26. 8. 2009

Miniprasátko jako domácí mazlíček?

Domácími mazlíčky už nejsou pouze pejsci, kočičky, králíčci, morčátka či papoušci, ale také prasátka. Černá, bílá, růžová, strakatá i puntíkovaná. Jsou chytrá, učenlivá, společenská, roztomilá a čistotná. Alergici je chovají místo pejsků. Malá götingenská prasátka jsou zkrátka čím dál oblíbenější!

Z malých prasátek jsou u nás nejznámější götingenská miniprasátka. Byla vyšlechtěna pro radost dětí i dospělých, opravdu jako domácí mazlíčci. Vzhledem ke své povaze a vhledu všechno, co si od domácího mazlíčka slibujeme, opravdu nabízejí! Aby byla opravdu šťastná, potřebují však zahradu a pastvu.

Miniprasátko

Růženka a Otík, prasátka z Karštejna

"Miniprasátko jsem si přála, hned jak se objevily první informace o tomto zajímavém a nevšedním zvířátku. Nejdříve jsme si s manželem koupili kanečka Otíka a protože měl všechny uváděné kladné vlastnosti a dělal nám opravdu jen radost, přikoupili jsme mu ještě sviňku Růženku." vzpomíná Eva Pastorková z Karlštejna, která na rodinném statku kromě koní chová malá plemena zvířat.


Po roce měla Růženka první vrh a přivedla na svět šest zdravých selátek. Při třetím vrhu jich měla dokonce patnáct! Ale bohužel ne všechna zůstala na živu. Porod ji vysílil, takže následující rok nezabřezla a odpočívá. Selátka šla na odbyt, zvláště sviňky. Götingenská miniprasátka totiž učarovala už mnohým lidem!

Miniprasátko místo pejska? Řešení pro alergiky!

V rodinách, kde jsou děti alergické na psí chlupy, a které mají k dispozici zahradu, je miniprasátko ideálním čtyřnohým přítelem.

 • Je chytré a svého pána si oblíbí stejně jako pes.
 • Lze s ním chodit i na procházky, vodit je na kšírkách. Brzo obvykler běhá za svým pánem i na volno. Rádo se podívá i za plot své ohrady!
 • Miniprasátko se nechá vycvičit k základní poslušnosti, jako je například přivolání, sednutí či leh
 • Pořádají se pro ně dokonce soutěže na způsob psí agility, což znamená, že dokáží skákat i přes nízké překážky.

"Miniprasátka se dobře snášejí s ostatními zvířaty, nejsou agresivní na nikoho včetně dětí. Jedno z našich selátek dokonce oblažuje pacienty v diagnostickém ústavu v Brně. Děti si s ním hrají a jsou s ním podle slov tamní ředitelky velkými kamarády“ říká Eva Pastorková.

Miniprasátko se rádo pase a dovádí

i

Miniprasátka se při vhodné péči dožívají až patnácti let. Jsou otužilá a na nemoci netrpí. Potřebují pouze jednou za rok naočkovat proti červince a na jaře a na podzim odčervit.

Götingenská miniprasátka pozorují okolí, očichají každý roh, proženou ve výběhu ovečku, prostě se nenudí. I to je důvod, proč rytím neničí trávník a mohou proto pobíhat i po okrasné zahradě. Naopak trávník pěkně pasou, čímž nám ulehčí práci se sekáním!  

Výběh je velmi důležitý nejen pro čerstvou pastvu, ale i proto, že götingenské miniprasátko miluje pohyb. V uzavřeném prostoru chlívku nebude nikdy spokojené tak, jako ve výběhu.

 • Ve výběhu miniprasátkům postačí dřevěný přístřešek, kde se mohou ukrýt před nepřízní počasí nebo prudkým sluníčkem.
 • Ideální je v parném létě samozřejmě chladivý stín pod stromy.
 • Pokud jsou v zimě mrazy, potřebují prasátka ve výběhu zateplenou boudu s podestýlkou sena nebo slámy, do níž se zahrabou a zadýchají si prostor, aby se zahřála.

mini-prase

Jídelníček

 • Od jara do podzimu se tato prasátka nejraději krmí trávou.
 • Přikrmujeme je tvrdým pečivem, ovocem, zeleninou.
 • Občas mohou dostat i hrst zrní, ale s jádrem opatrně, aby neztučněla, protože jsou stále při chuti.
 • V zimě je základem potravy kvalitní seno.

Vybírejte čistokrevná miniprasátka

i

Chovná základna götingenských miniprasátek je u nás velmi malá, ale přesto se vyplatí hledat čistokrevného kanečka, protože jinak se znehodnocuje standard plemene.

Pokud o tomto roztomilém prasátku uvažujete, dejte pozor při jeho výběru.  „Někteří chovatelé připouští sviňky například vietnamskými kanečky, jen aby měly rychle mladé a oni mohli prodávat“ upozorňuje Eva pastorková. "Kříženci pak mají jinou stavbu těla, barvu a užitkové vlastnosti, což je na škodu. A často jim chybí právě ty vlastnosti, pro něž jsou miniprasátka tolik oblíbená jako společenská zvířata. Vietnamská prasátka totiž nejsou ani zdaleka tak činorodá" vysvětluje chovatelka.

Autor Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

naše prasátko

(VWPsQNuvWgnjEKAmX7P~Qktf-om~eYSx47bO), 18. 2. 2014, 19:12

Dobrý den, chtěla bych se poradit. Syn dostal malé tři měsíce staré prasátko,hned druhý den když ho vzal na zahradu mu uteklo. Nechali jsme ale bedýnku i s jídlem za zahradou a za dva dny se vrátilo. I přes snahu celé rodiny jsme ho nechytili,opět zdrhlo. Mysíte, že ještě můžeme doufat a objeví se?Bydlíme na konci vesnice a za námi je jen pole. Jak ho nalákat a chytit. Sice mu přítelkyně přivezla dvě nová,ty už mají svůj chlívek,ale nám se stýská.Všechny zvířata máme jen na mazlení.Děkuji Kubínová

RE: naše prasátko

(Lída), 19. 2. 2014, 14:02

Když zase přijde (bude mít hlad:) a potká ty další, mohlo by s nimi zůstat, jejich společnost ho přitáhne, i když je to asi nějaké prasátko objevitelské...

Dobrý den,
nedá mi, abych se nevyjádřila. Před dvěma lety dostal můj manžel prasátko jako "legrační" dárek k narozeninám. S prasetem jsme (i přes to, že máme velkou zahradu a velkou lásku ke všem zvířatům) zvládli žít pouze do prasečí puberty. Prasata ryjí a je jednom jak velká je zahrada a kolik je na ní trávy či jiných laskomin - v našem případě jablka, švestky, meruňky, ořechy, rajčata, okurky apod. I přes to, že všeho bylo dost, zahrada brzy vypadala jako tankodrom. Co se týká snášenlivosti s jinými zvířaty, rozhodně nemohu říct, že by se prasátko stalo s našimi třemi psy zvláštními kamarády, to rozhodně ne. Spíše se dá říct, že vztah mezi nimi byl napjatý s občasnými rvačkami. Ve vztahu k dětem a vůbec k lidem byla sviňka agresivní (zvláště v období, kdy barvila) a poté, co pokousala mého syna a napadla mého staršího strýce, jsme ji bohužel museli dát pryč - naštěstí se nám ji podařilo umístit na biofarmu, kde žije s ostatními prasaty a má se skvěle. Pokud tedy někdo uvažuje o pořízení prasátka, měl by rozhodně vědět, že prasátko není vhodné k malým dětem či starším lidem. Dále prasátko vyžaduje pohyb a spoustu Vašeho volného času, protože pokud se začne nudit, je schopné zdevastovat úplně vše, včetně Vás. Představa, kterou zde uvádí někteří shora, že prasátko je milé, okusuje si trávníček a je vhodné k dětem a jiným zvířátkům je opravdu zcestná.

rytí

(VWPsQNunVvcjLlh7VWPjEp~6Kx), 17. 9. 2013, 05:23

Ano mohu potvrdit tyto prasátka velice rádi ryjí

Jak je to s prasátky doopúravdy

(t8EDZ.56JTXk-j9j-omMFYqT), 5. 11. 2012, 23:45

Nejprve bych opravila ty nejdůležitější a nejnebezpečnější lži v článku.
1. Gottingenská zakrslá prasata byla vyšlechtěna v šedesátých letech minulého století na universitě v Německém Gottingenu výhradně pro laboratorní účely. Požadavek byl na prase malého tělesného rámce a bílé barvy. Pro šlechtění byla použita vietnamská prasata – pro malý tělesný rámec a dále prasata bílé barvy například Anglická landrase která v dospělosti (3roky) dosahuje běžně hmotnosti 300kg. Proto,,čistokrevná“ Gottingenská zakrslá prasata jsou v dospělosti daleko větší než ,,čistokrevná“ vietnamská prasata. Gottingenské zakrslé prase dosahuje běžně v dospělosti 130 a více kg. Protože se jedná o laboratorní zvířata, obchodování s nimi je legislativně ošetřeno mimo jiné tím, že chovatelské zařízení nesmí prodat laboratorní zvíře jinému, než pro chov a nakládání s laboratorními zvířaty schválenému subjektu. Cena takového zvířete se odvíjí od toho, pro jaký výzkum bylo to konkrétní zvíře vyšlechtěno a dosahuje mnohdy výše i 4000 eur. Z těchto důvodů je velmi nepravděpodobné, že by jakýkoli inzerent nabízející čistokrevná Gottingenská zakraslá prasátka za 1.000,- i méně korun opravdu vlastnil čistokrevný chovný pár.
2. Prasátka jsou sice vhodná pro rodiny s alergiky ale rozhodně ne pro rodiny s dětmi, s ostatními zvířaty se většinou nesnáší a valná většina dospělých prasátek je agresivní a to i vůči členům vlastní rodiny. Jsem si jistá, že prasátko paní Pastorkové rozveselovalo děti v diagnostickém ústavu v Brně maximálně do šesti měsíců věku a ani se mi nechce domyslet, jak skončilo.
3. Prasátka se opravdu dožívají patnácti i více let ovšem hlavně ta, co chovatelé ,,šlechtí jako miniprasata chorobami trpí a to velmi často! Vakcinovat proti července prasat potřebují dvakrát ročně na jaře a na podzim a odčervit jednou za rok.
4. Všechna prasátka ryjí a rozhodně to nedělají z nudy, ale z pro prasátka přirozené potřeby neustále hledat něco k snědku.
5. Co se týká jídelníčku tak pečivo ani tvrdé prasátkům rozhodně nepatří a ovoce je třeba podávat velmi opatrně, pro jeho vysoký obsah cukru. Prase je všežravec, proto je třeba občas podávat živočišnou bílkovinu. Dále je nutné dodávat potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky a to ve vitamínových přípravcích pro prasata.
6. Chovná základna Gottingenských zakrslých prasat u nás neexistuje, čistokrevného kanečka nenajdeme a standard neznehodnotíme, protože nebyl důvod aby ho někdo pro laboratorní zvíře tvořil. (viz. bod 1.)

RE: Jak je to s prasátky doopúravdy

(Mirek Chodúr), 6. 11. 2012, 09:25

Sice tomu kdoví jak nerozumím, ale přijdete mi nějak podezřelě rázná s tím tvrzením jak je to s prasátky "doopúravdy". Například při křížení psů výsledné plemeno rozhodně ní průměrem jejich původních velikostí, selekce při chovu udělá své. A nikdy jsem neslyšel o agresivním vietnamském prasrti a pochybuju, že ta anglická jsou agresivnější než naši pašíci...asi taky zálež na tom, jak se s nimi zachází, že. Vietnamské má kamarád, pasou se a neryjí, narozdíl od našich, nebo jen výjimečně, takže to může být stejné u u těchto.

RE: Jak je to s prasátky doopúravdy

(t8EDZ.56JTXk-j9j-omMFYqT), 6. 11. 2012, 11:47

Doopúravdy je samozřejmě překlep :O) Máte pravdu že záleží na tom jak se s prasátkem zachází ale bohužel zkušenosti ukazují, že i prasátka kterým se majitelé věnovali začala být agresivní hlavně okolo puberty (2-3roky věku). Je velký rozdíl když chováte prasátko v bytě jako pet zvíře a na zahradě jako zvíře hospodářské. To že vietnamská prasátka vašeho kamaráda jsou milá a hodná bude nejspíš tím, že jsou to děti. Prasátka chovaná na maso se totiž dospělosti vůbec nedožijí, protože se poráží okolo jednoho roku věku. Potíže s agresivitou se začínají objevovat až okolo druhého roku věku, kdy nastává prasečí puberta. Registrujeme v současné době 130 prasátek chovaných jako domácí mazlíček. Bohužel, u valné většiny z nich se problém s agresivitou vyskytl a také spousta majitelů v tomto období společné soužití vzdalo. Umístit do náhradní rodiny dospělé, zlé prase je nereálné a každému rozumnému člověku je jasné, jak taková zvířata končí. Proto spíš informujeme o těch negativech než o těch pozitivech :O(

rytí miniprasátek.

(VWPsQNu8b~sk2~4Vj7aPZYTw), 8. 5. 2011, 09:42

tvrzení, že miniprasátka neryjí pokládám za veliký blud...!!! ryjí jako každé jiné prase a to, že někteří autoři těch článků o gottingenských či vietnapských prasatech, tvrdí že ne, tak to patrně ve snaze aby je lidi více kupovali a přesvědčili i váhavce...jakožto je i blud tzv. kanadské pastevní prase...!!!takové plemeno neexistuje...!!!

RE: rytí miniprasátek.

(VWPsQNuL0krJRYTuVVSsQNu), 7. 9. 2011, 12:10

A vy máte nějaké zkušenosti,že jste tak chytrý,takovéhle lidi mám nejraději!!!!Chtěla bych vidět vaše prasata,určitě je máte zavřená někde ve chlévě a pak taky kecáty ty svoje bludy!!!!

dotaz

(VWPsQNuEpKWKoYTuVVSsQNu), 30. 12. 2009, 10:44

Dobrý den,

velice mě zaujal článek,asi toho budu chtít mnoho.-),ale dá se někde sehnat přímo kontakt na paní:Evu Pastorkovou z Karlštejna?
Přemýšlím o chovu jednoho prasátka a potřebovala bych se poradit,případně na prasátka podívat:-)

Děkuji M.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS