Akita Inu
Zdroj: zoff / Shutterstock.com

Akita Inu: staré plemeno oblíbené samuraji - krásné ale může být nebezpečné

Vlastnosti, které dostalo do vínku japonské plemeno Akita inu jsou pověstné. Psi tohoto plemene bývají mimořádně věrní, inteligentní, hrdí a vyrovnaní. Ne náhodou jej měli ve velké oblibě dávní samurajové.

Tento velký robustně stavěný, ale dobře vyvážený pes pochází z Japonska. Má výjimečnou povahu, kde vedle inteligence a schopnosti rychle se učit dominuje až dojemná věrnost svému pánovi a rodině, doslova až za hrob. Mohou být však i trochu svéhlaví, ostatně slepá poslušnost se s inteligencí přiliš nesnoubí. Proto jsou vhodní spíše pro zkušenější chovatele, výchova musí být trpělivá, vlídná, s dostatečnou motivací.

Pohnutá historie plemene

Původní psi byli malé až střední velikosti a kosterní nálezy velmi podobné jejich typu jsou až 5000 let staré. Jedná se tedy o velmi staré a původní lovecké plemeno. Horší časy přišly, když Japonci zatoužili po bojových psech. Od 17. do konce 19. století chovatelé v oblasti Akita usilovně šlechtili původní psí plemeno Akita Matagis, které křížili s tosami a mastify. Velikost plemene vzrostla.

Akita inu Akita inu Zdroj: Lunja / Shutterstock.com

Na začátku 20. století byly kruté psí zápasy naštěstí zakázány, plemeno bylo ale zachováno a dále šlechtěno jako velké japonské plemeno. V průběhu druhé světové války bylo však běžné užívat psy jako zdroje kožešiny pro vojenské oblečení. Plemeno bylo téměř zdecimováno, přitom za dob samurajů se těšilo skutečné úcty a dostávalo se mu té nejlepší péče. Akit bylo po válce žalostně málo a navíc se rozdělovaly do tří odlišných typů. Usilovnou chovatelskou prací však japonští chovatelé dosáhli vyrovnání typu a obnovení původního velkého plemene. Chovat se plemeno začalo i v USA, kam jej přes zákaz exportu vyvezli někteří američtí vojáci.

Jakou péči vyžaduje?

Akita inu je v kohoutku kolem 60 cm vysoký. I když této velikosti dosáhne již téměř v půl roce věku, jeho klouby jsou stále ne vývinu a nesmíme ho proto přetěžovat. Unikátní je krásná hustá srst akity, která má samočisticí schopnost a ani po namoknutí nevydává typický zápach. Ostatně akita inu je velmi čistotný pes a štěně se správným návykům naučí velmi snadno a rychle.

Akita Inu - štěně. Akita Inu - štěně. Zdroj: sima / Shutterstock.com

Akita inu vyžaduje však dostatek pohybu, ale především čas a lásku své rodiny, za kterou by bez váhání položil život. Potřebuje být co nejvíc ve své smečce, samota je por něj utrpením.

Důstojný a věrný společník

Tento ušlechtilý, důstojný a rezervovaný pes je využíván pro svoji vyrovnanou povahu, věrnost, učenlivost a chápavost jako společenské plemeno, je vhodný i pro canisterapii. Má velmi dobrý vzhat k dětem, je vlídný a trpělivý. I vůči ostatním zvířatům je přátelský, psi však mohou být někdy vůči ostatním psům příliš dominantní – pomůže včasná socializace, tedy seznamování s ostatními psy již ve štěněcím věku.

V Japonsku postavili pomník pro Akita inu, který po smrti svého pána neopustil místo, kde se každodenně setkávali. V Japonsku postavili pomník pro Akita inu, který po smrti svého pána neopustil místo, kde se každodenně setkávali. Zdroj: Vassamon Anansukkasem / Shutterstock.com

Akční letáky