Již v druhé polovině září můžete vysazovat cibulky hyacintů, tulipánů, ladoníků a lilií. Ostatní druhy cibulovin se do země vkládají až v říjnu či listopadu – zvláště pak narcisy. Právě ty při příliš časné výsadbě snadno napadá hniloba, které se daří v ještě teplé půdě. Nebojte se cibulky sázet hluboko – dvoj až trojnásobek výšky cibule je osvědčené pravidlo. Vrstva půdy je chrání před výkyvy teplot i vysycháním a až se probudí, hravě ji prorostou.

První cibulky do země

V září půda ještě uchovává letní teplo a bývá příjemně vlhká – podmínky ideální pro výsadbu trvalek. Můžete sázet kamzičníky, sasanky, prvosenky, tařičky a další trvalky, a také předpěstované dvouletky – okrasné sedmikrásky, macešky, náprstníky, topolovky, chejry, pomněnky. Okouzlující jsou společné výsadby tulipánů s pomněnkami a maceškami.

Příprava pro výsadbu dřevin

Sazenice stromků a keřů zapěstované v kontejnerech můžete vysazovat celoročně. Září je však příjemnější nežli horké léto, nemusíte se bát, že mladé dřeviny umoří prudké slunce a sucho, zalévat obvykle stačí méně. Levnější prostokořenné sazenice ovocných dřevin, růží a listnáčů pro živé ploty se vysazují až v říjnu či listopadu, můžete jim však již nyní vykopat jámy. Zvětrání a provzdušnění stěn dřevinám prospěje. Jehličnany a stálezelené dřeviny je na rozdíl od opadavých listnáčů vhodné vysazovat již v září, aby se do zimy ujaly. Protože neshazují listy, neupadají ani v zimě do tak klidného spánku, jako opadavé dřeviny.

Poslední setí zeleniny

Co můžete ještě počátkem září vysít na záhonek, abyste sklízeli ještě do příchodu zimy? Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, kopr. Další druhy zeleniny se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík. Díky podzimnímu výsevu budete moci sklízet mladé, šťavnaté a zdravé lístky velmi časně zjara, kdy je čerstvá zelenina tolik zapotřebí.

Volné záhony můžete ještě v září osít zeleným hnojením, například svazenkou vratičolistou. Do zimy stihne vykvést, nasytí včely a půdu obohatí o cenné živiny, až ji do ní po posečení zapravíte.

Pomůže sklo, fólie i textilie

Skleník, fóliovník nebo hnojem vytápěné pařeniště je při podzimním pěstování dobrým pomocníkem, udržujte však skla čistá – nedostatek světla (spolu s hnojením) vede ke hromadění dusičnanů v zelenině. Jako ochrana proti nočnímu chladu poslouží i netkaná bílá textilie, kterou záhon důkladně překryjete. Kromě toho, že vzcházející rostlinky ochrání proti chladu i lehkému mrazíku, udržuje v půdě vlhkost.