Bradavice nás někdy dokáží důkladně potrápit.
Zdroj: muroPhotographer / Shutterstock.com

Chytré triky našich babiček, jak odstranit bradavice účinně a trvale

Výskyt bradavic byl v minulosti něčím, co si lidé nedokázali zcela vysvětlit. Někdy se jich objevilo více najednou, jindy samy od sebe zmizely. Není divu, že kromě pokusů zbavit se jich vyleptáním, vyřezáním či podvázáním lidé hojně věřili v sílu zaříkání.

Vlaštovičník, ocet nebo pekelný kamínek

Každodenně noříme ruce do horké vody, bradavice hrubým mýdlem třeme. To opakujeme několikrát denně, po celý týden, dokud bradavice nezajdou. V minulosti se doporučovalo také časté natírání bradavic octem, ve kterém se rozpustila kuchyňská sůl. Dále se k jejich vypalování používal dusičnan stříbrný, našimi předky poeticky nazvaný pekelný kamínek.

K osvědčeným prostředkům na bradavice patří šťáva z vlaštovičníku. K osvědčeným prostředkům na bradavice patří šťáva z vlaštovičníku. Zdroj: FotoHelin / Shutterstocl.com

K dalším oblíbeným lidovým metodám patřilo potírání bradavic shnilými jablky, rozkrojenou cibulí či květem měsíčku lékařského (lidově zvaného krusíček či pampalík). Dále se k tomuto účelu používaly dužnaté listy netřesku střešního, šruchy zelné, řeřichy širolisté, bobu obecného. K potírání bradavic se používala také šťáva ze stonku vlaštovičníku, pryšce chvojky nebo z fíkových listů.

Bradavice aneb kuří řiti či kozí řitky

Naši předkové používali na likvidaci bradavic i řadu dnes již spíše úsměvných prostředků, například smrdutou (hnijící) dešťovou vodu nebo krev z úhoře. Celou sbírku lidových způsobů léčby bradavic zachytil například etnograf František Bartoš (1837-1906):

  • „Na „nov měsíc“ podvaž bradavice nití, za krátko odpadnou. Na niti se uváže tolik suků, kolik je bradavic a niť se zakope pod okap. Když niť i se suky shnije, bradavice sejdou.
  • Pošoustej rukou obrácenou po horkém pometle, a bradavice zmizejí.
  • Ze syrového dřeva, na oheň přiloženého, pění se voda. Tou vodou potři bradavice, a pozbudeš jich.
  • Vezmi sedm zrnek hrachu, přehoď přes hlavu do studně, a hned utíkej. Doběhneš-li pod střechu dříve, než hrachy dopadnou vody, bradavice slezou. Také se přikládá na bradavice hrách, který se na štědrý den utrousí.
  • Zajdi na jatky, vezmi řezníkovi odpadek masa, ale tak, aby toho nepozoroval, a přikládej na bradavice.
  • Na bradavice se přikládá také kožka z opařené husí nohy, nebo se potírají skoro ráno rosou s kravince, kuřincem nebo petrželím.“

Přírodovědec Linné zaznamenal poněkud kuriózní boj s bradavicemi na Gotlandských ostrovech. Rolníci tam na likvidaci bradavic využívali velké zelené kobylky. Trik spočíval v tom, že kobylky při zakousnutí z úst vypouštěly hnědou šťávu a tím docházelo k ničení bradavic.

Zaříkávání na bradavice z Berounska. Zaříkávání na bradavice z Berounska. Zdroj: Karel Jaromír Erben

Přinášíme ukázku, jak ve své sbírce Prostonárodní české písně a říkadla zachytil zaříkávadla, která na bradavice používali lidé na Berounsku, Karel Jaromír Erben (1811-1870).

Akční letáky