obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kam s vánočním stromkem, když doslouží?

V bytech zůstává nazdobený vánoční stromek nejčastěji do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna. Signálem, že už je čas ho vyhodit, bývá padající jehličí. Nejdříve se začne sypat ze smrků, jedle si svou krásu udrží o něco déle. Nejdéle vydrží v dobré kondici borovice.

Jiný kraj, jiný mrav

Doby, kdy odstrojené stromky lidé rozštípali a spálili v kamnech jsou nenávratně pryč. Do ústředního topení na sídlišti se vysloužilý stromek strčit nedá. A tak k lednovému koloritu našich měst patří hromady stromků u popelnic. Po svozu se většinou štěpkují a využívají ve spalovně nebo při kompostování. Ve Vídni svážejí vysloužilé a odstrojené vánoční stromky do elektrárny na lesní biomasu. Každoročně takto zpracují přes 600 tun stromků.

vánoční stromky končí u popelnic vánoční stromky končí u popelnic Zdroj: Shutterstock.com / azur13

V Belgii a Nizozemí si lidé zvykli nosit stromky k pobřeží a pálí je na plážích. Tato tradice trvá už tři desetiletí. Zvlášť oblíbené je pálení stromků na pláži v Ostende. Z pálení stromků tu udělali velkou ohnivou podívanou. Lidé se tu potkávají, pochutnávají si na teplých nápojích a na rybách a loučí se s vánočním obdobím.

Kam nejlépe vyhodit vánoční stromek?

Pravidla pro odkládání stromků si určují jednotlivá města a obce. Nejsnáze je zjistíte na obecním úřadě, respektive jeho webu. Ve velkých městech se obvykle odstrojené stromky odkládají celé u nádob na směsný komunální odpad, tedy vedle kontejnerů či popelnic. Některá města (např. Brno) žádají obyvatele o rozřezání stromků na menší části. Stromky se odvážejí průběžně od konce prosince do konce února.

Pamatujte: vánoční stromek nepatří (celý ani rozřezaný) do nádob na směsný odpad.

  • Využití v zahradě – osekané větve stromku, na kterém ještě drží jehličí, můžete použít jako ochranu choulostivějších rostlin. Slabší části větví nastříhejte nebo nasekajte na menší části a přidejte do kompostu. S kmenem si poradí štěpkovač, případně jej spálíte při topení v kamnech či krbu.
  • Zvířatům stromky chutnají, ale… některá zvířata v zoologických zahradách (např. sloni nebo žirafy) si na vánočních stromcích náramně pochutnají. Velké nebezpečí pro ně však představuje spolknutí zapomenuté ozdoby či háčku. Navíc stromky po čase stráveném v teplém bytě už nejsou příliš šťavnaté. Proto zoologické zahrady využívají pro přikrmování svých svěřenců větve ze stromků, které prodejcům zbyly z předvánočního prodeje. 
  • Sníh jehličnanům nevadí, náhlé změny teplot ano zasněžené smrčky Zdroj: Shutterstock.com / Chantal de Bruijne Darujte stromkům další život - pokud jste si koupili stromek v květináči, který je vhodný pro další výsadbu a nebyl příliš dlouho v extrémně teplém prostředí, můžete jej postupně přivykat na venkovní podmínky. Pěknou tradici mají v Brně. Díky projektu Vánoční stromky – stromky pro život si mohou Brňané zakoupit jedličky v květináči, které pak na jaře společně vysadí na vybrané místo.

Akční letáky