mol

Jak se zbavit molů

Moli, moli, moli… Jsou ve skříních doma, je jich plná spíž na chalupě, občas vyletí z povlečení ve městě i na venkově. Stali se nevítanými spolubydlícími. Přitom ochrana proti nim je jednoduchá. Jen se k ní odhodlat.

V dobách dávných i nedávných se na moly používaly nejrůznější recepty. Většinou fungovaly krátce a nespolehlivě. Traduje se například, že pomáhaly noviny, molům totiž nevoněla tehdejší tiskařská čerň.V šatníku také můžeme rozsypat černý pepř.

A chceme-li šatní moly pochytat, spolehlivě prý zafunguje směs jednoho dílu melasy se dvěma díly octa v odkryté nádobce. Jenže všechny tyhle recepty nevydržely dlouho, zaneřádily skříně nebo spíž a nadělaly pak více škody než užitku. A především: prostředky sice moly z jednoho místa dokázaly jakž takž vypudit, zničit je ale nikdy spolehlivě neuměly.

Jak se dostanou do bytu?

„Potravinoví moli se do domácnosti dostanou většinou při nákupu potravin, nebo už jsou v domě. Ve světlících, ve stoupačkách, v technickém zázemí bytů, pod tapetami... A velmi často k nám prostě vletí oknem,“ říká MUDr. Jaroslava Zelenková, vedoucí referentka pro státní správu Hygienické stanice hlavního města Prahy. „Podobnou cestou se do našich skříní, kabátů či koberců dostanou i moli šatní.“

molmolAutor: Archiv ireceptar.cz

Kde je najdeme a jak je poznáme?

Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový.

Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle.
Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit. Obrovskou chybou totiž je, když vyhodíme třeba jen část mouky nebo jiné poživatiny, kde jsme mola objevili. V potravinách totiž zcela jistě ještě přežívají nakladená vajíčka.

Jak se jim ubráníme?

potravinypotravinyAutor: Archiv ireceptar.cz

Obrana proti potravinovým molům je v podstatě velmi jednoduchá. Stačí používat moderní prostředky a nástrahy. Prostředky by měly obsahovat látku, která přivábí samečky, ti se přilepí na papírový proužek s lepem a jejich smrt pak přeruší reprodukční cyklus.

Při volbě těchto prostředků je třeba dávat pozor, aby neobsahovaly insekticidy. Aby totiž byla ochrana proti molům účinná, musíme ji dávat do blízkosti potravin; proto také musí být bez jakékoliv vůně.

Nejlepší prevencí je uchovávat suché potraviny v dobře uzavřených nádobách a pravidelně používat moderní prostředky a nástrahy, které jsou vysoce účinné a chrání před moly až šest týdnů.

Proti šatním molům použijeme přípravky ve spreji, kterým vystříkáme skříň. Naprostou novinkou jsou pak prostředky v podobě gelů (např. zcela nový Raid), sáčků nebo celosezonních prostředků zvaných Čtyři roční období. Oděvy pochopitelně musíme také pravidelně větrat a proklepávat stejně jako koberce a přikrývky. A přitom rovnou vyměníme i ochranné prostředky.

A jak zabránit, aby se škůdci do bytu nedostali?

„Je to docela složité,“ říká doktorka Zelenková. „Vedle těsnosti oken je pochopitelně důležité správné uskladnění potravin ve vhodných uzavíratelných nádobách či obalech a pochopitelně prevence v podobě účinného dezinsekčního přípravku k hubení hmyzu.“

mol šatnímol šatníAutor: Archiv ireceptar.cz

Moli se bojí světla

Proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhko, nesnášejí velký chlad ani velké teplo, pokojová teplota je pro ně tedy ideální. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší.

  • Skříně proto pravidelně čistíme vlhkou prachovkou,  police vysušujeme a vnitřní plochy skříně netapetujeme, aby se moli neusadili v záhybech.
  • Čas od času skříně vyprázdníme, kompletně vyčistíme a vyměníme také ochranné prostředky.
  • Šatstvo pravidelně větráme na vzduchu a ukládáme na jiná místa.
  • Oděvy, které jsme dlouho nepoužívali, jednou za čas vypereme nebo vyčistíme. Do skříně ukládáme jen suché oděvy.

Pro Receptář Jaromír Pohan, foto Vladimír Motyčka a Shutterstock

Akční letáky