Mít vlastní bylinkovou zahrádku je potěšení. Krása aromatických bylin se snoubí s užitečností, jsou výborným zdravým kořením i přírodním lékem. Můžete je pěstovat na zahradě, balkóně i okenním parapetu. Jak připravit bylinky na zimu a jak si zajistit výtečné čerstvé koření i když všude kolem bude sníh?

Zelené koření k rychlení za oknem

V druhé polovině září je poslední vhodná doba k tomu, abyste si část bylinek ze záhonu přesadili do květináčů a přenesli domů. V kuchyni tak budete mít čerstvé, zdravé a všestranné zelené koření stále po ruce.

Vhodná je k tomuto například pažitka, petržel,máta, majoránka, estragon, tymián, šalvěj a další. Řady bylinek lze ostatně pěstovat doma celoročně. Přesadit můžete menší sazenice, nebo část větších trsů a zároveň tak rostliny dělením rozmnožit.

  • Přesazené bylinky nechejte na mírně zastíněném místě, chráněném před větrem a pravidelně, ale mírně je zalévejte.
  • Než teploty poklesnou k nule, přemístěte je domů.

Které bylinky jsou mrazuvzdorné?

Z vytrvalých, dřevnatějících bylinek vydrží naše zimy téměř všechny – velmi odolná je levandule, dobromysl, šalvěj lékařská, mateřídouška a další. V případě holomrazů je vhodné je překrýt izolací ze slámy, chvojí či suchého listí. Mulčování půdy pod nimi je prospěšné vždy - chrání kořeny i půdu samotnou. Mulčovat můžete slámou, listím, oblázky.

Ovšem například rozmarýna mráz snáší špatně – mírné zimy může přežít, ale silnější nikoli. Proto ji na zimu raději přeneste domů. Nejlépe jí bude na světlém, ale chladnějším místě, snese však i pokojovou teplotu, pokud není příliš vysoká. V teplém bytě potřebuje alespoň vlhčí vzduch či pravidelné rosení.

Bez zimování na bezmrazém místě se také neobejde vavřín, který můžete pěstovat ve velké nádobě a vytvarovat si jej do půvabného, malého stromku.

Zateplení nádob na zimu

V záhoně a s přikrývkou jsou bylinky poměrně chráněné, ale ty celoročně pěstované venku v nádobách mohou snadno promrznout – tím snáze, čím je nádoba menší.

  • Nádoby důkladně izolujte polystyrenem, bublinkovou fólií nebo podobným materiálem ze všech stran včetně dna. Ochranu znásobí a vzhled zpříjemní juta, rákosová rohož a pod.
  • Další možností je zapuštění nádob do země.