Dětský pudr nebo také zásyp existuje v mnoha variantách, od tradičních značek, kterými nás opečovávaly ještě naše maminky, až po moderní verze nadnárodních firem. Vždy je ale jeho úkolem pečovat o jemnou dětskou pokožku, která zvlášť v plenkách může trpět opruzeninami. Působí antisepticky, hojivě a protizánětlivě.
Ovšem důmyslní uživatelé a uživatelky se s touto původní, byť záslužnou funkcí nespokojili a přišli na to, že tento zázračný prášek se vyplatí mít i v domácnostech, v nichž žádná miminka právě nepobývají. Jaké jsou osvědčené tipy na další využití dětského zásypu?
Kosmetické využití:
Můžeme ho použít jako náhradu suchého šamponu. Na zplihlé a mastné vlasy naneseme trochu dětského pudru, rozptýlíme ve vlasech a vyčešeme. Pudr vytáhne mastnotu a vlasy budou znovu nadýchané a voňavé. Je ovšem lepší použít ho na světlé vlasy.
Stejně tak ho můžeme použít jako náhradu deodorantu, hlavně na nohy. Poprášíme nohy dětským pudrem, a zůstanou svěží celý den.
Pokud se nám objeví na obličeji nevítané akné, můžeme na pupínek aplikovat trochu pudru. Vytáhne vlhkost a zmírní zánět, a to hlavně díky obsaženému zinku.
Pomůže nám zvětšit objem řas. Pokud ani po nalíčení nejste se svými vějířky spokojená, zkuste je příště před nalíčením jemně poprášit právě dětským pudrem, pročesat a poté nalíčit. Budete mile překvapená výsledkem.
V souvislosti s řasenkou se dá dětský pudr použít ještě jinak – proti jejímu otiskování. Stačí nanést trošku pudru na horní víčko a prostor pod obočím, kam čerstvá řasenka tak ráda přilne.
Dokonce můžeme pudr použít i jako rozjasňovač – naneste ho trošku jako finále líčení na lícní kosti, nejenže je přirozeně rozjasní, ale zároveň máte jistotu, že dáváte pleti samé prospěšné a nezávadné ingredience.
Pokud se nám například v horku či při sportu otírají (a odírají) některé partie, zvláště vnitřní stehna, i tady dětský zásyp pomůže. Stačí jím potřít dotyčná místa – pudr zvyšuje hladkost pokožky, zabraňuje tření, a nepříjemné podráždění bude minulostí.
A jak ho využít v domácnosti?
V botníku můžeme využít jeho schopnost pohlcovat pachy. Nasypte trochu pudru do bot a nechte přes noc působit. Ráno vysypte zbytky a s nimi by měl z bot zmizet i nepříjemný zápach.
Totéž můžeme využít i v šatníku nebo skříni – zatuchlost snadno odstraníme, když do nich umístíme misku s nasypaným dětským pudrem.
Rovněž koberec nasáklý třeba cigaretovým kouřem osvěžíme, pokud ho poprášíme právě dětským zásypem a necháme alespoň čtvrt hodiny působit. Poté stačí vyluxovat.
Pomůže nám bojovat i proti nežádoucím mravencům. Stačí ho nasypat na místa jejich cestiček, hmyz ho nedokáže překonat, a vy budete mít od nezvaných návštěvníků pokoj.
Pomůže odstranit mastné skvrny na textiliích – stačí čerstvou skvrnu posypat v dostatečné vrstvě pudrem a promnout, podle potřeby lze opakovat, dokud skvrna nezmizí. Pak stačí vyprat a věc bude jako nová.
Pomůže nám také se zamotaným řetízkem, který nemůžeme rozmotat a trneme, že se přetrhne. Zkuste uzlík pořádně poprášit pudrem a pak opatrně, nejlépe s pomocí párátka, rozmotat. Uvidíte, že to bude mnohem snazší.
Stejně tak může být dětský pudr naším pomocníkem v péči o zvířecí mazlíčky.
Můžeme ho na stejném principu jako suchý šampon použít i na zvířecí kožíšek. Pokud potřebujete trochu osvěžit vašeho pejska, poprašte mu srst dětským pudrem, nechte chvilku působit, poté vytřete ručníkem a vyčešte. Tuto metodu ocení hlavně ti psíci, kteří se neradi koupou.
A pokud vašeho pejska trápí ztvrdlá kůže na kloubech, stačí si vzít na pomoc opět dětský pudr, tentokrát spolu s lékařskou vazelínou, a aplikovat na postižená místa.
Dětský pudr opět ve spolupráci s vazelínou se také hodí na ošetření psích tlapek v zimě, kdy je trápí mráz a posolené chodníky.