V pondělí a úterý prochází ubývající Měsíc znamením Blíženců. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin. Péči dnes ocení především rostliny okrasné květem – v pokojích může kvést ibišek, orchidej, kolopejka, vánoční hvězda a kaktus, na chladné chodbě nebo v zimní zahradě krásná kamélie. Okenní parapety chladnějších místností ozdobí brambořík, a dokud nemrzne, bude mu dobře i venku. Dokonce i na zahradě mohou kvést otužilé rostliny, jako je vilín, jasmín nahokvětý, čemeřice. Prospěje jim zálivka a ochrana proti prvnímu mrazu, v noci například netkanou textilií.

V úterý nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc přiblížil své Zemi nejvíce. Měli bychom nechat rostliny i půdu odpočívat.

Dny listí a vody

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Ve dnech listu na podzim mulčujeme trvalkové záhony. Listí můžeme nastýlat v silnější vrstvě především k mělce kořenícím a citlivým rostlinám. Péči ocení i pokojové rostliny okrasné listem – prospěje jim zálivka, rosení, jemné očištění. Dek Raka při ubývajícím Měsíci je vhodný také pro péči o zahradní jezírko. Záhony zbavte plevelů, rostliny zalijte a přihnojte.

Pozdní sklízení

Od pátku do soboty prochází ubývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Je čas poslední sklizně, mráz může proniknout i do skleníku. I zcela zelená rajčata v teple domova dozrají, pokud jsou dorostlá do patřičné velikosti. Dozrávání podpoří etylén, který stoupá ze zralého ovoce. Proto můžete do lísky s rajčaty položit jablka, nebo je umístit pod ní, a vše překrýt dekou. Ovocným dřevinám prospěje mulčování, často je nutná i ochrana proti okusu zvěří. Za příznivého počasí můžete ve dni plodu poslední ovocné stromky a keře také vysadit – není čas čekat na docházející Měsíc. Ovoce je třeba sklidit před příchodem mrazů, ovšem mišpule, jeřabiny, dřínky, rakytník nebo trnky jsou sladší po zmrznutí. Proto můžeme sklízet, i pokud již zahradu mráz políbil.

Nedělní bylinkaření

V neděli putuje ubývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Je ideální čas na sběr léčivých darů zahrady, jako je kořen pampelišky, pýru nebo rozchodnice.