obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v druhém lednovém týdnu

Lednový Měsíc se přehoupne přes úplněk. Nastává období prvních výsevů v teple domova, a právě úplněk je ideálním dnem pro probouzení spících semínek. Péči však potřebuje i zasněžená zahrada.

V pondělí a úterý putuje přibývající Měsíc znamením Blíženců.  Blíženci působí především na kvetoucí rostliny, proto je ideální čas pro výsev pelargonnií, lobelek a petúnií pro předpěstování sazeniček. Blíženci také navozují empatii se vším živým a blízkost se zahradou. Dnes snadno poznáte, zdali je na ní vše v pořádku a zdali mají i zvířecí pomocníci vše, co potřebují. Ptáci budky na jaro a plné krmítko, ježci úkryty, včelky samotářky a čmeláci místa vhodná pro rozmnožování. Můžete si v klidu rozmyslet, co nového vysadit a vysít, aby byla zahrada krásná a zároveň poskytovala útočiště a potravu všem pomocníkům zahrádkáře, zkrátka aby to byla zahrada plná života. V mraze se ptáci posilní i napojí jablkem - přidávejte ho na krmítko ke slunečnicím a ořechům.

samonásypné krmítko pro ptáky samonásypné krmítko pro ptáky Zdroj: Shutetrstock.com / Peter Cripps

Ledový lednový úplněk

Ve středu, ve čtvrtek a v pátek prochází Měsíc znamením Raka. A ve čtvrtek nastává magický den lunárního kalendáře – úplněk. Je to nejlepší den pro výsevy v celém měsíci. Můžete vysévat jakékoli rostliny pro předpěstování sazeniček, vzhledem ke znamení Raka, který pečuje o listy rostlin, je pak ideální výsev listové zeleniny. Do truhlíčku za oknem si můžete vysít roketu, petrželku či pažitku a další bylinky.  V pátek, když Měsíc počne ubývat, už podmínky pro výsev tak příznivé nejsou. Můžete však pečovat o pokojové rostliny okrasné listem. Prospěje jim zálivka, rosení, jemné očištění.

Plodný víkend

O víkendu prochází opět dorůstající Měsíc znamením Lva. Ten podporuje především plododárné rostliny. Můžete vysít první papriky, peruánské mochyně, lilky, měsíční jahody i raná skleníková rajčata.

Akční letáky