Veverky loupou na krmítku ořechy, plši a plšíci tvrdě spí
15. 12. 2016

Veverky loupou na krmítku ořechy, plši a plšíci tvrdě spí

Nejen ptáci za mrazivých dní potřebují naši pomoc. I roztomilé veverky, které v korunách stromů předvádějí své akrobatické kousky, budou vděčné za krmítko plné oříšků.

Veverky jsou po celou zimu čiperné, i když nejhorší dny přečkávají ve svých zateplených pelíšcích. Neupadají však do zimního spánku a mohou strádat nedostatkem potravy. Sice si v létě a na podzim nastřádaly zásoby bukvic, hub a oříšků, ale spíž jim může vyloupit vrána, nebo zapomenou, kam ji vlastně ukryly.

Rády proto přiskáčou na krmítko pro ptáky, zvláště když nejsou poblíž žádné smrkové šišky s chutnými semínky. A na naše zahrady se šíří, k velké radosti veverek, i speciální krmítka přímo pro ně. Veverky si samy nadzvednou stříšku krmítka, která chrání obsah před deštěm a sněhem, vezmou do tlamičky kulatý ořech a uhání s ním do koruny stromu.

Veverka si krmítko sama otevře

Co chutná veverkám?

Veverky milují vlašské a lískové oříšky. Můžete jim je do krmítka vložit i ve skořápce, vydrží déle kvalitní. Veverčí tlamička je jako louskáček, který si s ořechem poradí za pár vteřin. Dále jim chutnají i prospívají slunečnicová a dýňová semínka. Příjemným zpestřením je kousek ovoce, pak je ale třeba krmítko denně kontrolovat – plesnivá potrava by veverkám spíše ublížila, nežli pomohla, ovoce by také nemělo namočit vyloupaná jádra ořechů nebo semena. Šikovné je i ovoce sušené – nesmí však být doslazované. Zatímco ptáky už na jaře přikrmovat nutné není, stejně se vrhnou na hmyz, který nosí mláďatům, veverky potravu ocení, i když zima pomine. Zvláště samička, která kojí, krmí a úplně sama vychovává mláďata. Rodinu zakládá časně zjara a podruhé během léta.

Krmítko si můžete koupit i vyrobit

Podrobný návod na výrobu krmítka najdete na webu www.veveratka.cz. To jsou stránky záchranné stanice pro veverky Pinky, která každoročně zachrání mnoho veverčích mláďat z celé republiky.

plch zahradní

Největší spáči v nitru stromů

Ještě jedni obyvatelé stromů dovedou skvěle šplhat, skákat a jsou stejně roztomilí, nežli veverky. Na rozdíl od nich je ale málokdy spatříte, protože ožívají až v noci. A v zimě se schovají dočista. Plši tvrdě spí od října do dubna, a když je na jaře chladno a deštivo, odpočinek ještě protáhnou. Teplota jejich huňatého těla klesne na 1 °C a tep jinak velmi rychlého srdce se sníží z téměř 400 tepů za minutu na 35. Plši velcí si útočiště hledají v hluboké dutině starého stromu nebo skalní puklině a ustelou si na trávě a listí. Plši lesní nejraději duté kmeny sahající až pod zem. A drobný plšík lískový se vejde i do podzemních nor hlodavců nebo skuliny pod pařezem. Smotá se do klubíčka a ocasem si překryje hlavu. I vzácní a chránění plši mohou na zahrady vzácně zavítat (nejčastěji plšíci). Krmítka v zimě nepotřebují, můžete jim však vyvěsit speciální hnízdní budky.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS