Rozmanitost sněhových vloček je možné zachytit i fotoaparátem.
Zdroj: Kichigin / Shutterstock.com

Tajemství vzniku sněhových vloček

Viděno pouhým okem, jsou sněhové vločky jedna jako druhá. Ale už za pomoci zvětšení fotoaparátem můžeme vidět, kolik je mezi nimi rozdílů. Co všechno rozhoduje o podobě konkrétní sněhové vločky?

Ostatně, také Johannes Kepler, německý matematik, astrolog a astronom, přirovnával ve své době, tedy na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, strukturu ledových krystalků k buňkám v plástvi či k semínkům v granátovém jablku. Ale proč krystalky vytvářejí typické uspořádání, to nevěděl.

Klíčem k tajemství je onen šestiúhelníkový vzor. Princip je vcelku jednoduchý, výsledek neopakovatelný a nádherný.

Sněhová vločka Sněhová vločka Zdroj: Mariia Tagirova / Shutterstock.com

Na krystal ledu se nabalují další molekuly vody a přitom si stále zachovávají šestiúhelníkovou strukturu. V okamžiku, kdy je tak velká, že je rozeznatelná pouhým okem, máme před sebou malou sněhovou vločku, která, trvají-li vhodné podmínky, může dále narůstat.

Sníh těžší než zeměkoule

Odhaduje se, že na naši planetu od dob jejího vzniku spadlo 1035 vloček. Pod tímto číslem — jedničkou následovanou 35 nulami — se skrývá množství sněhu těžší než celá zeměkoule. Přitom každá vločka váží miliontinu gramu.

Tvary sněhových vloček jsou opravdu velmi rozmanité. Tvary sněhových vloček jsou opravdu velmi rozmanité. Zdroj: Kichigin / Shutterstock.com

O konkrétní podobě sněhové vločky rozhoduje teplota a vlhkost v jednotlivých hladinách atmosféry, kterými vločka prochází.

Čím vyšší je vlhkost vzduchu, tím víc molekul soupeří o volná místa, na která by se mohla připojit. Čím nižší je teplota, tím snáze se utvářejí pevné vazby, které udržují molekuly vody ve vločce.

Jak se mění tyto veličiny, mění se i způsob narůstání ledových krystalků, tedy tvar vločky.

  • Například vločka vznikající v poměrně suchém vzduchu při teplotách kolem −15 °C mívá tvar placky.
  • Při teplotách kolem −25 °C se vytváří robustní hranolek.
  • Pro vznik nadýchaných šesticípých vloček jako z učebnice je třeba, aby ve vzduchu bylo hodně vlhkosti, ideální je pro ně teplota kolem −14 °C.

Akční letáky