obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rozlučte se s masopustem – kdy a kde?

Masopustní průvody už prošly mnoha místy minulý víkend. Ale hlavní vyvrcholení masopustního veselí připadá až na tento víkend, respektive na masopustní úterý, které letos vyšlo na poslední únorový den.

Toulcův Dvůr v pražské Hostivaři

Také na mnoha místech hlavního města se konají na konci masopustu průvody masek. Dlouhou tradici má masopustní průvod na Toulcově dvoře v pražské Hostivaři. V sobotu 25. února tu návštěvníky přivítá 14 tradičních masopustních masek. Od 13 do 17 hodin tu ke zpěvu a tanci budou hrát harmonikáři, chybět nebudou masopustní dobroty. Samozřejmostí budou masné výrobky podle staročeských receptur - jitrnice, jelita, tlačenky, zabijačkový guláš, klobásy, maso... , ale i koblihy, koláče, perníčky či trdlo, pro ty co mají raději sladké. Teplá medovina, svařák nebo káva zahřeje dospělé, horké jablíčko děti.

Průvod projde starou Hostivaří. Drobný dárek čeká na všechny děti, které přijdou v masce. Kdo masku nemá, může si ji vyrobit. Setkání zakončí inscenovaná poprava Masopusta. Více informací o akci naleznete na webu toulcuvdvur.cz 

Masopustní průvod ve skanzenu v Kouřimi. Masopustní průvod ve skanzenu v Kouřimi. Zdroj: Muzeum lidových staveb v Kouřimi / Foto

Konec masopustu ve skanzenu v Kouřimi

V neděli 26. února od 10 do 16 hodin připravilo Muzeum lidových staveb v Kouřimi národopisný pořad Masopust. Tedy slavnost plnou hudby, tance, tradičních masek a dobrého jídla, pojatou v historickém duchu. Třikrát během dne, (v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin), obejde historická stavení muzea pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka, doprovázený hudbou a tancem v podání národopisného souboru Kohoutek z Chrudimi.

Chybět nemohou ani koblihy. Chybět nemohou ani koblihy. Zdroj: Muzeum lidových staveb v Kouřimi / Foto

Od pracovníků muzea se v jednotlivých budovách dozvíte zajímavosti z historie masopustních oslav. Smažit a ochutnávat se budou „boží milosti“, děti i dospělí si vyzkouší výrobu krepových růžiček, masopustních masek z papíru či výrobu vozembouchu. Chybět nebude ani tradiční zabijačka. Novinky představuje masopustní škola práskání bičem pod vedením laufra Martina Štully a výuka špejlování jitrnic. 

Vládu nad Hlinskem převezmou v úterý maškary

Masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. V úterý 28. února 2017 se již po páté bude Hlinsko loučit s masopustem. V 9,30 hodin vyjde od ZŠ Smetanova dlouhý průvod složený z dětí ze všech hlineckých základních a mateřských škol v tradičních i méně tradičních maskách, které doprovodí dechová hudba Mrákotínka. Průvod se zastaví u Domova seniorů Drachtinka, odkud budou děti směřovat mezi roubenky památkové rezervace Betlém. Tady průvod vyvrcholí.

Školáci v masopustním průvodu Hlinskem. Školáci v masopustním průvodu Hlinskem. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odpoledne bude program pokračovat ukázkou tradiční masopustní obchůzky v podání skupiny masek z části Hlinska zvané Blatno. Ve 14 hodin požádají o povolení k obchůzce na Poděbradově náměstí starostu Hlinska. Jakmile jim bude předána vláda nad městem, vydají se za doprovodu dechové hudby Hlinečanka rovněž na Betlém. Zde se uskuteční tradiční obchůzka mezi roubenkami a v 15,30 hodin bude masopustní veselí i celé období masopustu ukončeno obyčejem zvaným porážení kobyly.

Porážením kobyly masopust vrcholí. Porážením kobyly masopust vrcholí. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky