Vzhledem k tomu, že všichni bereme do ruky zubní pastu i několikrát denně, to asi většina z nás zaznamenala. Malé barevné čtverečky či proužky, ale nikoliv na pastě samotné, nýbrž na jejím obalu. Na koncovém svaru tuby, většinou v červené, zelené, modré nebo černé barvě. Někdo tomu nevěnoval pozornost a možná si myslel, že je to jen grafický prvek na obalu. Ale zapracovala i lidová tvořivost a na sociálních sítích a řetězovými maily se začaly šířit „zaručené“ informace, že to jsou tajné značky výrobců značící stupeň toxicity daného výrobku. Když je čtvereček zelený, znamená to údajně přírodní obsah. Modrý zase zasvěceným napovídá, že se uvnitř skrývá přírodní pasta obohacená o léčivé ingredience. Varovná červená by měla značit, že obsah je kombinací přírodního a chemického složení. No a u černé asi tušíte, úplná katastrofa, čistě chemický obsah, kterému je lepší se zdaleka vyhnout.

Než se rozběhnete do koupelny zkontrolovat svoje zásoby, zadržte. Jedná se totiž o mystifikaci. Tyto značky nemají se složením obsahu nic společného. Jsou důležité právě jen pro obal samotný. Plastové tuby totiž vznikají na automatických výrobních linkách, kde jsou původně ve formě dlouhého pásu. Značky slouží k tomu, aby automat věděl, kde pás useknout, aby vznikly jednotlivé tuby. Stejná technologie je důvodem, proč se podobné značky vyskytují i u jiných plastových tub, a nemusí vůbec obsahovat zubní pasty, ale i jinou kosmetiku jako třeba krémy, nebo dokonce i potravinářské produkty, třeba cukrářské polevy. Ani tam to neznačí tajemné šifry obsahující informace o složení obsahu.

Pokud tedy chceme vědět, co naše zubní pasta obsahuje, nezbude nám než se začíst do složení. A možná si i nastudovat něco o chemii, protože i zubní pasty mohou obsahovat látky, o jejichž vlivu na lidské zdraví či životní prostředí se vedou diskuse. Mezi tyto sporné látky patří například konzervační činidla známá pod názvem parabeny nebo antibakteriální látka triclosan. O jejich přítomnosti v obsahu nám ovšem barevné čtverečky na konci tuby nic nenapovědí.