Psí sporty

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Ovšem už samotná volba plemene by měla odpovídat našim představám o tom, co všechno se psem chceme zažít. Doba pokročila, a tak mohou odpovědní majitelé nabízet svým psům, kdysi vyšlechtěným například pro pasení ovcí, skvělý náhradní program v podobě některého z moderních psí sportů. Vedle sportovní kynologie, agility, flyballu a dalších jsou to třeba také soutěže v pasení.

Většina chovatelů plánuje vrh pečlivě dopředu a pro svá štěňata se snaží vytvořit nejlepší podmínky. Rovněž je nabízí zájemcům v předstihu a ochotně radí, jak o ně pečovat, jak je výchovávat a cvičit. Mnozí chovatelé předávají štěňata odběratelům několikrát odčervena a jednou očkována.

Psa, který má „papíry“, můžeme také přihlašovat na výstavy, absolvovat s ním různé soutěže pro čistokrevná plemena či zvyšovat jeho kvalifikaci dalším odborným výcvikem. Tyto výhody jsou ovšem zaplaceny vyšší nákupní cenou štěněte.

Ale take v případě nečistokrevných psů se někdy dají získat částečné informace o jejich původu, zejména o psí mamince a o péči, která se jí dostala. Obvykle však nevíme, jaké stvoření se z roztomilého štěňátka nakonec vyklube.

Vděčnost, ale také strach

V útulku si lze vybrat již odrostlejšího nebo i staršího psa, kterého už nemusíme pracně učit, aby nám v příbytku nedělal loužičky a neprováděl další neplechy, které psí nedospělci mají v oblibě. Pes bude vděčný za domov, což bývá dobrým základem vztahu, který si s ním vybudujeme. Vzhledem k tomu, že nevíme, co pes v minulosti prožil, však musíme být připraveni na to, že nějakou chvíli potrvá, než se nový člen domácnosti s námi a naší rodinou sžije. Nemělo by nás také příliš překvapit, že než pes přišel do útulku, mohl se naučit bát různých situací a věcí, o kterých bychom to často vůbec nepředpokládali. Obvykle se ale i u dříve týraných psů podaří obnovit důvěru v člověka, protože pes lásku potřebuje a brzo pochopí, že nejsou všichni lidé stejní. Naštěstí.