Na pohledovou stranu koše umístíme zlaté dekorativní koule, šišky a dlouhé svíčky.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyrobte si závěsný venkovní podzimní koš, který bude ozdobou i v zimě

Zdálo by se, že rozkvetlým nádobám zdobícím okna, balkóny, terasy a zápraží již odzvonilo. Ale i v zimě mohou rostliny v závěsném koši zdobit dům a zahradu. Jaké druhy vybrat a jak košík připravit a osadit?

Hlavní kostru zimního koše tvoří mrazuvzdorné stálezelené rostliny, které vydrží v dobré kondici po celé chladné období. Doplníme je kvetoucími druhy, klidně i těmi, které snesou mráz jen krátkodobě. Koš zaléváme jen ve dnech, kdy nemrzne.

Jak připravit závěsný koš pro rostliny?

  • Pro slavnostnější vzhled zelenou barvu drátěného koše i řetízek můžeme přestříkat zlatě.
  • Koš vyložíme dokonale izolujícím materiálem, aby ochránil kořeny před mrazem. Hodí se kokosová vlákna, plsť, vatelín nebo propíchaná bublinková fólie.
  • Téměř polovinu koše vyplníme drenážovaným substrátem, v nepropustném by kořeny zahnívaly. K vylehčení použijeme hrubý písek nebo polystyrenové kuličky.
Pro slavnostnější vzhled zelenou barvu drátěného koše i řetízek přestříkáme zlatě. Pro slavnostnější vzhled zelenou barvu drátěného koše i řetízek přestříkáme zlatě. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Návrh na osazení

Dvě rostliny by měly být stálezelené, aby koš nevypadal prázdně. Pro kontrast k zeravu zvolíme dlužichu a k ní barvínek přepádavající přes okraj, před dlužichu dáme ajánii a maceškami sestavu uzavřeme. Kořenové baly zasypeme vrstvou substrátu a přitlačíme. Na pohledovou stranu koše můžeme umístit podle vkusu zlaté dekorativní koule, šišky, dlouhé svíčky…

drenážovaný substrát drenážovaný substrát Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V omezeném prostoru závěsného koše uchováváme dřeviny, které v dospělosti měří několik metrů, pouze jednu zimu. Pak je přesadíme do větší nádoby, nebo na záhon.

Druhy rostlin vhodné do závěsného zimního koše

Ústřední rostliny: zimostráz (Buxus), zlatolistý tis (Taxus baccata ‘Standishii’), cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa ‘Nana Gracilis’), jalovec skalní (Juniperus communis ‘Compressa’), hlohyně s oranžovými plody (Pyracantha ‘Orange Glow’), skimie japonská (Skimmia japonica), zerav (Thuja), pieris japonský (Pieris japonica).

V omezeném prostoru závěsného koše uchováváme dřeviny. V omezeném prostoru závěsného koše uchováváme dřeviny. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Doplňkové rostliny: krémově panašovaný brslen Fortuneův (Euonymus fortunei ‘Emerald Gaiety’), barvínek (Vinca), břečťan (Hedera), libavka se šarlatovými bobulemi (Gaultheria procumbens), vřesy, vřesovce a dabécie (Daboecia), stříbrný krásnohlávek (Calocephalus brownii), ajánie (Ajania pacifica), violky a macešky, brambořík (Cyclamen), stálezelené okrasné trávy, purpurová šalvěj lékařská (Salvia officinalis ‘Purpurascens’), dlužichy (Heuchera).

Doprovodné rostliny by měly být stálezelené, aby koš nevypadal prázdně. Doprovodné rostliny by měly být stálezelené, aby koš nevypadal prázdně. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zjara mohou koš rozzářit cibuloviny: šafrány (Crocus), ladoňka sibiřská (Scilla siberica), časný narcis (Narcissus ‘February Gold’), sněženky, kosatec síťovaný (Iris reticulata).

Jako ozdobné prvky se uplatní například: šišky, uschlá květenství a plodenství trvalek, barevné větvičky svídy, výhony kroucené lísky, okrasná jablíčka, vánoční dekorace, svíčky apod.

Akční letáky