Každý touží po zářivě bílém úsměvu
Zdroj: Halay Alex / Shutterstock.com

Babské rady, jak účinně vybělit zuby tím, co najdete běžně v kuchyni

Stačí to, co máte v kuchyni. Každý touží po zářivě bílém úsměvu. Zdravý chrup nejen vyladí naši image, ale je také základem kvalitního života. Jak obejít genetiku a udržet si zdravé a bílé zuby?

Genetika je neúprosná. To platí i pro barvu našich zubů či složení skloviny, která může být méně odolná negativním vlivům mikrobiálního povlaku. Základem, jak předejít zubnímu kazu, chorobám dásní či parodontitidě, je správně vyčištěný chrup a pravidelné preventivní prohlídky u zubaře.

Bílé zuby neexistují

Zuby mají rády potraviny jako jablko, mrkev, okurka, květák Zuby mají rády potraviny jako jablko, mrkev, okurka, květák Zdroj: ipag collection / Shutterstock.com

Každý chrup je individuální a zuby hollywoodských herců, kteří trend bílého úsměvu nastolili, nejsou často jejich vlastní. Proto je dobré uvědomit si, že za barvu zubů mohou geny. Na nás pak je, abychom si barvu udrželi. Zežloutnutí způsobuje především kouření, pití kávy, čaje nebo červené víno. Viníkem však může být i nedostatečná ústní hygiena nebo užívání antibiotik. Vyvarovat bychom se měli také borůvek a kyselých džusů, které naleptávají sklovinu. Ta trpí i při konzumaci příliš horkých nebo smažených jídel.

Jak přirozeně zuby vybělit?

Zuby mají rády potraviny jako jablko, mrkev, okurka, květák, celer nebo hruška. Přirozeným zubním bělidlem jsou i jahody. Oblíbenou „babskou" technikou je i nanesení kokosového oleje, který obsahuje vysoký podíl kyseliny laurové. Ta je známá svou schopností snižovat zánět a ničit bakterie. Stačí si tedy vyčistit zuby a pak si olej nanést na zuby a chvíli počkat. Pokud chcete ušetřit, zkuste jedlou sodu. Tu můžete používat i několikrát týdně. Stačí smíchat 1 lžičku jedlé sody s 2 lžičkami vody a spolu se zubní pastou si zuby vyčistit. Tato metoda však není pro netrpělivé. Přirozené obroušení povrchových skvrn bude vidět až po několika aplikacích. (Zdroj: www.hezkyusmev.cz)

Existují přípravky na bělení zubů, které lze koupit v lékárnách Existují přípravky na bělení zubů, které lze koupit v lékárnách Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Kdy nebělit?

Existují samozřejmě i přípravky, které lze koupit v lékárnách. Ty slibují viditelné vybělení chrupu již po jedné či dvou aplikacích. Těmto přípravkům by se však měly vyhnout kojící a těhotné ženy, pacienti s neléčeným zánětem ústní dutiny nebo při problémech s dásněmi či poškozené a tenké sklovině. Bělení by se měli vyvarovat také teenageři mladší 16 let, kteří ještě nemají zcela vyvinutý chrup a dásně. (Zdroj: www.rehabilitace.info/zajimavosti/metody-beleni-zubu-prirodni-mechanicke-a-chemicke/)

Akční letáky