Dobře vyzrálá semena tomelu můžeme zkusit zasadit.
Zdroj: Shutterstock.com / Madlen

Tomel, kaki, churma: sladké a zdravé ovoce

Trojí název nese ovoce, které je sladké za tři. Dužina churmy si vás získá chutí i vůní, pokud však necháte zakoupený plod dozrát. Je rovněž prospěšná zdraví. Stromek můžete zkusit pěstovat dokonce ve skleníku a dokonce i venku na zahradě.

Tomel japonský (Diospyros kaki) je velmi dekorativní strom s ebenovým dřevem a s lesklými, tmavozelenými listy. Květy jsou nenápadné, zato velmi výrazné jsou plody tvaru rajčete o velikosti 5–8 cm, oranžové barvy s větším kalichem. Tomely se do Evropy dovážejí nejčastěji z Japonska, ale i z Číny a z Kalifornie.

Tomel neboli kaki či churmu lze dnes i u nás už běžně koupit, byť jsme si na toto exotické ovoce ještě úplně nezvykli.

Kaki, sladké zdravé ovoce

Konzumace tomelu se doporučuje zvláště lidem s nemocnými játry a ledvinami.

Churma chutná výborně, připomíná dobře vyzrálou meruňku s jemnou příchutí karotky. Je velmi sladká a lahodí mírně vanilkovou vůní. Je však třeba ji nechat dozrát.  
Dužina obsahuje velké množství vitaminu C a až 20 % cukrů.

Tomel se konzumuje čerstvý, sušený i proslazovaný, skvěle chutná i v ovocných salátech.

KakiKakiAutor: Archiv ireceptar.cz

Kdy je tomel nejchutnější?  

Ovoce je česáno ještě trpké, aby sneslo přepravu na dalších mnoho tisíc kilometrů. Když plody kaki koupíte, uložte je proto do misky a asi dva týdny je nechte při pokojové teplotě dojít, až dužina na omak změkne. Pak můžete ovoce konzumovat: Plod rozřízněte, dužinu pokapte citronovou šťávou a vybírejte ji lžičkou.

Exotika z Ostravy

Stromeček churmy jsem dostal asi před 6 lety od sestry z Itálie. Zpočátku jsem ho pěstoval v květináči. Přes léto byl stromek na zahradě a přes zimu jsem ho uchovával v nevytápěném skleníku. V té době nijak zvlášť neplodil. Jelikož však manipulace s objemným květináčem byla těžší a těžší, před dvěma lety jsem stromek zakopal do volné půdy před skleník na jižní stranu. Loni měl už pěknou úrodu plodů.

  • Zálivku nechávám na přírodě, jen v době opravdu dlouhého sucha stromek zaliji.
  • Další péče je stejná jako u jiných ovocných stromů.
  • Přes zimu je třeba tomel ochránit před většími mrazy, proto kmínek, zvláště v místě očkování, obalím netkanou textilií a ještě ho omotám papírovou lepenkou. Kořeny proti promrznutí chráním chvojím.

Po dva roky, kdy je stromek přes zimu venku, naštěstí nepřišly extremní mrazy, které by jej asi mohly poškodit.

KakiKakiAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud si chcete i vy zkusit vypěstovat vlastní tomel na zahrádce, můžete si v našich zahradnictvích (například v zahradnictví v Droždíně u Olomouce) vybrat některý z mnoha kultivarů.

Akční letáky