obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Měsíce: Co nám radí lunární kalendář v druhém listopadovém týdnu?

Dorůstající měsíc se kvapem blíží k úplňku a prochází znamením Vodnáře, Ryb a Berana. V neděli nastane přízemí. Co z toho plyne pro pěstitele, který zahradničí v souladu s měsíčním rytmem?

Výsadby květin

V pondělí a v úterý prochází dorůstající měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Dny květu jsou ideální k výsadbě okrasných cibulovin a první půle listopadu je posledním vhodným časem. Obvykle stihnou zakořenit, protože zima mívá v posledních letech mírný a pozvolný nástup. Musíte je však vysadit dostatečně hluboko, aby je vrstva půdy chránila, a přidat mulč. Jiřinky, které prozářily podzimní zahradu, po příchodu prvních mrazů vyzvedneme ze země. Oproti nim chryzantémy lehký mrazík snesou, a mnohde ještě dokvétají nenáročné letničky, dokud je silnější mráz nespálí.

Více se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí a úterý.

ježčí domek ježčí domek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Padající listí

Ve středu a ve čtvrtek prochází dorůstající měsíc znamením Ryb. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Co s padajícím listím ve dnech listu? Část se hodí na kompost nebo výrobu listovky, ale na záhonech cibulovin či stínomilných okrasných rostlin pod stromy je ideální zimní ochranou a mulčem v jednom, je zbytečné ho odsud odstraňovat. Při podzimním úklidu zahrady je užitečné ponechat alespoň v jejím klidném koutě kupku dřeva, staré trávy, listí a větví. Jinak užiteční pomocníci  - ježci, slunéčka, čmeláci, ještěrky - nenajdou úkryt k zimování. Ryby jsou vodním znamením, pozornost můžete věnovat i zahradnímu jezírku, které se ukládá ke spánku.

Jak ho připravit a mnoho dalších rad naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na středu a čtvrtek.

Sklizeň končí

V pátek a sobotu prochází dorůstající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin – ovšem sklizeň je až na výjimky u konce. V oblastech, kde ještě nemrzlo, je poslední možnost sklidit zimní odrůdy jablek a hrušek. Ve sklepě je nutné uskladněné ovoce pravidelně kontrolovat a napadené plody ihned odstranit. Mráz však nevadí plodům mišpule – naopak jsou po přejití mrazem nejchutnější.

Další tipy na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek a sobotu

sad sad Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nedělní odpočinek

 V neděli nastane přízemí čili perigeum, bod, kdy Země svůj Měsíc přitáhla nejblíže, jak je to jen možné. Jeho vliv na rostliny proto může být až příliš silný, nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. O důvod víc světit neděli a skutečně si odpočinout. Dorůstající Měsíc, kterému zbývá do úplňku jediný den, láká strávit neděli houbařením a osvěžujícími procházkami po lese. Podle lunární tradice dorůstající Měsíc ponouká plodnice hub k růstu, a za úplňku či v jeho těsné blízkosti je houbaření radost.

Inspiraci naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na neděli 

Akční letáky