Slovo piknik pochází z francouzského pique-nique a označuje jídlo konzumované venku, ležérně, s uvolněnými společenskými pravidly. Původně se výraz pique-nique vztahoval ke konzumaci vlastního vína v restauraci, pro jídla konzumovaná venku se ujal až později, především koncem francouzské revoluce. Dodnes je „pique-niquer“ oblíbenou francouzskou aktivitou a v pařížských parcích můžete vidět v poledne spoustu lidí, kteří svůj oběd konzumují ve formě pikniku. V Anglii se picnic stal poměrně elegantní událostí, s nezbytným piknikovým košem, dekou, společenským oděvem a doplňkovými aktivitami, třeba hraním karet. A samozřejmě skvělým jídlem.

Jaké jídlo se hodí na piknik?

To záleží na vašich chuťových preferencích a transportních možnostech. Prakticky jakékoli jídlo se dá uzpůsobit konzumaci na pikniku. Pokud ale nejste vybaveni přenosnou ledničkou na zmrzlinu ani přenosnou termoskou na teplá jídla, vyberete si spíš mezi potravinami, které se konzumují při pokojové teplotě a pokud možno nevyžadují složité servírování. Piknik by měl být ležérní a nepříliš namáhavý:)

Pokud vlastníte piknikový koš, máte postaráno o sadu nádobí. Jinak nezapomeňte na talířky, skleničky, příbory a velké množství ubrousků. Máte-li i láhev vína, přibalte vývrtku.

Na piknik se hodí studené masové nářezy, saláty, které nemají příliš vodnatou zálivku, slané koláče a taštičky, zelenina a ovoce ve snadno uchopitelné podobě (nezapomeňte, že budete jíst převážně rukama), vařená vejce, nakrájené sýry a uzeniny. Ze sladkostí se hodí méně křehké moučníky, které při přenášení v košíku nedojdou úhony. Pokud chcete přece jen připravit nějaký choulostivější moučník, můžete ho naplnit do servírovacích skleniček – verrinek, ze kterých ho potom sníte lžičkou.

Pikniková inspirace na fotografiích

 • nářez z pečené vepřová panenky plněný olivami a ementálem
 • čočkový salát s mozzarellou, rajčaty, okurkou a bazalkou
 • sušená šunka s melounem
 • třešňová bublanina
 • verrinky s malinovým cheesecake

Čočkový salát s mozzarellou, rajčaty, okurkou a bazalkou

 • čočka (stačí obyčejná zelená, jako je na fotografii, ale pokud máte možnost sehnat drobnozrnnou čočku, např. Puy nebo Beluga, určitě zvolte tu, je pevnější, nerozváří se a má jemně oříškovou chuť, ne náhodou se čočce z Puy říká kaviár chudých) 200 g
 • šalotka nebo cibule 1 ks
 • saturejka 2 snítky
 • mozzarella 130 g
 • rajčata 2 ks
 • salátová okurka ½
 • cukr 1 lžíce
 • sůl ½ lžičky
 • pepř ¼ lžičky
 • vinný ocet 2 lžíce
 • olivový olej 2 lžíce
 • čerstvá bazalka 3 stonky

Čočku předem namočíme do studené vody. Před vařením vodu slijeme a v čerstvé vodě se saturejkou uvaříme tak, aby byla měkká, ale ještě pevná a nerozpadala se.

Šalotku nebo cibuli nakrájíme na drobné kostičky, vsypeme k dovařené čočce před slitím vody, aby se pouze spařila, a slijeme společně s čočkou.

Vařenou čočku se šalotkou rychle propláchneme vodou, aby se odplavil případný kal z prasklých zrnek, a ještě teplou ji smícháme s cukrem, solí, pepřem a octem. Takto necháme odležet a vychladnout.

Okurku, rajčata a mozzarellu nakrájíme na drobné kostičky. Přidáme k vychladlé čočce, vmícháme olej a jemně natrhanou či nasekanou bazalku. Podle potřeby případně dochutíme a podáváme.

Piknik a jiné pohromy

(Úryvek z knížky Geralda Durrella, kterou zmiňujeme v úvodu článku)

Posílena myšlenkou, že rollska bude k dispozici, vrhla se maminka nadšeně do příprav na piknik. Jak bylo jejím zvykem, nachystala pro tento den obrovské množství potravy, které by stačilo uživit Napoleonovu armádu během ústupu od Moskvy. Upekla kari kuličky a cornvalské pirohy, kynuté taštičky se šunkou a velkou zvěřinovou paštiku, tři kuřata, dva velké bochníky domácího chleba, piškotový dort, sušenky s brandy a sněhové pusinky. Dále přichystala tři druhy domácího chutney, džemy, cukroví, ovocný koláč a šlehanou ovocnou pěnu. Když tohle všechno shromáždila na kuchyňském stole, zavolala nás, abychom se šli podívat.

„Myslíte, že to bude stačit?“ ptala se ustaraně.

„Měl jsem za to, že jedeme jenom na odpoledne do Lulworthu,“ poznamenal Leslie. „Nějak mi nedošlo, že se chystáme k emigraci.“

„Mami, je toho moc,“ prohlásila Margo. „Tohle nemůžeme nikdy sníst.“

„Nesmysl. Prosím tě, na Korfu jsem toho vždycky brala dvakrát tolik,“ odporovala maminka.

„Ale na Korfu nás vždycky bývalo dvanáct nebo čtrnáct,“ upozornil ji Leslie. „Teď je nás jenom šest, víš.“

„Vypadá to jako zásilka Červeného kříže. Takové se posílají do oblastí postižených hladomorem,“ přidal se Jack.

Knihu Piknik a jiné pohromy si můžete přibalit do svého prázdninového zavazadla místo nudné učebnice angličtiny. Kromě českého vydání je k dispozici také česko-anglická verze The picnic and suchlike pandemonium.