Obecně platí, že to, jak daleko je vidět, určuje

  • množství tuhých částic (jako jsou prach, písek apod.),
  • množství produktů kondenzace (mlha, oblačnost, déšť, sněžení apod.), které jsou ve vzduchu obsaženy.

Pokud nejsou mraky nebo nepadají srážky, je dohlednost dána tím, jaká vzduchová hmota se v místě, kde fotografujeme, nachází. Nejlepší bývají dohlednosti v mořském arktickém vzduchu. Tipnete si, jak daleko je vidět? Nebudu napínat, odpověď najdete v tabulce.

Vzduchová hmotaPůvod vzduchové hmotyDohlednost km
kontinentální arktický vzduchFinsko, severozápadní Rusko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Bělorusko20—50
mořský arktický vzduchSeverní moře50
kontinentální polární vzduchRusko, Ukrajina4—10
mořský polární vzduchAtlantik (Britské ostrovy)10—20
kontinentální tropický vzduchBlízký východ, Turecko2—6
mořský tropický vzduchAtlantik (Pyrenejský poloostrov)2—6

Toulky Domažlickem

Alena Dubová žije v Milavčích přes tři desítky let a z jejích fotografií je patrné, jak ráda se vydává do okolí. „Mám zde les, louky, oblíbené cesty, kopce a kopečky. A v neposlední řadě i říčku Zubřinu, která se vine krajem jako lesklá stuha,“ říká.

Zubřina meandruje lučinatou krajinou a napájí malou soustavu rybníčků na Chodsku. Vody v ní obvykle bývá ale málo.

„Domažlicko mám projeté na kole křížem krážem. Na cyklovýletech je mým věrným společníkem kromě manžela samozřejmě i foťák. A ten fakt nezahálí. Na fotografiích je krajina v mém okolí. Můžete vidět, že náš kraj je ráj!“

Ano, ráj, který stojí za návštěvu. Právě tady totiž v lesích najdete mohyly z pozdní doby bronzové. Daly jméno takzvané Milavečské kultuře. Tenhle pojem zná snad každý evropský archeolog pravěku. Pod mohylami o průměru 6 až 15 m a výšce do 2,5 m jsou ukryty nádoby s popelem zemřelých zapuštěné pod úroveň terénu.

Krepuskulární paprsky

A když si při toulkách vyšlápnete na nějaký kopeček a zvednete hlavu, možná budete mít to štěstí, že uvidíte hodně daleko. Bude-li se přitom oblohou blízko sluníčka toulat pár mraků, možná zahlédnete, stejně jako Alena Dubová, krepuskulární paprsky.

Jak vznikají? Jsou to v podstatě stíny, které se promítají na pevné nebo kapalné částice, které v atmosféře poletují. Obvykle je přes den vídáme za kupovitou oblačností. Na fotce Aleny Dubové je ovšem daleko vzácnější případ, kdy jsou zřetelné i za rozpadající se vrstevnatou oblačností.

Foto Alena Dubová