Tužebník jilmový: přírodní aspirin, který nedráždí žaludek
27. 6. 2010

Tužebník jilmový: přírodní aspirin, který nedráždí žaludek

Tužebník jilmový je právem nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje stejnou účinnou látku jako jeho tabletový kolega, avšak narozdíl od něj zároveň hojí žaludek, rány i ledviny. V přírodě je hojný a nasbírat si jej můžete i sami. Je půvabnou květinou, krásně vypadá také v čerstvých i suchých vazbách.

Na vlhkých místech v okolí potoků, řek a vodotečí, v lužních lesích a na podmáčených lukách roste bylinka s něžným, bílým květenstvím, tužebník jilmový (Filipendula ulmaria). Botanik Karl Linné, který pojmenoval a roztřídil spoustu rostlin do dodnes platných uskupení, jej původně zařadil mezi tavolníky. Proto se dřívě jmenoval Spiraea ulmaria L. Je rozšířen po celé Evropě, u nás je hojný od nížin až po nižší horské polohy.

Jak jej poznat?

Tužebník je vysoká bylina, která dorůstá od 50cm až do výše dvou metrů. Z tlustého oddenku vyrůstá přímá, ve vrcholové části větvená lodyha nesoucí přetrhávaně lichozpeřené listy. Ty jsou na povrchu tmavozelené a lysé, naspodu bíle plstnaté. Květenstvím je hustý vrcholík s pětičetnými, bílými až nažloutlými kvítky. Plodem je šroubovitě stočená nažka.

Tužebník se množí rozrůstáním oddenku nebo nažkami, které šíří živočichové a voda. Opyluje jej hmyz.TužebníkFoto Sten Porse

Účinky tužebníku

i

Tužebník by neměly užívat děti do tří let, astmatici a lidé alergičtí na salicyláty.

V minulosti byl tužebník velmi ceněn jako léčivá bylina a jeho význam díky návratu k přírodním léčivům znovu stoupá. Málokdo ví, že sloužil jako jeden ze zdrojů přírodních salicylátů – spireinů, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už desítky let známe pod jménem aspirin. Ostatně název léku byl vytvořen z původního latinského názvu tužebníku Spiraea. Aspirin a léky obsahující kyselinu salicylovou jsou již vyráběny uměle, ale proti tužebníku mají jednu velkou nevýhodu – ten má totiž vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji hojí.

Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885Kromě přírodních salicylátů obsahuje nať rostlinky flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky. 

  • Tužebník působí protizánětlivě, tlumí bolesti a snižuje horečku.
  • Je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy.
  • Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají i k hojení ran – vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů, zevně se tužebníková droga užívá ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran nebo jako součást hojivých mastí.
  • Působí rovněž jako antirevmatikum.
  • Doporučuje se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.
  • Ve směsi s dalšími vhodnými léčivými rostlinami je ho možné užívat jako bylinkový čaj proti nachlazení.

Tužebník jilmový

Sběr a sušení

Čaje a masti s obsahem tužebníku jsou k dostání v lékárnách a prodejnách

přírodních produktů. Ale díky tomu, že jde o rostlinku běžně rozšířenou na vlhkých místech, můžeme si ji nasbírat sami. Sbírá se kvetoucí nať nebo pouze květy, v červenci i srpnu. Ihned je sušíme ve stínu, nebo uměle při teplotách do 40 °C.

Tužebník ve váze nahradí šater (nevěstin závoj)

Tužebník je ceněnou léčivkou, ale je zároveň velmi půvabnou rostlinkou, kterou v době květu můžeme uplatnit v romantických květinových vazbách. Obzvláště krásně působí v kombinaci s květy růží. I po odkvětu, ještě než malé nažky v květenství začnou opadávat, můžeme celou rostlinu usušit a použít do suchých vazeb.

foto Shutterstock, wikimedia.org

Pro Receptář Jana Soukupová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNurZ.AjeO41idm~eYSx47bO), 12. 7. 2015, 08:46

-má někdo zkušenost jak léčit doma zlatého stafylokoka ?-(drží se mě jako klíště už více jak 20let)......

Tinktura z tužebníku

(C7P~QktlVV~R5bd6jWmKfYsWV1Qo1), 17. 4. 2015, 10:12

Dobrý den. Kupuji si tinkturu z Tužebníku na DNU. Mám ten názor, že pokud si takový preparát člověk vyrobí doma, ví co v něm opravdu je. Nemáte někdo recept jak na tuto tinkturu? Popřípadě nějaké poznatky s užíváním Tužebníku v souvislaosti s dnou?
Děkuji moc a přeji pěkný den.

prostř proti vzniku a eliminaci trombů

(VWPsQNuBVV~WRb9cVWPjEp~6Kx), 28. 7. 2013, 08:48

Do jaké míry může čaj nebo jiný extrakt z tužebníku jilm předcházet nebo dokonce eliminovat tromby ? .... v součinnosti s podávanými klasic léky. Děkuji za odpověď

chyba v clanku

(VWPsQNu7X9LjFm4Umbm~g), 11. 10. 2012, 17:52

kyselina salicilova nie je to co pozname pod nazvom Aspirin, liek aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovu

RE: chyba v clanku

(Lída), 12. 10. 2012, 12:48

To máte v podstatě pravdu, ovšem kyselina acetylsalicylová je derivátem kyseliny salicylové, který se v těle (v žaludku) se pak promění zpět na kyselinu salicylovou. Vrbová kůra pak obsahuje přímo kyselinu salicylovou, což je pro organismus lepší. Při štěpení kyseliny acetylsalicylové totiž vzniká i kyselina octová a může docházet k překyselení žaludku. V aspirinu je jako derivát pouze proto, že přímo kyselinu salicylovou by nešlo prodávat jako pevný prášek.

Tužebník není pro astmatiky?

(t8EsVYSSVvdjcKl7~-BFQmT6hU), 12. 6. 2012, 21:33

Dobrý den,
chtěla bych vědět, proč máte v článku uvedeno, že tužebník jilmový není vhodný pro astmatiky. Z jakého důvodu a jaké by mohly být problémy či následky?
Děkuji!

RE: Tužebník není pro astmatiky?

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 6. 2012, 09:01

Dobrý den, tužebník, ačkoli má jinak velmi pozitivní účinky při řadě obtíží, může vyvolat mírné zůžení průdušek. Člověk jež astmatem netrpí to vůbec nepocítí, ale v kombinaci s případnými astmatickými potížemi by mohl nastat problém, navíc průdušky astmatiků jsou velmi citlivé na nejrůznější podněty a nelze vyloučit, že by mohly reagovat právě i na tužebník.

RE: Tužebník není pro astmatiky?

(t8EsVYSSVvdjcKl7~-BFQmT6hU), 13. 6. 2012, 10:52

Moc Vám děkuji, Jani,
předpokládám, pokud jsem léčený astmatik a mám problémy pouze při velké námaze, že to nebude až takový problém.
Ale aspoň vím, že mám být opatrná.
Děkuji za info.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS