V Česku můžete navštívit celkem 21 zoologických zahrad a nespočet zookoutků. Najít mezi nimi „pět nej“ bude samozřejmě vždy zavánět subjektivností. Každá zoo má své jedinečné kouzlo a většina z nich i návštěvníky milované zástupce fauny. V liberecké zoo – která je mimochodem nejstarší zahradou tohoto typu v naší republice – se stali ikonou bílý tygři, děčínská zoo zase boduje expozicí Rajské ostrovy (Réunion, Fidži, Sulawesi a Haiti). Do „TOP“ výběru jsme ale nakonec zařadili jiné favority.
Zoologická zahrada Praha
Po dlouhém váhání, kam pražskou zoo vlastně umístit, se dočkala 28. září 1931 konečně svého otevření. Na návštěvníky v prvních letech čekal pavilon tygrů a lvů, výběh vlků a velká voliéra s dravci. Brzy se přidali koně převalského a lachtani. Mimochodem, dva z nich daroval slavný herec Vlasta Burian. Dnes je seznam pavilonů pražské zoo dost početnější. Za všechny zmiňme vodní svět, pavilon goril nebo Afriku zblízka. A v dalším budování se tu rozhodně nezahálí. Vždyť pavilony slonů a hrochů v horní části zoo slaví teprve třetí narozeniny.
Klenotem zahrady je však Indonéská džungle otevřená roku 2004. Dvoupodlažní expozice situovaná do skleníku vás provede jeskyněmi i pralesem. Stavba přišla na víc jak 185 000 000 korun a je zřejmě jedním z důvodů, proč se pražská zoo drží neustále na různých v žebříčku deseti nejlepších zoo světa, vyhlašovaném hned několika institucemi a infoservery.
Děti se tu nestanou jen pouhými diváky za sklem. Nechybí oblíbená dětská zoo, ve které mohou některá zvířata i nakrmit. Častým cílem je také rozhledna Obora, kterou najdete na západě zahrady, nebo legendární lanovka spojující horní a dolní část zoo. Pokud si myslíte, že děti dlouhé štrádování po voliérách a výbězích nezvládnou, můžete je posadit do silničního vláčku. Návštěvu Pražské zoologické zahrady je ideální spojit s výletem lodí, která vás do ní zaveze.
Vstupné:
Dospělí - 200 Kč
Děti (od 3 do 15 let) - 150 Kč
Důchodci, ZTP, ZTP/P - 150 Kč
Důchodci od 70 let - 1 Kč
Rodiny (2 dospělí + 2 děti od 3 do 15 let) - 600 Kč + 100 Kč za každé další dítě
ZOO Dvůr Králové
Ve Dvoře Králové se vše točí kolem afrických savců. Žádná jiná zoo v naší republice jí nemůže v tomto konkurovat. Za vším je třeba hledat jednoho z bývalých ředitelů, Josefa Vágnera. Ten v 70. letech minulého století zorganizoval sedm expedic do Afriky, díky čemuž do té doby nikterak významná zoo získala na 2000 savců! Za pozornost stojí hlavně pralesní žirafy okapi. Jinde v ČR je nenajdete a navíc – ve Dvoře Králové se mohou pochlubit i rozmnožením tohoto unikátního sudokopytníka, který je potomkem třetihorních žiraf. Na své si tu přijdou ale i milovníci šelem. Vždyť tahle zoo je jediná ve Střední Evropě, na které se můžete zúčastnit lvího safari! To je ostatně největším lákadlem k návštěvě Dvora Králové. Turisté se ho mohli prvně zúčastnit roku 1989, ale jen autobusem. Až od roku 2011 můžete safari projet i vlastním vozem.
Vstupné:
Dospělí - 195 Kč
Děti 4-15 let, studenti do 26 let, důchodci, ZTP a ZTP-P - 150 Kč
Děti od 2 do 4 let - 50 Kč
Pes - 100 Kč
Rodinné vstupné - 660 Kč
Zoologická a botanická zahrada města Plzně
Můžete se projít vydařenou naučnou stezkou Vývoj přírody ve čtvrtohorách. Nebo se třeba kochat pohledem na varany komodské. Ve čtvrté nejnavštěvovanější zoo v Česku vás možná pozitivně překvapí pestrost fauny. Často nejde o tak „atraktivní“ druhy, ale faktem je, že tahle zoologická zahrada chová přes 60% druhů jako jediná v naší republice! Nové pavilony, respektive výběhy, si očividně užívají opice, ale i velké šelmy. Jejich původní domov nyní obývá expozice Tajemný svět africké noci.
Plzeňská zoo postupně polyká přidružené staré stavby a dělá u nich klenoty pro svou faunu. Ze stodoly se tak zrodil v roce 2007 pavilon Madagaskar a na samostatnou kapitolu by vyšel statek Lüftnerka, který je po rekonstrukci muzeem na 400 kousků zemědělského náčiní – a samozřejmě domovem řady domácích zvířat. Tahle zoo navíc těží i ze spojení s botanickou zahradou. Narazíte zde například na pozoruhodnou druhohorní rostlinu Wollemia nobilis. Slavný je také zdejší sukulentní skleník.
Ač se to může zdát přitažené za vlasy, na své si tu možná přijdou i milovníci historie, konkrétně druhé světové války. Expozice Svět v podzemí je totiž situovaná do objektu, který po sobě zanechali nacisté.
Vstupné:
Dospělí 15 až 60 let - 140 Kč
Zlevněné (děti od 3 do 15 let, senioři od 60 let, studenti do 26 let) - 100 Kč
Rodinné vstupné (2+2) - 450 Kč
Zoologická zahrada Ostrava
Víte, které město se může pochlubit druhou největší zoo v České republice? Je to Ostrava! Zdejší zahrada má rozlohou 100 hektarů, a ač možná nepatří k architektonicky unikátním, poslední roky neustále inovuje a dostavuje nová zařízení – pavilony i voliéry. Za pozornost stojí například pouhých šest let stará expozice pro orly mořské a skalní. Loni mohla Ostrava slavit otevření Pavilonu Evoluce. Čekají v něm na vás šimpanzi, kočkodani a méně známý štětkoun kamerunský.
Vstupné:
Dospělí – 110 Kč
Děti 3 až 15 let, studenti a senioři – 80 Kč
Zoologická zahrada Zlín
Zoo Zlín nebo také Zoo Lešná, podle zámku, který je její součástí, nabízí ke zhlédnutí přes 200 druhů zvířat. Nechybí sloni, klokani, mravenečníci nebo nosorožci. I tahle zahrada se snoubí se svým botanickým protějškem. Vytvářejí tak perfektně fungující celek. Když se řekne bez kontextu Zlín, asi každému nejdřív vyskočí na paměti Tomáš Baťa. A i v tomto případě je proč. Právě on tu založil v roce 1930 první zoo. Pokud se sem vydáte, nenechte se zmást – zahrada neleží vyloženě na kraji města, ale velmi vzdálené periferii, 10 kilometrů od centra. Určitě si ale nenechte ujít tropickou halu Yucatán, která bude bavit i děti – a to přes to, že jde o součást botanické zahrady, která bývá pro nejmenší obvykle spíše nudnou procházkou.
Vstupné:
Dospělí - 130 Kč
Studenti, senioři (60+) - 110 Kč
Děti 3 až 15 let - 80 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti) - 470 Kč