Bladhaund, svatohubertský pes.
Zdroj: Edoma / Shutterstock.com

Bladhaund - Nejpaličatější pes na světě

Bladhaund, známý též jako svatohubertský pes, je mistrovský stopař a barvář. Je to největší psí plemeno lovící čichem na světě. Zároveň je však přátelským kamarádem celé rodině, včetně dětí.

První chovná linie bladhaunda byla šlechtěna již v 7. století v klášteře svatého Huberta v Belgii, kde předky tohoto plemena chovali ve velmi čistokrevné podobě místní mniši. Druhá linie pochází z Anglie. Sloučením obou rodových linií vznikl bladhaund v současné podobě. Název plemene pochází z anglického boodhaund, říká se mů též anglický barvář. Bladhaund je pravdu vynikající barvář i stopař.

Laloky kůže mají svůj účel

Na první pohled to je velký, těžký pes a kliďas, který si nemusí nic dokazovat. Kohoutková výška psů je nejméně 63,5 cm. Na první pohled zaujme i nezvyklý tvar hlavy a mnoho laloků nadbytečné kůže. Její záhyby mají smysl, upozaďují význam zraku a mírně i sluchu, čímž ještě prohlubují důležitost čichu. Ten je u bladhaunda vynikající. Klidný velký pes jde systematicky po stopě a nenechá se ničím vyrušovat ani splést.

Bladhaund je vynikající stopař. Bladhaund je vynikající stopař. Zdroj: msgrafixx / Shutterstock.com

Bladhaund má na ostatním těle krátkou a přiléhavou srst. Povoleny jsou barevné variety černá s tříslovou a játrově hnědá s tříslovou. Bílá se může jen v minimálním množství objevit hrudi, tlapách a špičce ocasu.

Paličatý dobrák

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Bladhaund je sice známý svou klidnou a mírnou povahou, jeho výchova však vyžaduje trpělivost a především zkušenost. Jako štěně je totiž velmi živý a svéhlavý a při výcviku musíme zapojit trpělivost a důvtip, násilím nic nezmůžeme. Jakmile bladhaunda něco baví, máme vyhráno. I jako dospělý je sice velmi přátelský a agresivita je mu naprosto cizí, ale je paličatý. Přátelské pouto s ním vybudované je nádherné, ale nesmí si nás svým podmanivým pohledem omotat kolem tlapky tak, abychom slevili z trpělivé důslednosti, čehož by začal okamžitě (jako ostatně mnoho psů) zneužívat.

Bloodhound Bloodhound Zdroj: Degtyaryov Andrey /Shutterstock.com

Mnoho pohybu a pohodlný pelech

Ačkoliv je bladhaund dnes běžně chován jako rodinný společník, je to stále vynikající stopař nepřekonatelný barvář. Do města se nehodí, potřebuje mnoho pohybu a dlouhé procházky, nejlépe v kombinaci s velkou zahradou. Ovšem spaní potřebuje komfortní. Pouze velmi pohodlná a měkká podložka zabrání otlačeninám. Také na stravě nesmí majitel nikdy šetřit, zvláště v období růstu! Srst stačí kartáčovat, důkladnou péči a čištění však vyžadují dlouhé uši.

Akční letáky