Tužebník jilmový: přírodní aspirin, který nedráždí žaludek
27. 6. 2010

Tužebník jilmový: přírodní aspirin, který nedráždí žaludek

Tužebník jilmový je právem nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje stejnou účinnou látku jako jeho tabletový kolega, avšak narozdíl od něj zároveň hojí žaludek, rány i ledviny. V přírodě je hojný a nasbírat si jej můžete i sami. Je půvabnou květinou, krásně vypadá také v čerstvých i suchých vazbách.

Na vlhkých místech v okolí potoků, řek a vodotečí, v lužních lesích a na podmáčených lukách roste bylinka s něžným, bílým květenstvím, tužebník jilmový (Filipendula ulmaria). Botanik Karl Linné, který pojmenoval a roztřídil spoustu rostlin do dodnes platných uskupení, jej původně zařadil mezi tavolníky. Proto se dřívě jmenoval Spiraea ulmaria L. Je rozšířen po celé Evropě, u nás je hojný od nížin až po nižší horské polohy.

Jak jej poznat?

Tužebník je vysoká bylina, která dorůstá od 50cm až do výše dvou metrů. Z tlustého oddenku vyrůstá přímá, ve vrcholové části větvená lodyha nesoucí přetrhávaně lichozpeřené listy. Ty jsou na povrchu tmavozelené a lysé, naspodu bíle plstnaté. Květenstvím je hustý vrcholík s pětičetnými, bílými až nažloutlými kvítky. Plodem je šroubovitě stočená nažka.

Tužebník se množí rozrůstáním oddenku nebo nažkami, které šíří živočichové a voda. Opyluje jej hmyz.TužebníkFoto Sten Porse

Účinky tužebníku

i

Tužebník by neměly užívat děti do tří let, astmatici a lidé alergičtí na salicyláty.

V minulosti byl tužebník velmi ceněn jako léčivá bylina a jeho význam díky návratu k přírodním léčivům znovu stoupá. Málokdo ví, že sloužil jako jeden ze zdrojů přírodních salicylátů – spireinů, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už desítky let známe pod jménem aspirin. Ostatně název léku byl vytvořen z původního latinského názvu tužebníku Spiraea. Aspirin a léky obsahující kyselinu salicylovou jsou již vyráběny uměle, ale proti tužebníku mají jednu velkou nevýhodu – ten má totiž vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji hojí.

Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885Kromě přírodních salicylátů obsahuje nať rostlinky flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky. 

  • Tužebník působí protizánětlivě, tlumí bolesti a snižuje horečku.
  • Je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy.
  • Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají i k hojení ran – vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů, zevně se tužebníková droga užívá ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran nebo jako součást hojivých mastí.
  • Působí rovněž jako antirevmatikum.
  • Doporučuje se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.
  • Ve směsi s dalšími vhodnými léčivými rostlinami je ho možné užívat jako bylinkový čaj proti nachlazení.

Tužebník jilmový

Sběr a sušení

Čaje a masti s obsahem tužebníku jsou k dostání v lékárnách a prodejnách

přírodních produktů. Ale díky tomu, že jde o rostlinku běžně rozšířenou na vlhkých místech, můžeme si ji nasbírat sami. Sbírá se kvetoucí nať nebo pouze květy, v červenci i srpnu. Ihned je sušíme ve stínu, nebo uměle při teplotách do 40 °C.

Tužebník ve váze nahradí šater (nevěstin závoj)

Tužebník je ceněnou léčivkou, ale je zároveň velmi půvabnou rostlinkou, kterou v době květu můžeme uplatnit v romantických květinových vazbách. Obzvláště krásně působí v kombinaci s květy růží. I po odkvětu, ještě než malé nažky v květenství začnou opadávat, můžeme celou rostlinu usušit a použít do suchých vazeb.

foto Shutterstock, wikimedia.org

Pro Receptář Jana Soukupová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNurZ.AjeO41idm~eYSx47bO), 12. 7. 2015, 08:46

-má někdo zkušenost jak léčit doma zlatého stafylokoka ?-(drží se mě jako klíště už více jak 20let)......

Tinktura z tužebníku

(C7P~QktlVV~R5bd6jWmKfYsWV1Qo1), 17. 4. 2015, 10:12

Dobrý den. Kupuji si tinkturu z Tužebníku na DNU. Mám ten názor, že pokud si takový preparát člověk vyrobí doma, ví co v něm opravdu je. Nemáte někdo recept jak na tuto tinkturu? Popřípadě nějaké poznatky s užíváním Tužebníku v souvislaosti s dnou?
Děkuji moc a přeji pěkný den.

prostř proti vzniku a eliminaci trombů

(VWPsQNuBVV~WRb9cVWPjEp~6Kx), 28. 7. 2013, 08:48

Do jaké míry může čaj nebo jiný extrakt z tužebníku jilm předcházet nebo dokonce eliminovat tromby ? .... v součinnosti s podávanými klasic léky. Děkuji za odpověď

chyba v clanku

(VWPsQNu7X9LjFm4Umbm~g), 11. 10. 2012, 17:52

kyselina salicilova nie je to co pozname pod nazvom Aspirin, liek aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovu

RE: chyba v clanku

(Lída), 12. 10. 2012, 12:48

To máte v podstatě pravdu, ovšem kyselina acetylsalicylová je derivátem kyseliny salicylové, který se v těle (v žaludku) se pak promění zpět na kyselinu salicylovou. Vrbová kůra pak obsahuje přímo kyselinu salicylovou, což je pro organismus lepší. Při štěpení kyseliny acetylsalicylové totiž vzniká i kyselina octová a může docházet k překyselení žaludku. V aspirinu je jako derivát pouze proto, že přímo kyselinu salicylovou by nešlo prodávat jako pevný prášek.

Tužebník není pro astmatiky?

(t8EsVYSSVvdjcKl7~-BFQmT6hU), 12. 6. 2012, 21:33

Dobrý den,
chtěla bych vědět, proč máte v článku uvedeno, že tužebník jilmový není vhodný pro astmatiky. Z jakého důvodu a jaké by mohly být problémy či následky?
Děkuji!

RE: Tužebník není pro astmatiky?

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 6. 2012, 09:01

Dobrý den, tužebník, ačkoli má jinak velmi pozitivní účinky při řadě obtíží, může vyvolat mírné zůžení průdušek. Člověk jež astmatem netrpí to vůbec nepocítí, ale v kombinaci s případnými astmatickými potížemi by mohl nastat problém, navíc průdušky astmatiků jsou velmi citlivé na nejrůznější podněty a nelze vyloučit, že by mohly reagovat právě i na tužebník.

RE: Tužebník není pro astmatiky?

(t8EsVYSSVvdjcKl7~-BFQmT6hU), 13. 6. 2012, 10:52

Moc Vám děkuji, Jani,
předpokládám, pokud jsem léčený astmatik a mám problémy pouze při velké námaze, že to nebude až takový problém.
Ale aspoň vím, že mám být opatrná.
Děkuji za info.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS