obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zima v sadu: Jak pečovat o spící ovocné stromy?

Co stromy potřebují, abychom se v příštím roce mohli těšit z bohaté úrody jablek, hrušek a dalšího sladkého, zdravého, domácího ovoce? Jak o naše štědré dřeviny pečovat v zimě?

Shrabeme veškeré listí, protože právě to nese zárodky chorob, jako jsou strupovitost, monilióza, suchá skvrnitost listů, tetovnička švestková a další. Listí kompostujeme, aby vyšší teplota uvnitř kompostu spolehlivě zničila všechny přezimující výtrusy. Na stromech by neměly zůstat mumiové plody, mohou být napadené moniliovou hnilobou v příštím roce by byly opět zdrojem infekce.

O sad můžete pečovat i v zimě O sad můžete pečovat i v zimě Zdroj: Shutterstock.com / Maros Markovic

Bílení kmenů má mnoho výhod

Kmeny stromů a části kosterních větví se vyplatí natřít vápnem nebo bílou vápennou barvou, která je ochrání před přehříváním. Když pak zase zajde a v noci výrazně mrzne, kůra praská. Vápenný nátěr má navíc dezinfekční účinky, neboť omezuje výskyt houbových onemocnění a přezimujících škůdců v kůře a pod ní. Strom natíráme od paty kmene, abychom škůdcům znemožnili přezimovat i v nejspodnější části. Kůru porostlou mechem a lišejníky před nátěrem očistíme kartáčem, odstraníme i odchlíplé části.

Domácí zahradnická mast na klejotok

Když nemrzne, můžeme odstraňovat klejotoky. Dlátem nebo nožem odrýpneme vytékající a tuhnoucí mízu až na zdravé dřevo, místo vydezinfikujeme octovou vodou a po zaschnutí natřeme stromovým balzámem, který obsahuje giberelinovou kyselinu podporující rychlejší hojení ran. Místo balzámu můžeme použít zahradnickou mast: smícháme jeden díl vápna, jeden díl kravince a jeden díl jílu, naředíme vše vodou a naneseme se na ránu. Pro zafixování použijeme pytlovinu nebo jutu, které pevně převážeme.

Hnojení a doplnění živin

Pokud to teploty dovolí, můžeme mělce obrýt stromy. Dáváme ale pozor, abychom nepoškodili kořeny. Do půdy zaryjeme kvalitní kompost nebo uleželý kravský hnůj. Jestliže je nemáme, můžeme zarýt i minerální hnojivo určené pro ovocné stromy. Od stromů, které nevypadají dobře a mají nekvalitní plody, ještě před hnojením odebereme půdní vzorky a necháme udělat testy, abychom zjistili, co jim chybí. Půdy s nedostatkem vápníku vylepšíme dolomitickým vápencem, který také jemně zaryjeme. Nikdy ale nehnojíme a nevápníme současně. Vápnit stačí jednou za čtyři roky. Dobrým indikátorem nedostatku vápníku je třeba pihovitost jabloní.

Ochrana proti okusu může mít mnoho podob Ochrana proti okusu může mít mnoho podob Zdroj: Shutterstock.com / Bradley D. Saum

Ochrana proti okusu

V neoploceném sadu chráníme především mladé stromky, aby je neokusovala zvěř. Použijeme drátěné nebo plastové obaly. Dříve se kmeny omotávaly vrstvou novin, můžeme je použít i dnes, jen je na třech místech převážeme motouzem. Novinami lze v okrajovějších polohách chránit i kmínky teplomilnějších dřevin, třeba broskvoní nebo meruněk. Nabízí se i repelentní nátěr, kterým se ošetřují zejména mladé a okrasné dřeviny, jako jsou smrčky a borovice. Na trhu jsou i odpuzující spreje proti zvěři, jimiž kmen během zimy několikrát postříkáme. Kmínky i větve ochrání indiviudální oplocení jednotlivých stromků.

Mladé a na podzim zasazené stromky v suchých zimách zaléváme, ovšem jen tehdy, když zem není zamrzlá a voda se může dobře vsakovat. Nyní je také ideální doba pokácet uschlý nebo přestárlý strom a dřevo zpracovat.

Akční letáky