou rychlost a celou plochu pak posekáme bez dalších manévrů, stačí jen točit volantem.

Hydrostatické převodovky plynule mění přenos točivého momentu motoru na kola traktoru. Řidič stroje ovládá rychlost stroje pouze pedálem pro jízdu vpřed nebo pedálem pro jízdu vzad. Stroje s hydrodynamickou převodovkou jsou vhodné na členitější a svažité pozemky, kde potřebujeme často měnit rychlost, couvat apod.

Variátory podobně jako hydrostatické převodovky plynule mění přenos točivého momentu na kola traktoru. Ovládají se páčkou nastavitelnou do zvolené polohy. Tyto převodovky v sobě spojují výhody obou předchozích převodovek – převodový poměr je možné měnit plynule za jízdy; variátory zároveň fungují jako tempomat. V poslední době se však od těchto převodovek ustupuje, neboť jsou výrobně složitější a mají větší nároky na prostor v konstrukci stroje. V obchodech se proto dnes většinou setkáme jen s traktory s mechanickým nebo hydrostatickým převodem.

Všechny typy převodovek jsou určeny pro ovládání rychlosti jízdy stroje při konstantních otáčkách motoru. Jeho výkon je totiž určen především pro sečení (pojíždění odebírá jen něco kolem 2 až 5 procent výkonu motoru).

Žací ústrojí: Knoflík a páčka

Ridery, speciální traktory

Ridery nesou žací ústrojí před přední nápravou. Většinou neumožňují přímý sběr trávy,případně ji sbírají vlečeným sběracím zařízením nebo ji mulčují. Mají záběr od 100 cm do 130 cm a používají se k sečení velmi rozlehlých, většinou veřejných ploch, kde nejsou takové nároky na sběr posečené trávy. Ceny riderů se podle značky a provedení liší a mohou dosáhnout až 250 000 Kč.

Mechanické spouštění sečení je ovládané ručně, stroje mají dlouhou páku, která umožňuje plynule spustit a zdvihnout žací ústrojí bez vynaložení větší síly.

Pneumatické spouštění sečení je ovládané tlačítkem na palubní desce, po jeho stlačení traktor natlakuje vzduchem pístek, který spustí nebo zdvihne žací ústrojí.

Elektromagnetické spouštění sečení – elektromagneticky ovládaná spojka je umístěna na hřídeli motoru, obsluha traktoru spouští žací ústrojí zvláštním pedálem.

Uspořádání dvounožových sekaček

  • Synchronizované: nože jsou umístěny vedle sebe a jejich žací plochy se částečně prolínají. Aby se nože za chodu nestřetly, jejich otáčky synchronizuje oboustranný ozubený klínový řemen.
  • Předřazené: jeden z nožů je umístěn více vpředu, žací plochy obou nožů se neprolínají, šíře jejich záběru ve směru jízdy však ano. Při tomto uspořádání není posečená tráva tak účinně transportována do sběrného koše a při zatáčení mohou vzniknout na porostu nedosečky. Toto uspořádání je výrobně jednodušší a tedy i levnější; je běžné především u amerických konstrukcí.

Nůž: Tvar ovlivní sběr trávy

V zakulaceném skeletu sbírá žací ústrojí trávu lépe a kvalitněji ji mulčuje. Skelet je méně hlučný a snáze se čistí a udržuje.

Zvednuté konce nožů (křidélka, winglety) zajišťují účinný transport posečené trávy do sběrného koše. V Evropské unii však platí normy snižující hlučnost zahradní techniky, kvůli kterým nemohou být winglety příliš zvednuté. Tyto nože však hůře sbírají trávu. Někteří výrobci problém řeší tím, že nabízejí nože s účinnými winglety zvlášť.

Další možnost lepšího transportu trávy do sběrného koše představuje ventilátor, který vhání vzduch do žacího prostoru (patentované řešení firmy Honda).

Roura: Kvalita rozhoduje

Výletový otvor, kterým je tráva dopravována do koše, by měl mít dostatečně velký profil. Vnitřní povrch „tunýlku“ by neměl být členitý. Výletový otvor má vliv nejen na kvalitu sbírání posečené trávy, ale především na kvalitu naplnění sběrného koše. S efektivně naplňovaným košem není třeba tak často zajíždět na sběrné místo. Zvláště u větších ploch může být rozdíl mezi dvěma různými traktory stejné cenové kategorie značný!

Důležitá je samozřejmě kvalita zpracování jednotlivých technických částí a prvků zahradních strojů. Ne každá hydrostatická převodovka je kvalitní, podobně je tomu s motory, klínovými řemeny, ložisky a dalšími komponenty.

Důležitá je také konstrukce rámu – solidnější jsou rámy svařené z jeklů spíše než samonosné konstrukce lisované z plechu.

Při výběru se také zajímejte o to, zda jsou kola osazena ložisky, tyče řízení by měly být osazeny kulovými čepy

Komfort: Výbava, ovládání, design

Také u zahradních traktorů se projevuje trend, který se prosadil u osobních automobilů, tedy snaha nabídnout stále širší vybavení, vysoký komfort obsluhy a moderní design stroje.

Stroje mají takové prvky jako ergonomicky tvarované volanty, pohodlné polohovatelné sedačky, snadno přístupné ovládací prvky. Komfortní moderní traktory mají palubní počítač, který ukazuje počet najetých motorových hodin a umožňuje tak přesně dodržovat doporučený harmonogram údržby. Počítač také mj. ukazuje stav napětí akumulátoru. Stroje mohou být vybaveny světelnou a zvukovou signalizací naplněného sběrného koše, elektrohydraulickým vyklápěním koše, čidlem k rozsvícení reflektorů. Někteří výrobci k traktoru dodávají i síťovou dobíječku akumulátoru, který se přes zimu, kdy je traktor odstaven, vybíjí.

Provoz: Údržba šetří peníze

Každý zahradní traktor je obvykle vybaven obsáhlou dokumentací s návodem k obsluze, ve kterém by měly být stanoveny servisní a kontrolní intervaly, vyznačena mazací místa, kontrolní místa, dotahovací místa a uveden přesný harmonogram péče o stroj, který bychom měli dodržovat, abychom nesnižovali životnost traktoru a nepřipravovali se tak o nemalé peníze, za které jsme ho pořídili.

(my), foto Honda, Shutterstock