Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Zdroj: Shutterstock.com

Vysejte si měsíček – nenáročnou, zářivou a léčivou letničku

Měsíček je ideální letnička pro začátečníky. Vysít ji můžete i na konci května, a brzy se dočkáte květů, které budu zahradu zdobit až do podzimu. A jsou nejen pohledné, ale i jedlé a léčivé.

Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Vysévat jej můžeme od poloviny dubna až do konce května. Semena jsou malým přírodním úkazem, u málokterých rostlin nalezeme takovou škálu tvarů a velikostí. Nemusíme se ale bát, ze všech za 45-60 dní vyrostou překrásné rostliny.

Záhon měsíčku kvete po celé létoZáhon měsíčku kvete po celé létoAutor: Shutterstock.com / Peter Turner Photography

výsev semenvýsev semenAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Volíme stanoviště, které není příliš zaplevelené. Důležité ale je, aby rostlina měla dostatek světla, stín rozhodně vhodný není.
  • Před výsevem připravíme pozemek. Odstraníme z něj veškerý plevel, půdu zryjeme a uhrabeme hráběmi.
  • Nevyséváme příliš hustě, aby měly dostatek prostoru pro další růst. Optimální jsou 2 g osiva na 1 m2.
  • Semena pak zasekáme hráběmi do půdy, aby se dostala do hloubky 2-3 cm.
  • Dále použijeme válec, kterým půdu kolem semen utužíme. Místo válce můžeme použít hrábě.
  • Nakonec záhon zalijeme a zaléváme jej pak podle potřeby 2-3x týdně. 

 

 

Měsíc po výsevu již měsíčky bujně rostouMěsíc po výsevu již měsíčky bujně rostouAutor: Archiv ireceptar.cz

Semena začnou klíčit za 5-15 dní, záleží na odrůdě a pěstebních podmínkách. Když jsou rostliny vysoké asi 3-5 cm, je nejlepší čas porost vyplet. Listy měsíčku snadno poznáme, takže nehrozí, že bychom si je spletli s plevelem. Pokud jsou měsíčky příliš husté, můžeme je protrhat a z listů si připravit salát - jsou jedlé, zdravé a za mlada poměrně křehké.

Květy měsíčků prozáří zahraduKvěty měsíčků prozáří zahraduAutor: Shutterstock.com / HDesert

Jestliže jsme vysévali na pozemek, který byl v minulém roce silně zaplevelený, plevel odstraníme ještě podruhé a potřetí během sezony. V létě rostliny pravidelně zaléváme a hnojíme, a aby neustále bohatě kvetly, zaštipujeme je. Měsíček po celou dobu pěstování zpravidla příliš netrpí chorobami ani škůdci. Jeho silice jich dokonce řadu odpuzují. 

Květy sbíráme za slunného počasí, plně rozvitéKvěty sbíráme za slunného počasí, plně rozvitéAutor: Shutterstock.com / Alis Photo

Sklizeň léčivých květů

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je významná hojivá léčivka. Najdeme v něm karotenoidy s protizánětlivými účinky a lutein prospěšný pro oči.  V květech je obsažen také vitamin C a lykopen, který pomáhá jako prevence nádorových onemocnění.  Sušené květy jsou oblíbenou součástí bylinkových směsí, dodají čaji barvu, chuť i prospěšné látky.

Akční letáky