„Pěstuji kustovnici čínskou už čtvrtým rokem v nadmořské výšce 550 m na jižní straně. Každé jaro je obsypaná malými namodralými květy, které jsou plné včel, ale nikdy nemají plody. Proto bych prosila o radu“ napsala Marie Kořínková. A se stejným problémem se setkala i Anna Kalavá z Topolan: „Pěstuji tuto goji již pět let, má všechny podmínky růstu, je na slunci, bohatě roste, v létě vždy hodně kvete, ale malé růžové kvítky odkvetou a žádné plody nevyrostou.“
Kustovnice zvaná goji je nenáročná
Ve své domovině roste kustovnice (Lycium chinense) i ve výškách nad 2500 m. Bez větších problémů tedy roste skoro všude. Musí mít jen dostatek slunce a sušší stanoviště. Kvítky jsou oboupohlavní a k tvorbě plodů proto stačí jedna rostlina. Přesto lepších výsledků dosáhnete, pokud v blízkosti kustovnice zasadíte ještě další.
Plodnost v našich podmínkách závisí i na odrůdě
Kustovnice u nás také většinou kvete později na jaře a v létě a nestačí pak vytvořit plody. To je případ z druhého dotazu. I zde pomůže vysadit ještě jednu rostlinu a to hlavně ranou odrůdu, která pokvete dříve a plody budou mít více času k dozrání. Pokud byste kustovnici pěstovali jen jako okrasný keř, můžete použít jakoukoliv rostlinu. Jestliže však chcete sbírat plody, je nutné pořídit si odrůdu, o které víte, jaké bude mít vlastnosti. To vám zajistí nákup u pěstitele, který garantuje vlastnosti a kvalitu.
Léčivé jsou i listy kustovnice
Pokud jste začali pěstovat kustovnici pro zlepšení své vitality a na odstranění zdravotních potíží, nemusíte čekat až dozrají plody. V tradiční čínské medicíně se používají také mladé listy, které můžete žvýkat, nebo si z nich připravit odvar. Ten pomáhá při cukrovce, šerosleposti a upravuje i krevní tlak. Z lístků si můžete udělat špenát a použít ho jako přílohu k masu. V Číně se také používá kůra kořenů. Je vhodná při kašli, vředech a snižuje hladinu cukru i tuku v krvi.
Rostlina dlouhověkosti
Tento keř a všechny jeho části jsou v domovině považovány skoro za zázračný životabudič prodlužující život a zvyšující vitalitu. Užívají ho všichni, kdo potřebují posílit a dodat novou energii. I u nás prospěje každému, kdo tvrdě pracuje, vrcholově sportuje, či má nějaké zdravotní problémy. A vlastně každému, kdo chce být dlouho živ a zdráv. Pokud jste zdraví, v rozumných dávkách vám neublíží. Ovšem pokud máte nějaké problémy, není vhodné najednou požít větší množství kustovnice či ji užívat delší dobu. I zde platí, že všeho s mírou a dobrého pomálu.