Tato otužilá a odolná zelenina je bohatá na vitamin C a můžeme ji sklízet od podzimu přes celou zimu, pokud zasadíme současně rané i pozdní odrůdy. Růžičková kapusta byla podobně jako ostatní košťáloviny vyšlechtěna z planě rostoucí brukve zelné.

Pěstování růžičkové kapusty

  • Růžičkové kapustě vyhovuje úrodná a mírně zásaditá půda.
  • V zimě před výsadbou zryjeme záhon, aby měla půda dost času slehnout se. Připravit však lze i na jaře.
  • Ideální je, pokud jsme půdu vyhnojili před předchozí plodinou, pokud ne, přidáme do ní hnůj nebo kompost při rytí. Pak ji povápníme.

Výsev

Rané odrůdy vyséváme od začátku do poloviny jara na záhon chráněný před větrem.Semena vyséváme do rýhy 1 cm hluboké, když semenáčky narostou do 2 cm, vyjednotíme je aspoň na 5 cm od sebe. Rané odrůdy budou dozrávat od podzimu až ke sklonku roku.

Za suchého počasí kapustu vydatně zaléváme. Pokud se v silném větru rostliny kymácejí, přivážeme je jednotlivě ke kolíku.

Pozdnější odrůdy vyséváme v polovině jara, přičemž způsob výsevu a jednocení jsou stejné. Dozrávat budou od časné zimy do jara.

Přesazování

Jakmile jsou sazeničky raných i pozdnějších odrůd staré asi 6 týdnů a vysoké 10–15 cm, přesazujeme je na konečné stanoviště a pohnojíme univerzálním nebo kvalitním organickým hnojivem.

Pro výsadbu vybíráme jen zdravé a silné sazenice, přesvědčíme se, že nemají poškozený růstový vrchol, a zasadíme je pevně do půdy ve sponu 45–60 cm, v případě kompaktně rostoucích odrůd těsněji. Nejlépe se sázejí pomocí sázecího kolíku – nejprve jím vyhloubíme jamku, zasadíme rostlinu a pak zeminu zase kolíkem přimáčkneme ke stonku. Pokud použijeme lopatku, zeminu kolem přišlápneme.

Na větrných stanovištích se vyplatí sázet růžičkovou kapustu do mělkého příkopu a během růstu přihrnovat ke stonkům zeminu – rostliny díky tomu pustí do hloubky další kořeny a vítr je tak snadno nevyvrátí. Příliš volná výsadba někdy vyvolává tvorbu otevřených kapustiček.

Sklizeň

Kapustičky sklízíme, dokud jsou malé. Standardní odrůdy jsou nejchutnější až poté, co přejdou první mrazíky, ale novější odrůdy, obvykle hybridní, jsou vyšlechtěny tak, aby byly sladké od samého začátku. Sklízíme zpravidla odspoda. Pokud kapustičky sklízíme odshora (horní část můžeme vařit vcelku jako samostatnou zeleninu), spodní se začnou nalévat a růst.

Tvarohové krokety s kapustou

  • 30 g měkkého tvarohu
  • 2 lžíce dušené kapusty
  • 50 g strouhaného sýra
  • 2 vejce
  • 70 g mouky
  • špetku muškátového oříšku a sůl

Podušenou kapustu rozemelte a promíchejte s tvarohem

Z těsta tvarujte menší kuličky, obalte je v hrubé mouce a vhoďte je do vroucí vody. Krátce povařte.

Jako neobvyklá příloha jsou kroketky výbirné napříkald k masové pečeni.