V dobách dávných i nedávných se na moly používaly nejrůznější recepty. Většinou fungovaly krátce a nespolehlivě. Traduje se například, že pomáhaly noviny, molům totiž nevoněla tehdejší tiskařská čerň.V šatníku také můžeme rozsypat černý pepř.
A chceme-li šatní moly pochytat, spolehlivě prý zafunguje směs jednoho dílu melasy se dvěma díly octa v odkryté nádobce. Jenže všechny tyhle recepty nevydržely dlouho, zaneřádily skříně nebo spíž a nadělaly pak více škody než užitku. A především: prostředky sice moly z jednoho místa dokázaly jakž takž vypudit, zničit je ale nikdy spolehlivě neuměly.
Jak se dostanou do bytu?
„Potravinoví moli se do domácnosti dostanou většinou při nákupu potravin, nebo už jsou v domě. Ve světlících, ve stoupačkách, v technickém zázemí bytů, pod tapetami... A velmi často k nám prostě vletí oknem,“ říká MUDr. Jaroslava Zelenková, vedoucí referentka pro státní správu Hygienické stanice hlavního města Prahy. „Podobnou cestou se do našich skříní, kabátů či koberců dostanou i moli šatní.“
Kde moly najdeme a jak je poznáme?
Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový.
Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.
Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle.
Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit. Obrovskou chybou totiž je, když vyhodíme třeba jen část mouky nebo jiné poživatiny, kde jsme mola objevili. V potravinách totiž zcela jistě ještě přežívají nakladená vajíčka.
Jak se molů ubráníme?
Obrana proti potravinovým molům je v podstatě velmi jednoduchá. Stačí používat moderní prostředky a nástrahy. Prostředky by měly obsahovat látku, která přivábí samečky, ti se přilepí na papírový proužek s lepem a jejich smrt pak přeruší reprodukční cyklus.
Při volbě těchto prostředků je třeba dávat pozor, aby neobsahovaly insekticidy. Aby totiž byla ochrana proti molům účinná, musíme ji dávat do blízkosti potravin; proto také musí být bez jakékoliv vůně.
Nejlepší prevencí je uchovávat suché potraviny v dobře uzavřených nádobách a pravidelně používat moderní prostředky a nástrahy, které jsou vysoce účinné a chrání před moly až šest týdnů.
Proti šatním molům použijeme přípravky ve spreji, kterým vystříkáme skříň. Naprostou novinkou jsou pak prostředky v podobě gelů (např. zcela nový Raid), sáčků nebo celosezonních prostředků zvaných Čtyři roční období. Oděvy pochopitelně musíme také pravidelně větrat a proklepávat stejně jako koberce a přikrývky. A přitom rovnou vyměníme i ochranné prostředky.
Jak zabránit, aby se škůdci do bytu dostali?
„Je to docela složité,“ říká doktorka Zelenková. „Vedle těsnosti oken je pochopitelně důležité správné uskladnění potravin ve vhodných uzavíratelných nádobách či obalech a pochopitelně prevence v podobě účinného dezinsekčního přípravku k hubení hmyzu.“
Moli se bojí světla
Proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhko, nesnášejí velký chlad ani velké teplo, pokojová teplota je pro ně tedy ideální. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší.
- Skříně proto pravidelně čistíme vlhkou prachovkou, police vysušujeme a vnitřní plochy skříně netapetujeme, aby se moli neusadili v záhybech.
- Čas od času skříně vyprázdníme, kompletně vyčistíme a vyměníme také ochranné prostředky.
- Šatstvo pravidelně větráme na vzduchu a ukládáme na jiná místa.
- Oděvy, které jsme dlouho nepoužívali, jednou za čas vypereme nebo vyčistíme. Do skříně ukládáme jen suché oděvy.
Pro Receptář Jaromír Pohan, foto Vladimír Motyčka a Shutterstock