obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Agapornis fišeri: hnízdění a odchov mláďat

Hnízdění papoušků a odchovávání potomstva je pro každého chovatele radostnou událostí. Chovatel Václav Holub poskytuje začátečníkům několik užitečných tipů.

Agapornisové fišeri jsou velmi skromní ptáci, kteří mohou žít i v menší kleci. Je však dobré je v tom případě nechat pravidelně prolétnout po bytě. Viděl jsem „fišeráky“, kteří vyvedli mladé v bednové kleci velikosti 60x60x60 cm s hnízdní budkou venku (to kvůli kontrole hnízda) a bez problémů je odchovali. Samozřejmě: čím větší klec, tím lépe. Ptáci v malé kleci bez pohybu tloustnou, nejsou v kondici a nejdou do páru.

Vajíčkům a mláďatům sucho nesvědčí

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Samozřejmostí je kvalitní strava a čistá voda.

Samička snese do hnízda 4–5 vajíček, starší samičky i 6 a sedí na nich 19– 20 dní. Důležité je, aby v hnízdní budce byla dostatečná vlhkost. Ta je potřebná kvůli líhnutí mladých. Čerstvé větvičky, ze kterých je postaveno hnízdo, mikroklima v budce udrží. Ale v teplém a suchém bytě je třeba klima udržovat vystříkáváním. Někteří chovatelé dokonce provrtají hnízdní budku zespodu a vloží pod ni misku s mokrým hadrem.

Námluvy agapornise jsou plné něhy Námluvy agapornise jsou plné něhy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kdy mladé odstavuji?

Když mláďata vylétnou z hnízda, rodiče je pořád krmí a ona se na noc automaticky vracejí do budky. Jakmile jde samička znovu do snášky, už o ně nestojí a z budky je vyhání. Začne je oďobávat, trhá jim peří a podobně. Zastávám názor, že by se mláďata neměla hned odstavovat. Nechávám je s rodiči, dokud nejsou samostatná –. Přidám jim však do prostorné klece nebo do voliéry ještě jednu budku, do které se na noc nastěhují.

Akční letáky