Jak využít jinan ze zahrady k podpoře zdraví, paměti a vitality?
1. 6. 2018

Jak využít jinan ze zahrady k podpoře zdraví, paměti a vitality?

Na zahradě mi roste jinan dvoulaločný – můžu ho využít pro zdraví? Nikde jsem se nedočetla, zda používat listy čerstvé nebo sušené a jestli se z nich připravuje čaj nebo se macerují, ptá se čtenářka.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.) je v současné době stálicí léčitelství i oficiální medicíny. Jedná se o dvoudomý, opadavý strom patřící mezi nahosemenné rostliny. Jeho listy jsou ve skutečnosti velmi ploché jehlice. Pěstují se většinou samčí rostliny, protože samičí mají velmi nepříjemně páchnoucí semena. V Evropě byl poprvé vysazen v roce 1730. Účinnými látkami jinanu jsou flavonoidy, diterpenlaktony a jinanové kyseliny. Čaje nebo standartizované přípravky se používají při poruchách mozkového a periferního prokrvení, také při zvonění v uších. Při užívání extraktů je třeba dávat pozor na možné zvýšení účinku léků na ředění krve.

Listy jinanu dvoulaločného (Ginko biloba) jsou léčivé

Listy si můžete usušit, dávkuje se 2x denně čajová lžička na šálek nálevu. V tradičním čínském léčitelství se nepoužívají listy, nýbrž semena jako lék proti astmatu.

Více o jinanu a jeho schopnostech

Strom z čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae) má 200 milionů let dlouhou historii, je jedním z nejstarších žijících druhů. V jeho původní vlasti, Číně, je ve veliké vážnosti pro své léčebné vlastnosti. Výtažek z jeho ovoce například léčí plicní tuberkulózu, výtažek ze semen a pecek bronchiální potíže a ledvinové infekce a výtažek z listů deprese, senilitu a oběhové potíže. Velice úspěšná léčba probíhá i u tinnitu neboli šumění a pískání v uších. Z jinanu dvoulaločného sbíráme na jaře a v časném létě list nejlépe kolem 14. hodiny. Nálev či odvar můžeme připravit z čerstvých i sušených listů jinanu. V době plné zralosti se někdy sbírá i plod.

Nálev či odvar můžeme připravit z čerstvých i sušených listů jinanu

Pamět, závratě i závažné choroby vyššího věku

Účinné látky obsažené v listech jinanu především rozšiřují cévy, zvláště v hlavě. Proto je vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým mozkovým příhodám, ale i proti infarktu myokardu. Příznivé účinky byly zjištěny při náhle vzniklé hluchotě, při poruchách paměti, při závratích, otocích mozku i při Alzheimerově chorobě. Výborně pomáhá při ischemii (nedokrvení) dolních končetin, ale i jako srdeční antiarytmikum. Má rovněž vynikající účinky protialergické, zejména při astmatu. Kromě toho mají výtažky z listů i ze semene (plodů) poměrně široké antibiotické spektrum.

 

Autor Valdemar Grešík, spoluautor Soňa Havlová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS