obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kam s nimi? Nechtěné dárky nemusejí doma zaclánět

Kýčovitá soška, kterou nemáte – a ani nechcete – kam dát, košile, co je vám malá, šperk, který je ale zcela mimo váš vkus. To je jen malá ochutnávka vánočních dárků, které se „netrefily“. Jenže, jak s nimi teď naložit?

Pokud jste vybalili oblečení, které vám nesedí, ať již střihem, velikostí nebo provedením, a víte, od koho dárek byl, můžete dárce, dovoluje-li to vaše sociální vazba, požádat o účtenku či nějaký doklad o zaplacení a pokusit se věc vyměnit. To lze ostatně často stihnout i u věcí kupovaných v e-shopech, obzvlášť pokud Ježíšek nechal nákupy na poslední chvíli. Pak můžete zboží vrátit. Standardně platí 14denní lhůta. Jste zavaleni věcmi, co nechcete? Pryč s nimi! Jste zavaleni věcmi, co nechcete? Pryč s nimi! Zdroj: Shutterstock.com / Iakov Filimonov

Zkuste je "střelit na netu"

Nevydařených dárků se dá zbavit různě, aniž by skončily v koši. Asi nejjednodušší je „recyklace dárků“, zkrátka je dát někomu, komu radost udělají. Anebo je zkuste prodat. Vyplatí se to spíš zkusit po internetu, odpustíte si tím marži pro bazary, zastavárny a podobné podniky. Ani primárně inzertní noviny dnes již nemají tolik čtenářů. Kromě inzertních portálů můžete využít i sociální sítě a fulltextově si vyhledat skupiny, ve kterých se dané věci prodávají. Mnohdy jde o osobnější přístup a věc se prodá lépe. O ceně navíc můžete rovnou jednat, mnohde můžete prodej vyhlásit i jako aukci, podobně jako na Aukru. Pokud máte celý den po ruce chytrý telefon, zkuste i mobilní aplikace. Populární je například Letgo.

Za odvoz. Anebo na charitu? 

Nepotřebujete za danou věc dostat peníze? Pak je ideální volbou dát ji buď za odvoz (velmi rychle to obvykle jde přes servery jako Nevyhazujto), anebo ještě lépe na charitu. Už v čase předvánočních úklidů se plní kontejnery pro sběr oblečení taškami plnými věcí. Co konkrétně do kterého kontejneru můžete dávat – zda jen oblečení, nebo třeba i hračky a kusy látek – najdete napsané přímo na něm. Myšlenka, že jde vždy o krásný dobrý skutek je sice krásná, ale ne vždy je takový pohled realistický.

Pokud chcete darovat oblečení přes kontejner na charitu, přesvědčete se, že jde o tu správnou sběrnou nádobu. Pokud chcete darovat oblečení přes kontejner na charitu, přesvědčete se, že jde o tu správnou sběrnou nádobu. Zdroj: Shutterstock.com / anystock

Jak poznat komerční projekt? 

Společností, které kontejnery v ČR provozují, je hned několik a některé jsou primárně komerční. Na bohulibé účely z nich pak putuje třeba jen do deseti procent odevzdaných darů. Zajímejte se proto, kdo kontejner provozuje, co s darovaným textilem dělá, a pokud to není zjistitelné, vše nahrává spíše tomu, že vaše pěkná halenka doputuje v zahraničí do secondhandu. Ani to by ještě nemusel být problém, pokud by výtěžek šel na charitu. To se ale u většiny kontejnerů neděje. Zárukou tak bývají označené kontejnery Charity a Českého červeného kříže (ČČK).

Že se vám nějaký kousek oblečení sice moc nelíbí, ale myslíte, že ho někdo unosí? Možná. Velká část oděvů z charitativních kontejnerů končí zpracována na hadry. A ty putují ve velkém třeba až do Afriky a Asie. Záleží na lidech v třídírně, jak se v časovém presu rozhodnou, který oděv za to ještě stojí.

Chcete jistotu? Darujte přímo 

Pokud chcete jít na jistotu, musíte přímo ke zdroji. Obvykle není problém donést oblečení přímo do azylových domů, charity také dělají pravidelné sbírky oblečení a různých potřeb do domácnosti. Některé věci zužitkují chráněné dílny, hračky můžete věnovat charitativním organizacím, které se starají o děti a rodiny ve finanční tísni. Udělají radost určitě i po vánocích. Za pozornost stojí i úspěšně se rozvíjející model prodejen, jejichž výdělek jde na charitu. Takzvané charity shopy, tedy dobročinné obchůdky, potkáte v anglosaském světě na každém rohu. U nás jsou konečně také na vzestupu. Nechcete je? Pošlete je do dalšího kola - a ještě se skvělým pocitem, že jste udělali dobrý skutek. Nechcete je? Pošlete je do dalšího kola - a ještě se skvělým pocitem, že jste udělali dobrý skutek. Zdroj: Shutterstock.com / Kellis

Někdo daruje, někdo koupí 

A co do nich můžete donést? Každý je trochu jiný, za optání, zda danou věc chtějí, nic nedáte. Obecně se prodává hlavně oblečení (moderní a v dobrém stavu), ale často i doplňky, dekorace a řada dalších věcí. Zeptali jsme se ve dvou dobročinných obchůdcích, jaké věci jdou nejvíc „na dračku“ a co všechno je možné donést. „Lidé k nám dávají především oblečení a šperky, sem tam i knihy. Setkáváme se i s věcmi, které ještě mají visačku. Někdy dostaneme i čaje nebo kávu a drobné trvanlivé věci pro naše prodavače bez domova,“ říká tým z Přestupní stanice, která v sobě snoubí obchůdek se společenským prostorem.

Zájem je i o porcelán a sklo 

Můžete koupit i darovat. Pomůže oboje. Můžete koupit i darovat. Pomůže oboje. Zdroj: comebackshop.cz / Dobročinný obchůdek Comeback „Nejraději u nás lidé nakupují oblečení, častěji se také objevují lidé, které zajímá naše nabídka porcelánu nebo drobných keramických a skleněných výrobků. Také věci pro děti jsou často cílem nákupu. Z nevhodných dárků, ale i nejen z nich, máme zájem v podstatě o cokoliv. Kromě elektroniky. Nemáme přesně vyhraněné zákazníky ani sortiment. Každopádně nám udělá radost jakýkoliv hezký dar, který budeme moct poslat dál do oběhu a podpořit tím chod našeho charitativního obchodu,“ říká Vojtěch Janouškovec,  jednatel sociálního podniku Comeback.

Akční letáky