obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zvládnout dlouhou cestu

Celkem snadno se dá zabránit některým nepříjemnostem, které mohou člověka potkat během kratších i delších cest za hranice všedních dní. Nabízíme několik osvědčených rad pro zdravější cestování v letadle, autě nebo autobuse.

Pokud se chystáte na dovolenou s celou rodinou, měli byste v první řadě počítat s tím, že to, co celkem v pohodě zvládnete vy, může být problémem pro vaše malé potomky nebo rodiče.

Pokud tedy cestujete s dětmi nebo se staršími osobami, mnohem pečlivěji zvažte výběr lokality a termín, délku cesty i způsob dopravy.

Některé rady se ovšem hodí pro všechny kategorie — jednou z nich je i ta, jak se vyhnout obávané komplikaci způsobené dlouhým cestováním – tzv. cestovatelské trombóze

Cestování ve zdraví

Dlouhé sezení v dopravním prostředku je náročné i pro zdravého člověka. Rozhodně lze jen doporučit před cestou začít užívat některý z léků nebo doplňků stravy proti žilní nedostatečnosti. Je však třeba začít s užíváním týden před plánovanou cestou, nepřestávat ani během dovolené a pokračovat ještě týden po návratu!

dlouhé sezení může být velice unavující dlouhé sezení může být velice unavující Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Jedete-li autem, dělejte si často přestávky, při nichž se protáhněte a zacvičte si některý z doporučovaných preventivních cviků proti trombóze, které najdete na letáčcích například v letadle.

Ještě o něco složitější je dlouhá cesta autobusem, i tam byste ale měli něco podniknout a nesedět celou cestu.

Tipy na dlouhou cestu autobusem

 • Často se projděte a protáhněte v uličce autobusu.
 • Každou přestávku raději než k vykouření cigarety využijte k procvičení dolních končetin, klidně si dejte pár minut poklusu nebo si třeba deset minut stoupejte na špičky (podpoříte tak tzv. žilní pumpu, která žene krev směrem k srdci).
 • Vsedě na sedadle minimálně každou hodinu zkoušejte následující cviky:
  • Hlavou pomalu otáčejte vpravo a vlevo, přitlačte ji k hrudníku a zakloňte, dlaněmi do zátylku hlavu tlačte tak, aby se brada dotýkala co nejníž k hrudi (tahem, ne švihem!).
  • Měňte polohu ze sedu do pololehu, pak mírného předklonu, vyzkoušejte „kočičí hřbet“, stahování a uvolňování břišního svalstva.
  • Měňte polohu nohou: natahujte je, prokružte kotníky.
  • Procvičte i ruce — sepněte prsty nad hlavou, narovnejte krční páteř a lokty tlačte dozadu.
  • Rozhýbejte ramenní pletenec — kružte rameny v obou směrech
  • Protřepte a aktivujte nohy a ruce.
  • Proveďte automasáž lýtek, stehen a šíje.

Akční letáky