obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sběratel geologických kuriozit

Na rozdíl od kolegů, kteří přírůstky do sbírky mohou získat koupí, výměnou nebo darem, Ivan Ježek objekty svého sběratelského zájmu jen fotografuje. Je totiž sběratelem státem chráněných přírodních útvarů.

Už jako školák sbíral minerály a zkameněliny. Právě kvůli nim si v roce 1983 koupil mapu s názvem Geologické zajímavosti Československa.

„Myslel jsem si, že v ní najdu další místa, kde bych mohl hledat minerály,“ vypráví Ivan Ježek o samém začátku své dokumentační záliby. „A když jsem si mapu prohlížel, napadlo mě, že bych mohl všechny ty pozoruhodné doklady toho, co se s českou krajinou v dávné minulosti dělo, sám fotografovat.“

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

K dnešnímu dni má nafotografováno přes dva tisíce snímků geologicky pozoruhodných míst v Čechách a na Moravě. Zprvu fotil na černobílý materiál, později si pořizoval barevné diapozitivy, nyní útvary zachycuje digitálním fotoaparátem.

„První mapa samozřejmě brzy jako inspirace nestačila, takže další objekty pro svoji sbírku začal Ivan Ježek hledat v podrobných turistických mapách a průvodcích i v odborné geologické literatuře.

Písečná dunaPísečná dunaAutor: Archiv ireceptar.cz

„Občas je dost problematické najít některý útvar podle popisu v průvodci. Několikrát jsem hledanou geologickou zvláštnost našel až třeba na druhý nebo třetí pokus. Také občas bývá problém s názvem lokality – v různých mapách a průvodcích se mohou jména lišit, místní lidé také občas nevědí, na co se jich ptám, a poradí mi, až když jim podrobněji popíši, jakou skálu nebo jiný přírodní útvar vlastně hledám.

Někdy pomůže i náhoda: Stalo se mi třeba, že jsem v obci narazil na cedulku Chráněný přírodní výtvor, která stála u běžného domu. Když jsem se člověka za plotem zeptal, kdeže se ten chráněný útvar nachází, odpověděl, že u nich na zahradě ve svahu. Pozval mě dál a řekl mi základní informace o tom, co jsem nafotil.

Čertovy skályČertovy skályAutor: Archiv ireceptar.cz

České podmořské sopky a skalní útesy

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Některé útvary byly u toho, když se před pěti sty sedmdesáti miliony let začaly objevovat první formy života. Jiné pocházejí z nejmladší vulkanické útvary staré několik stovek tisíc let.

Výborné pak jsou naučné stezky, které v posledních letech stále přibývají a které vás zavedou přesně na zvolené místo,“ říká majitel snímků, které dokládají, jak je nepříliš rozlehlé území České republiky bohaté na pozoruhodné doklady geologického vývoje Země od nejstarších dob. 

„V Čechách a na Moravě najdeme podmořské sopky, skalní útesy tvarované příbojem moří, která tu před miliony let byla.

Železná hůrkaŽelezná hůrkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Můžeme se setkat s pozoruhodnými útvary, které vznikly během dávných, pro dnešního člověka nepředstavitelně dramatických pohybů a proměn zemské kůry.

Najdeme zde rovněž doklady dávné činnosti živých organizmů. Nebo pozoruhodné útvary, které statisíce let obnažují a tvarují povětrnostní vlivy,“ říká sběratel geologických zvláštností a také jedinečných přírodních krás Česka. 

Foto Ivan Ježek

Akční letáky