obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Beroun: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy

Kuuupte si džbánek na dobrý splávek! V Berouně už několik let úspěšně oživují dávný věhlas cechu hrnčířského. Keramika proslavilo město už ve středověku. Stavte se v květnu na Jarních hrnčířských a řemeslných trzích!

Do Berouna jezdí prodávat své zboží přes dvě stovky řemeslníků. Zaplňují Husovo náměstí, Kolářskou uličku a prostor před Pražskou bránou, starobylá místa královského města, které kdysi vzniklo jako osada na obchodní stezce do Bavor, v místech, kde se kupci brodili přes Mži (později Berounku).

Lidoví řemeslníci z Čech, Slovenska, Polska a Maďarska vedle množství nerůznější keramiky nabízejí výrobky z vlněné plsti, kožené kabely a pásky, zrcadla či stolky zdobené keramikou, originální svíčky, kovové šperky, lidový vyřezávaný nábytek, ba i knihy.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Také hračky, perník, knoflíky...

Na hrnčiřských trzích se objevují se stánky řezbáře, brašnáře, kováře, kartáčníka, brusiče kamenů, ševce, dřevosoustružníka, brouskaře, košíkáře, výrobců modrotisku, patchworku, vitráží, skleněných těžítek, tkaného textilu, lněných kabel, malovaných terčů, cínových figurek, šatů, čepic, knoflíků z rohoviny, pleteného textilu, dřevěných hraček, perníků a dřevěných forem na pečení, originálních hodin a dalšího málo vídaného zboží.

Berounské Jarní hrnčířské a řemeslné trhy začínají v sobotu v 8 a končí v 18 hodin. Připraven je program, občerstvení i večerní košt vín. V neděli můžete stánky okukovat a nakupovat od 9 do 17 hodin.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Srdíčka, terčíky i ptáci

Až se budete rozhlížet po stáncích s keramikou, zkuste odhadnout, ke kterým výrobkům by se hlásili berounští hrnčíři v době své největší slávy v 16. a v 17. století. Zboží si u nich kupoval například Vilém z Rožmberka a Petr Vok, z berounských džbánů se pilo při korunovaci krále Matyáše v Praze v roce 1611.

Nejčastěji červeně až červenohnědě zbarvené berounské talíře, poháry, džbány a mísy mnohdy zdobil

  • pásový či pruhovaný dekor,
  • jednoduché rostlinné motivy,
  • stromečkovité útvary, síťování,
  • srdíčka, kosočtverce, kříže a terčíky,
  • ale také motivy ptáčků, zvířecích a lidských postav…

To až výroba smaltovaného kovového nádobí na konci 19. století přivodila berounským hrnčířským dílnám úpadek.

Uplynulo více než sto let a do Berouna se zase sjíždějí zájemci o pozoruhodné keramické zboží. Přijedete také?

Foto J. Novotná

Akční letáky