Letní čas není nutně jen nástrojem šetřící energii, zato ničící lidi. V létě slunce vychází mnohem dříve nežli v zimě, proto si lidé „letní čas“ často sami nastavovali. Třeba babička Boženy Němcové - v létě vstávala o hodinu dříve, nežli v zimě. Díky časnějšímu vstávání si více užijeme životadárného světla a slunce, které je důležité pro správné fungování našich biologických hodin. Jenže náš „letní čas“ nastává již v březnu, a v tom je hlavní problém. Podle odborníků na biorytmy by nepřinášel lidem žádné nepříjemnosti, kdyby byla jeho změna posunuta na začátek května. Jenže v březnu kvůli němu budou mnozí lidé opět vstávat do tmy místo do svítání.

Jak nahradit svítání?

Pokud se vstávání do tmy týká i vás, a jste kvůli němu malátní a unavení, nahraďte chybějící sluníčko alespoň umělými svítidly - i ta tělo a mysl povzbudí. Osvědčené jsou lampy a žárovky s denním spektrem, používané často i k léčebným účelům – nedostatek přirozeného světla ve dne může vyvolat řadu obtíží, jako jsou deprese i nespavost. Stejné spektrum mají zářivky pro umělé pěstování rostlin, takže pokud jste sazeničkám svítili, můžete si dopřát to samé.

Přispat si alespoň o víkendu?

Změna času může být nepříjemná, ale lidé si v časovém nastavení organismu často dělají sami a dobrovolně mnohem větší zmatek. O víkendu vstávají o několik hodin později, nežli ve všední dny, ponocují... Odborníci na biorytmy i poruchy spánku se shodují, že ideální je vstávat (a chodit spát) každý den ve stejnou dobu. Ne každý má tu možnost, ale vyplatí se o pravidelnost alespoň snažit. Tato spánková hygiena prospívá psychice i imunitě a zajistí (spolu s kvalitním spánkem ve tmě) dostatečné vylučování tolik potřebného hormonu melatoninu.

Kdy nás čekají změny času v roce 2018?

Ať už patříte k zastáncům či naopak odpůrcům střídání času, neměli byste si zapomenout přeřídit hodinky.

  • letní čas: začne platit v neděli 25. března. Hodinové ručičky si posuneme o jednu hodinu vpřed z 2:00 na 3:00.
  • zimní čas: k původnímu času se vrátíme v neděli 28. října. Hodiny si přesuneme o hodinu zpět, tedy ze 3:00 na 2:00 hodiny.