obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Inspirace ze soutěže iReceptáře pro všechny kutily 2010

Loni od října do prosince jste v rámci soutěže iReceptáře.cz pro kutily mohli představovat své kutilské nápady pro byt, dům, dílnu nebo zahradu. Nabízíme nahlédnutí do vybraných soutěžních příspěvků.

Posoudit přihlášená díla a stanovit vítěze nebylo snadné. Někomu možná chyběl k ocenění jen krůček v podobě kvalitnější fotografie, jiný se ocitl v silném konkurenčním prostředí. To se týkalo například zahradního nábytku nebo grilů.

Nakonec jsme nejvíce ocenili

  • nápaditost bonbonomatu Petra Calty ze Žlunic,
  • technické řešení zahradního grilu s udírnou, který postavil manžel Naděždy Frasunkové z Ostravy,
  • stylovou jednotnost zahradní houpačky se zahradním křeslem, stolkem a dalšími doplňky od Františka Vaníčka.

Trojice autorů nejzajímavějších realizovaných nápadů získala akumulátorové nářadí firmy Bosch.

Zahradní nábytek

Hedvika Glocová z Jaroměřic u Jevíčka si pochvaluje, jak šikovného má zetě. O jednom z oceněných kutilských počinů, jehož autorem je František Vaníček, tvrdí: „Houpačka se stříškou a jednotlivé části zákoutí zeť natřel netradiční červenou barvou, která ovšem rozzářila celou naši venkovskou zahradu. Výborně se mi tu v důchodu relaxuje!“

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Jiří Jirák z Pardubic soutěžil s pojízdným lehátkem propracovaným do zajímavých detailů. Napsal: „Zasílám vlastnoručně vyrobené pojízdné lehátko s rodinnou propagační fotografií. Lehátko obsahuje polohovatelné díly uložitelné do vnitřku lehátka: stínítko, vodorovnou opěrku na nohu, sklopnou opěrku na nohy, oboustrannou poličku na kávu a whisky, poličku na noviny, poličku na detektivku, podhlavník (zatím nepolohovatelný).“

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Domácnost

Marta Bartová z Horažďovicka přidala k nepříliš kvalitní fotografii, která její šance na ocenění dost snížila, tento popis: „Vlastnoručně vyrobená kuchyňská linka. Je možná divné, že já jako žena jsem si sama vyrobila nábytek. Tato kuchyň je podle mého gusta. Pro mě je vzácná, a to hlavně proto, že materiál použitý na dvířka pochází z historie kina Elektra v Plzni, které se bouralo.“

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Blanka Lakomá z Vilémova vyrobila ze starého stolu přebalovací pult a pod ním domeček pro své děti: „Domeček je ušitý z dvojité látky, olemovaný koženkou, všité dveře mají zavírání na zip, okno je se záclonou, dovnitř jsem ušila kapsy na drobnosti a připevnila jsem tam i světýlko na baterky. Horní část tvoří přebalovací pult, ke kterému jsem přišroubovala bočnice. Molitanový podklad jsem obšila dětskou látkou se stejným motivem, jako je na domečku.“

Lubomír Hajda z Nového Jičína ke svému soutěžnímu příspěvku uvedl, že všechno i s úklidem měl hotové za půl dne. Starou skříň předělal na botník, vedle přidal stoleček pro snazší obouvání vnuka, zrcadlo a poličku. Vše otapetoval v imitaci dřeva. Tak vylepšil prostor v předsíni.

Slávka Beranová z Bratislavy ušila pro syna veselou postavičku piráta.

Jarmila Juráňová z Ústí nad Labem přišla s nápadem, jak chránit pokojové rostliny a dekorace před šplhavými kočkami v podobě stojanu nebo poliček z kusů kartonové trubky, natřené balakrylem.

Zahradní krby

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Naděžda Frasunková z Ostravy popsala manželovo dílo − stavbu grilu, ohniště a udírny: „Gril je v prostoru vpravo, ohniště je vlevo, nyní na zimu zavřené dvířky. Dole vpravo má udírna topeníště, které je zhotoveno ze starých, ještě funkčních kamen. Udírnu obsluhujeme ze zadní strany. Tuto stavbu si vymyslel a postavil sám můj manžel!“

Pavel Škeřík z Českých Kopist rovněž soutěžil se zahradním krbem a udírnou.

Také Pavlína Žáková z Dačic poslala snímek terasy s krbem, který stavěl její manžel, profesí kuchař číšník.

Zahrada

Vladimír Šmída z Vamberka vymyslel, jak zalévat dešťovou vodou květiny na okně v patře rodinného domku.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

„Z rezervoáru dešťové vody zaléváme přes čerpadlo pomocí hadice, kulového uzávěru a ocelové trubky vodu do květináčů. již nemusíme nosit těžké konve do poschodí, ale můžeme lehce zalévat květiny ze zahrady. Hadici lze přimontovat i k uzávěru pitné vody. Pořizovací cena tohoto vynálezu byla cirka 700 Kč včetně čerpadla.“

Jitka Švecová z Boskovic vyrobila krmítko ze dvou dřevěných přepravek ze supermarketu, šišek, větviček, kaštanů, šípků a šnečí ulity. Přepravku pilkou snížila na výšku jedné laťky a zkrátila i její délku. Druhou přepravku rozebrala, 4 hranoly z rohů bedýnky použila na výztuže pod stříšku. Tu tvoří rozpůlené dno druhé přepravky. Ke spojení všech dílů použila tavnou lepicí pistoli.

Chaloupku ozdobila  šiškami a dalšími přírodními materiály.  „Doufám, že se bude nápad alespoň trochu líbit, už jenom proto že je vyrobený téměř zadarmo,“ dodává autorka.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Bonbonomat

Šestnáctiletý Petr Calta ze Žlunic podrobně představil svůj originální nápad na domácí bonbonomat, který je vybaven hned několika pojistkami, aby neokrádal návštěvy: 

„Bonbonový automat je skoro stejné zařízení jako každé jiné na ulici. Po vhození mince hodnoty 2 Kč (hodnota 1Kč propadá zpět kupujícímu, mince v hodnotě 5 Kč a větší se do otvoru nevejde = pojistka proti ošálení či okradení vás). Vypadne bonbon a takhle stejně až 20krát za sebou = kapacita automatu je 20 kusů.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Další pojistka, když vypadne poslední 20. bonbon, tak normálně svítící zelená dioda s popiskem − vložte minci − zhasne a namísto ní se rozsvítí červená dioda s popiskem − zboží je vyprodáno − a navíc se uzavře otvor pro vložení mincí = mince nejde vložit, čímž nepříjdete o peníze,“ vysvětluje Petr Calta. 

„Na přední straně je okénko s obrázkem aktuálního druhu a chuti bonbonu − vždy jedna várka stejná. Celý mechanismus je vlastně propojení mechanických součástí s elektrickými. Použité materiály: dřevo, plast, kov.

Jak vznikal tento přístroj se můžete podívat na:

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Přístroj je napájen ze sítě. Přibližné rozměry: vxšxh jsou 60x30x30.“

obrázek z archivu ireceptar.czPetrovo motto: „Je lepší si jít pro bombón do automatu než do skříně.“

Vyrobit automat na bonbony napadlo Petra prý už v sedmi letech. A také začal sestrojovat různé verze. 

„Nejdříve to byly automaty z papírových krabic a kapacitou pouhého jednoho bonbonu. Následovalo mnoho vylepšení.

Prozatím poslední model vyrobený před rokem je výše zmiňovaný automat. Výrobu dalších už neplánuji, protože už nemám tolik místa! :-)

Akční letáky