Jiný kraj, jiný mrav

Doby, kdy odstrojené stromky lidé rozštípali a spálili v kamnech jsou nenávratně pryč. Do ústředního topení na sídlišti se vysloužilý stromek strčit nedá. A tak k lednovému koloritu našich měst patří hromady stromků u popelnic. Po svozu se většinou štěpkují a využívají ve spalovně nebo při kompostování. Ve Vídni svážejí vysloužilé a odstrojené vánoční stromky do elektrárny na lesní biomasu. Každoročně takto zpracují přes 600 tun stromků.

V Belgii a Nizozemí si lidé zvykli nosit stromky k pobřeží a pálí je na plážích. Tato tradice trvá už tři desetiletí. Zvlášť oblíbené je pálení stromků na pláži v Ostende. Z pálení stromků tu udělali velkou ohnivou podívanou. Lidé se tu potkávají, pochutnávají si na teplých nápojích a na rybách a loučí se s vánočním obdobím.

Kam nejlépe vyhodit vánoční stromek?

Pravidla pro odkládání stromků si určují jednotlivá města a obce. Nejsnáze je zjistíte na obecním úřadě, respektive jeho webu. Ve velkých městech se obvykle odstrojené stromky odkládají celé u nádob na směsný komunální odpad, tedy vedle kontejnerů či popelnic. Některá města (např. Brno) žádají obyvatele o rozřezání stromků na menší části. Stromky se odvážejí průběžně od konce prosince do konce února.

Pamatujte: vánoční stromek nepatří (celý ani rozřezaný) do nádob na směsný odpad.

  • Využití v zahradě – osekané větve stromku, na kterém ještě drží jehličí, můžete použít jako ochranu choulostivějších rostlin. Slabší části větví nastříhejte nebo nasekajte na menší části a přidejte do kompostu. S kmenem si poradí štěpkovač, případně jej spálíte při topení v kamnech či krbu.
  • Zvířatům stromky chutnají, ale… některá zvířata v zoologických zahradách (např. sloni nebo žirafy) si na vánočních stromcích náramně pochutnají. Velké nebezpečí pro ně však představuje spolknutí zapomenuté ozdoby či háčku. Navíc stromky po čase stráveném v teplém bytě už nejsou příliš šťavnaté. Proto zoologické zahrady využívají pro přikrmování svých svěřenců větve ze stromků, které prodejcům zbyly z předvánočního prodeje.
  • Darujte stromkům další život - pokud jste si koupili stromek v květináči, který je vhodný pro další výsadbu a nebyl příliš dlouho v extrémně teplém prostředí, můžete jej postupně přivykat na venkovní podmínky. Pěknou tradici mají v Brně. Díky projektu Vánoční stromky – stromky pro život si mohou Brňané zakoupit jedličky v květináči, které pak na jaře společně vysadí na vybrané místo.